Avatar uživatele
VampGirl

Jak funguje naváděná střela (raketa)?

Jak je možné, že naváděná střela dokáže za letadlem i mírně zatočit?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? panenka, quentos, kapka před 4109 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
Michal Kole

ve filmech typu JAG bylo, že se zaměřuje na teplo.
Teplo vyzařuje infračervené záření a to naváděcí systém detekuje

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
panenka

Balistické rakety s delším doletem mají tři fáze letu, které korespondují s jejich stupni.

1. „Zvedání“, nabírání výšky (anglicky boost), trvá 3-5 minut, během ní se raketa dostane do výšky (nebo již vzdálenosti od povrchu) 150-400 km, palivo vystřikuje rychlostí 7 km/s
2. Střední fáze (mid-course) - trvá v průměru okolo 25 minut, jedná se o suborbitální vesmírný let s apogeem přibližně 1200 km, raketa si vybírá nejkratší cestu k cíli (korigovanou o rotaci Země); již v této fázi může vypouštět MIRV nebo využít prostředky proti protiraketovým systémům: vypouštění návnad, rušení vlastního elektromagnetického odrazu vypuštěním oblaku jemně rozdrcených hliníkových plíšků. Vstup do kosmického prostoru v takovýchto vzdáleností od Země má své výhody: prostor bez atmosféry a nemá odpor prostředí, což je energeticky výhodné; na trajektorii rakety nepůsobí vítr, bouře a jiné atmosferické vlivy; raketa může dosáhnout výšku, rychlost a úhel úderu, který znemožňuje její zničení z místa cíle konvenčními způsoby.
3. Znovuvstoupení do atmosféry (reentry) - začíná ve výšce 100 km a trvá asi 2 minuty. Vstup do atmosféry klade vyšší nároky na návrh takovýchto raket. Současné rakety dopadají na cíl rychlostí okolo 4 km/s. Několik málo typů hlavic balistických střel dokáže i při této rychlosti měnit své cíle a manévrovat (Bulava, Trident-I).

Rakety s doletem nižším než 350 km nevystupují z atmosféry.
Tohle je odpověd tobě VAmpGirl od Mirka

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/B alistick%C3%A1_raketa

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
dragonax

Naváděné střely pracují tak, že najdou svůj cíl (obvykle za použití radaru nebo infračervených paprsků a méně často pomocí optického nebo laserového navádění) a pak k němu míří po kolizní dráze.

Zdroj: http://air-to-air-raketa.navaj o.cz/

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Terryle

Asi jak který. Taky mám pocit, že se střely "táhnou" za teplem - v jednom díle Leteckejch katastrof to tuším bylo, teroristi si vypálili po letadle z přenosnýho odpalovače a chudák to koupilo do motoru - anžto byl z letadla nejteplejší.

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek