Pepa25

Jak hodnotíte zveřejněnou strukturu výdajů souvisejícím s covid-19?

Dne 16.9.2021 byla v Událostech Čt zveřejněna statistika (viz https://www.ces­katelevize.cz/i­vysilani/1097181328-udalosti/221411000­100916/obsah/864091-vysoke-vydaje-pojistoven ) podle které činily vícenáklady zdravotních pojišťoven za 1. pololetí 2021 cca 42 mld. Kč ve struktuře: hospitalizace 30 mld, vakcinace 3,6 mld, testování Ag 5,6 mld. a testování PCR 3 mld. Překvapuje vás tato struktura nebo výše některé z položek? (pro porovnání: celkové roční výdaje na zdravotnictví byly v r. 2019 cca 478 mld., z toho 389 mld. bylo z veřejných zdrojů, tj. od zdravotních pojišťoven a státu)

Nejlepší odpověď
aliendrone

Kepler to trefil, bez znalosti celkové struktury i konkrétních položek se můžeme leda tak dohadovat, podobně jako v případě ceny „protiraketové obrany“. Lze ještě vytrhnout jednotlivosti – např. je jasné, že nákup OBYČEJNÉHO respiku FFP2 (tedy toho, který dnes běžně nosíme) za 777Kč/kus je zhovadilost, k tomu nepotřebuješ ekonomické vzdělání.

Jen bych připomenul, že v době, kdy vláda potřebovala VYDĚSIT lidi „strašlivostí koronaviru“ a „zoufalostí situace“ (aby si uvolnila ruce k možnosti provádět svinstva jako např. výše zmíněný respirátor za skoro 800Kč), tak velmi štědře zadotovala nemocnice. :(

Ukázka >
Běžná týdenní platba za pacienta na JIP – 166 400Kč.
Příspěvek za „coviďáka“ – 413 448Kč.
Ergo nemocnice kasírovaly téměř 600 tisíc Kč/týden za covidhospitali­zovaného pacoše na JIPce. Podobně to bylo i s ostatními (obyčejnými bezJIPkovými) hospitalizovanými covidpacienty. Důsledek? JASNÝ!

Prakticky během necelých TŘECH TÝDNŮ nemocnice (do té doby v naprosté pohodě) hlásí kritický NEDOSTATEK LŮŽEK, z médií slyšíme pindy o hrozícím kolapsu zdravotnictví, debilní ovčané si kálí do gatí a systém má volné ruce prakticky k JAKÉKOLIV ZHOVADILOSTI. (BTW – DODNES jsou mezi námi bezmozci, kteří bezmyšlenkovitě podlehli mediální masírce a mají „hnědo u zádele“, ale protože se NYŃÍ stydí přiznat svoji DEMENCI [či nedostatek rozhledu], tak opakují systémové kydy.)

A když bylo účelu (vystrašení ovčanů-blbečků) dosaženo, vláda tento fantastický příspěvek RADIKÁLNĚ snížila a EJHLE! Najednou „kritických případů“ UBYLO, lůžka se vyprázdnila, prostě medicínský ZÁZRAK – kam se hrabou všechny vakcíny! ;) :D :D

No ale dosáhli jsme bezproblémového proplouvání kapříků v míře doposud nebývalé, stavěly se stanové nemocnice (které se po čase zase zbouraly, protože pro ně nebylo využití) a vůbec se děly neuvěřitelné věci. Jejda- vzpomínám (hned zkraje téhle tragifrašky) jak si hošani brousili zuby na zakázku na testy, kdy pouštěli do médií jejich cenu > 15000Kč/JEDEN TEST! WOW! A ta „děvka Peková“ jim do toho hodila parádní vidle, chudák, asi dnes lituje – nevíte jak paní doktorka dopadla?

