Avatar uživatele
paroh77

Jak funguje stahování souborů přes VPN?

V případě, že jsem připojena k VPN serveru a stáhnu si do svého počítače pdf dokument, stáhnu ho pod IP adresou VPN serveru, nebo pod IP adresou mého poskytovatele internetu? Uvidí můj ISP, že jsem si dokument stáhla, případně jeho obsah?

Díky za odpovědi! Jestli tomu správně rozumím, tak u Tor Browser je zase potřeba mít důvěru k tomu koncovému uzlu (exit node), že nezneužije moje data. Případně nemůže někdo naopak tímhle způsobem využít můj počítač k něčemu nelegálnímu? (doplnění otázky jsem vložila do diskuze)

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? aliendrone před 1768 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
aliendrone

VPN „oholí“ datové pakety o identifikační znaky a nahradí je svými, přičemž řídí komunikaci, která je šifrována. ISP tedy nevidí s kým komunikuješ a o čem.

Ale počítej s tím, že NIC není 100% bezpečné. Každopádně pokud jde jen o ISP (tedy ne zrovna zájem BIS, FBI či dokonce NSA), jsi v poho. :)

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Pokud použiješ VPN veškerá komunikace probíhá šifrovaně a vždy přes anonymizujícího prostředníka, tvůj ISP tedy nevidí co stahuješ ani od koho. Server ze kterého stahuješ tě pak nevidí pod dvou IP adresou ale pod IP adresou poskytovatele VPN, takže že podle IP nebude schopen identifikovat ani poskytovatel dat které stahuješ ani policie která si případně vyžádá přístupy k těmto informacím (na což by v rámci vyšetřování samozřejmě měla právo a provozovatel je povinen tyto informace – logy – shromažďovat a policii poskytnout). Díky VPN identifikují tedy nanejvýš IP adresu nějakého stroje poskytovatele VPN a dál se nedostanou.

Je jasné, že vztah provozovatele VPN a jeho uživatele je založen na důvěře, že o uživatelích neschromažďuje informace které by mohly vést k jejich identifikaci. Pokud chcete mít jistotu že váš provozovatel VPN takové data neshromažďuje a pokud ano že mu budou k ničemu, používejte další VPN uvnitř VPN 😁 … například tor browser, jako další úroveň anonymizace. Pak by ani případné provozní informace které by shromažďoval provozovatel VPNky k vašemu odhalení nevedly.

Upravil/a: anonym

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
paroh77

Díky za odpovědi! Jestli tomu správně rozumím, tak u Tor Browser je zase potřeba mít důvěru k tomu koncovému uzlu (exit node), že nezneužije moje data. Případně nemůže někdo naopak tímhle způsobem využít můj počítač k něčemu nelegálnímu?

před 1768 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek