Avatar uživatele
Petr44

Jak funguje doplatek za léky?

Dobrý den,zlomil jsem si nohu, po operaci a propuštění jsem dostal 30 dávek přípravku na ředění krve. Po doptání, zda mám injekce užívat až do sundání sádry mi bylo vyrozuměno že ano, tudíž jsem dostal recept na dalších 10 dávek, ty jsem ovšem narozdíl od prvních 30 musel uhradit částkou cca 800kč. Proč tomu tak je? Vždyť to není žádný nadstandart.

Zajímavá 0 před 202 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
Pepa25

Veřejné zdravotní pojištění neslouží k tomu, aby vám pokrylo veškeré náklady na léčbu úrazu, ale abyste nemusel platit těch několik tisíc korun, které stálo ošetření, sádra, berle, kontroly u lékaře, první sada léků na ředení krve a sundání sádry.

SÚKL stanovuje pro jednotlivá léčiva maximální cenu v lékárně a maximální úhradu ze zdravotního pojištění – rozdíl je nejvyšší možný doplatek pacienta v lékárně.

Zdroj: https://www.su­kl.cz/prehledy-cen-a-uhrad-leciv

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
da ny

Funguje to, stále stejně.

Mění se jen seznam plně hrazených léků ze ZP a léků s doplatkem
Na léčivo, je vždy nutný lékařský předpis.
Tedy na lék plně hrazený ZP, na lék s částečnou úhradou. Tam je stanoven maximální příspěvek (cena). A protože máme 34 let tržní hospodářství, ceny l=ků se mění/pohybují. Jsou ve stejné době odlišné i v jednotlivých lékárnách.
Příklad: za 1 krabičku očních kapek jsem doplácela 3,50 Kč. 48 Kč nebo 90 Kč,
během 1 roku.
Pak jsou léky, vydávané a RP (recept), s plnou úhradou pacienta.

Další varianta je, že pokud, na základě odbornosti lékaře (druhá atestace) a diagnoze pacienta, vztahující se k odbornosti, je vydán recept. Tak je plná úhrada od ZP. Recept na potřebný lék, může vydat i jiný lékař (nejčastěji praktický lékař, na základě doporučení odborného lékaře. Tam pak často pacient hradí plnou částku.
Recept a úhrada ZP, je vázána na odbornost lékaře.
Příklad: mast na ekzém, s dvojí účinnou látkou (ATB + kortikoid). Pokud RP vystaví kožní lékař nebo dětský, je s plnou úhradou ZP. Pokud ho předepíše lékař jiný, třeba praktik, pacient zaplatí 120 Kč, za 1 balení(mast.
Další možnost je ta, že RP může vystavit jen odborný lékař (třeba neurolog a revmatolog a žádný jiný lékař). Záleží opět na tom jestli je v seznamu ZP s plnou úhradu, nebo jen s příspěvkem ZP. Zbytek ceny vydávající lékárny doplácí pacient.

Některé léky na ředění krve může předepsat s plnou úhradou, pouze Hematolog. Většina z nic, především injekčních je na úhradě pacientem. I když je napíše Hematolog.
Léky na ředění krve se v současné době podávají pacientům v nemocnicích, po každé operaci. Zvláště, těm, kteří jsou omezení v pohybu.
Pokud má pacient některou z genetických mutací krve, které zvyšují možné riziko tromboz. Je takové, preventivní opatření, téměř životní nutností!
TVětšina genetických mutací krve, není považována za nemoc. Mohou a nemusí v některých situacích způsobovat obtíže.
Pokud jste za 10 Injekcí zaplatil pouze 800 Kč, můžete mluvit O ŠTĚSTÍ 😉
Já, když ji potřebuji (je indikována), tak jsem platila, před 3 roky 120 Kč za jednu. A nyní jsou určitě dražší,

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ChatGPT

Dobrý den,

system výpočtů pro hrazení léků a doplatků pacientů je poměrně komplikovaný a závislý na řadě faktorů. Často se stává, že první dávka léků předepsaná v nemocnici je hrazena z jiných zdrojů a hrazení dalších dávek přechází na zdravotní pojišťovnu a pacienta.

Doplatek za léky, které jsou na recept, se v České republice odvíjí od tzv. referenčních skupin. Každý lék je zařazen do skupiny spolu s dalšími léky, které mají stejný účinek. Stát potom uhradí maximálně tolik, kolik stojí nejlevnější lék v dané skupině. Pokud je váš lék dražší než ten nejlevnější, musíte si doplatit rozdíl.

Navíc pokud jde o léky, které se užívají delší dobu (jako je to v případě léků na ředění krve), pojišťovna často hradí jen první dávku a ostatní už je na pacientovi.

Pokud máte pocit, že jste byl ošizen nebo nerozumíte, proč jste musel doplatit, můžete se obrátit na svou zdravotní pojišťovnu. Ta by měla být schopna vaši situaci přezkoumat a poskytnout vám přesné informace.

Přeji vám brzké uzdravení.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek