Jak ho odhlásit?

Přeji dobrý den, jsem vlastníkem družstevního bytu,ale mám tam bratra,který nepříspívá na nájem a dělá problémi.Má tam trvalé bydliště ale na družstvě jako osoba žijíci v bytě zapsán není,ani nikde jinde,to jsem jenom já.Mužu ho odhlásit z toho bytu,a jak? Děkuji.

Odpovědi
standa

Záleží na tom v jakém právním postavení se bratr vůči vám jako pronajímateli nachází.

Taky je důležité rozlišit zda jste skutečně vlastníkem (jestli jste si byt zakoupil) a nebo jen nájemcem (vlastníkem je bytové družstvo).

Vzhledem k tomu, že bratr má zaevidován trvalý pobyt, pak je zřejmé, že se v bytě nachází ´legálně´ jako nájemce. Pak je docela problematické takového nájemce z bytu vypovědět (nejspíš by pak do úvahy připadalo zajištění náhradního bytu).

Doporučuji následující:

  • sepsat s bratrem řádnou nájemní smlouvu (pokud nejste vlastník, tak to musí být s vědomím družstva a právně to bude lehce složitější)
  • ve smlouvě bratrovi vymezte jeho jasné povinnosti (nájemné)
  • jakmile nastane situace, že nájemné nebude platit, tak jej písemně vyzvěte, aby doplatil
  • když nedoplatí, tak mu písemně napište výpověď (v tomto případě nebudete mít žádné povinnosti bytové náhrady)
  • když byt neopustí, tak jej písemně vyzvěte, aby byt v termínu opustil
  • když se tak nestane, tak podejte žalobu na vyklizení bytu

Problematika "přihlášení/od­hlášení z trvalého pobytu je až druhořadá. Jakmile budete mít v ruce právoplatnou výpověď, tak pak můžete zajít na obecní úřad a domáhat se zrušení trvalého pobytu bratra ve vašem bytě.

Pokud jste si byt do osobního vlastnictví zatím nekoupil, tak to bude lehce (právně) složitější, ale to je na jinou otázku…