jindrajet

jak je možné, že atomová ponorka pluje pod hladinou rychleji než na hladině?

Doplňuji:
když musí mít pod vodou zákonitě větší čelní odpor.

Nejlepší odpověď
Dochy

Spekulace: na hladině vytváří vlny, které ji brzdí. Jsou možné i trochu problémy se stabilitou. Pod hladinou je v homogenním prostředí.

Co jsem koukal, tak vyšší cestovní rychlost u ponořené ponorky je jen u některých typů.

Další odpovědi
mosoj

Při celém ponoru je po celém povrchu ponorky pouze laminární proudění.
Pokud je ponorka částečně vynořena tak na čáře vynoření ± vzniká turbulentní proudění a turbulence, což velmi podstatně ponorku zpomaluje a klade větší nároky na výkon motorů.
Doplňuji:
Takže zákonitě má větší odpor při vynoření.