Veškeré hodnotící spekulace ohledně „covidfinancování“ jsou (jak jsem výše uvedl) podobné spekulacím, jak probíhá vnitřní financování a fungování drogového syndikátu – víme kulový s vyjímkou obecného, tedy že „je to PARÁDNÍ svinstvo“. :(

Průšvih je, že trapácké divadlo ještě NESKONČILO, zdaleka nebyly ještě vyčerpány všechny možnosti, které situace nabízí. Jen v oblasti zvyšování restrikcí občanů a oklešťování občanských svobod (VŠE PRO NAŠE DOBRO!), povinné očkování atd. atd. – se skrývá MNOHO „příležitostí“, kterých by bylo „škoda nevyužít“, že? :( :(

Další odpovědi
Kepler

Těžko říct, necítím se povolaný k tomu, abych tyto výdaje nějak hodnotil, Subjektivně se mi zdá, že to jsou docela pálky, ale to nic neznamená. Kdybych měl obdobné údaje i z jiných států, mohl bych aspoň porovnávat.

Drap

Co na to tak asi můžeme říkat? Dokázal bys to levněji?

Pepa25

Aliendrone: jako obvykle bych řekl, že zásadní je oddělit fakta a doměnky (neřku-li konspirace). Samozřejmě, že došlo k navýšení platby na pacienta s covidem proti běžným platbám, ale chápu to tak, že to mělo pokrýt vícenáklady, kdy se běžná oddělení předělávaly na covid jednotky, k tomu kyslík a celý ten atombordel. Nemocnice na tom nebyly bity, ale tvrdit, že až toto vyrobilo pacienty je dost nehorázné. Jakokože jen kvůli penězům naháněli pacienty, intubovali je a cpali do nich kyslík? REALLY?
„vláda tento fantastický příspěvek RADIKÁLNĚ snížila a najednou "kritických případů“ UBYLO" – tak teď nevím: to je vaše dojmologie nebo jste to četl na nějakém webu? Předpokládám, že se z odpovědi květnatě vykroutíte, ale přitom je to zásadní pro vyznění příspěvku …
Ad paní Peková: ostatní, co se stejně jako ona v první vlně znemožnili (Pirk, Šmucler …) se potichu stáhli, ale paní Peková bohužel ne, nadále vede první lini boje proti „kovidfašismu“. Aktuálně vede kandidátku „Švýcarské demokracie“ ve Středočeském kraji (to je něco jako voliči Volného, ale s IQ nad 90).

aliendrone

Pepa25>>> LOL! Nepotřebuji se „vykrucovat“, s trochou snahy se i ti, kteří si nedávné události nepamatují (či NÁHODOU „ztratili paměť“) mohou dopátrat po mnou uvedené souvislosti (tak dobře cenzura ZATÍM nefunguje, aby dokázala vymazat/upravit všechny údaje, zmínky a čísla). :D

Ad „vícenáklady“ – vím jak probíhala v PRAXI „předělávka na covidoddělení“ – to se ZAMKNE část/celé lůžkové oddělení a prohlásí se za karanténu. Pro efekt se vylepilo pár igelitů na chodbách, zdravotník/lékař se navleče do biohazard suitu (igelitový skafandr) a HOTOVO! Přirozeně se omezily návštěvy (logický krok). A NE, nikdo nikoho násilím neintuboval (beztak by NEBYLO ČÍM), protože kyslíkem (maskou) je obdařeno KAŽDÉ lůžko na JIPce, předpokládám žes měl na mysli „plicní ventilátor“ (přístroj, který „dýchá za tebe“) – tam je intubace NUTNÁ.

Na JIPce leželi pacoši s horečkou (když máš 39+ tak stejně tak jako tak většinou spíš a je ti fuk kde, dokonce jsi RÁD na JIPce, bo „co kdyby se to náhle zhoršilo“ – najdeš místo s lepší péčí?) S i BEZ dýchacích potíží (s/bez kyslíkové masky) a přirozeně i kritické případy s plicními ventilátory. Prostě stačila VYSOKÁ horečka k umístění na JIP. A k pouhé HOSPITALIZACI na karanténním lůžkovém oddělení stačilo mít OBYČEJNÉ příznaky (vysoká teplota). Ostatně – pokud někdo byl nemocný (podobně jako u težší chřipky jsi zpravidla 2–3 dny „ležák“) a lékař mu DOPORUČIL hospitalizaci – myslíš, že ODMÍTL a podepsal revers? Známý takhle proflákal v karanténě na Bulovce 14 dní, než se ho uráčili pustit do domácího ošetření. První 2 dny mu bylo „normálně blbě“ (jako u chřipky – teplota) a pak se tam s ostatními pacoši jen nudili (nikam nesměli – logicky). Vezl jsem mu tam karty a cigára (kouřit nesměli), házel je do okna, aby nezdechli nudou. Však se ZEPTEJ lidí, kteří byli v nemocnicích „ubytováni“, JAK celé divadlo probíhalo. Podepíšeš revers, když máš např. životní/úrazové pojištění se všemi riziky ohledně případného plnění (přeci jen nevíš – „co kdyby něco“) NEBO zůstaneš pro jistotu ve špitále (do karantény jdeš tak jako tak)? Ve tvém vesmíru všichni hospitalizování byli na pokraji smrti (to je mi jasné), ale JÁ žiji na ZEMi a to rovnou v Črdeli, tady to funguje JINAK. :D :D :D

Takže NE, NIKDO nikoho násilím neintuboval, nikdo nikoho nenutil, aby zůstal v nemocnici. NEBYLO TO POTŘEBA, vyděšení lidí povětšinou SAMI chtěli (z hlediska snadno dostupné mediální masírky ROZUMNĚ) zůstat v nemocnici, tak proto. :D :D

Eh, mohl bych to rozepisovat dál a dál, ale stejně by to k ničemu nevedlo. Covid je uzavírající se kapitola, dnes už nikdo nepochybuje (na základě RELATIVNĚ dostupných údajů) o co ve skutečnosti jde, snad jen s vyjímkou těch „skalních“ a pochopitelně těch na věci participujících či těch, kteří to mají v „popisu práce“. ;) :D

Pepa25

Aliendrone: nezklamal jste, žádný zdroj informovce o úbytku pacientů po snížení úhrad jste neuvedl, takž je jasné, že jste si to vymyslel. To je fakt UBOHÝ!

Stejně tak jedna osobní zkušenost neříká VUBEC NIC o skutečném stavu v nemocnicích.

A naopak, reálné a na pravdě založené hodnocení epidemie je naopak NAPROSTO zásadní, protože se vše událo nedávno a už přesto hodně lidí ztrácí pamět (nebo smysl pro realitu) a „naprosto nepochybuje co ve skutečnosti šlo“!!

aliendrone

Pepa25>>> ROFL! To jako VÁŽNĚ?!? :D :D :D
Samozřejmě že čísla EXISTUJÍ. Jenže jsou neveřejná. Žádný div, venkoncem stát tají i aktuální stavy, resp. je udává se zpožděním – ohledně aktuálních dat jsme odkázáni na neoficiální zdroje. Tedy alespoň ještě před cca půlrokem (vrchol krize) tomu tak bylo. Nevím jak dnes, venkoncem už je to pasé. :)

Takže jsou 2 možnosti:

  1. buď mám oficiální přístup k těm číslům a jejich zveřejněním přestoupím zákon
  2. získal jsem statistiky v rozporu se zákonem

Předpokládám ale, že tohle DOBŘE VÍŠ. Tož sry, ale žádné „přímé a nezpochybnitelné důkazy“ neposkytnu. ;) :D :D

Ostatně NEJSEM tu od toho, abych vysvětloval a dokazoval kdejakou bejkárnu každému, kdo nezná „UTFG“. Tuhle taktiku „utahat hovadinama“ prokoukly již mraky lidí, nejen já. Vysvětlovat a dokazovat pořád jedno a to samé dokola zas a zase lidem, kteří jaksi „z principu odmítají“ chápat nikam nevede. :)

Udělám ale vyjímku pro ty, kteří mají pochybnosti a nastíním jim ukázku: https://www.sez­namzpravy.cz/cla­nek/zdravotni­kum-snizili-covidovy-priplatek-pacientu-je-prilis-mnoho-141841 Konkrétně je VELMI výmluvný odstavec:
„Při vysoké obložnosti lůžek během podzimní vlny pandemie byla výše kompenzace příliš vysoká a bylo nutné v nejbližší možné době přistoupit ke snížení“.
Výmluvněji to snad ani napsat nejde – leda mé tvrzení PŘÍMO POTVRDIT. ;) :D :D

Pepa25

Drap: levněji? Tak to určitě myšleno nebylo. Spíš mě osobně zaujalo, že všechny preventivní kroky (očkování + testování) přes všechnu masivnost stály jen něco přes třetinu nákladů přímé péče o nemocné …