Kryšpín

Jak dopadla kauza ROP, kde se zakutálelo 18 miliard?

Jednalo se o kauzu severočechů, kde se angažovalo asi 25 šikulů z různých stran a funkcí.

Odpovědi
annas

Informace z r. 2019
Kušnierz: Desítky milionů z ROP Severozápad šly ODS a ČSSD

"Kušnierz v kauze figuruje jako korunní svědek. Za machinace kolem evropských dotací už dostal pět let vězení. V roce 2014 byl podmínečně propuštěn. Letos ho soud potrestal zatím nepravomocně sedmi lety za údajné ovlivňování projektů. Když mu hrozilo, že se do vězení vrátí, začal vypovídat.

Obvinění mají obstavené účty a zajištěné byty" atd.

https://ct24.ces­katelevize.cz/do­maci/1991791-kusnierz-desitky-milionu-z-rop-severozapad-sly-ods-a-cssd

Informace z prosince 2018

"Kauza ROP Severozápad: Bývalý šéf Kušnierz je na svobodě, soud ho podmínečně pustil

Případ se týká ovlivňování projektů za 1,4 miliardy korun, z toho zhruba 922 milionů korun dotační úřad proplatil. Současně s Kusnierzem byli odsouzeni bývalý náměstek hejtmana Ústeckého kraje Pavel Kouda, další bývalý ředitel úřadu ROP Severozápad Pavel Markvart a úřednice Irena Kotlanová. Všichni tři dostali podmíněné tresty.

Ve vězení byl bývalý šéf dotačního úřadu již podruhé, v předchozím případě dostal pětiletý trest za přijímání úplatků a zneužití pravomoci veřejného činitele. I tehdy ho soud nakonec podmínečně pustil již po odpykání části trestu.

Když mu vězení hrozilo podruhé, začal Petr Kušnierz spolupracovat s policií, která stále vyšetřuje okolnosti rozdělování dotací z ROP Severozápad, který měl na starosti evropské peníze určené pro Ústecký a Karlovarský kraj. I s pomocí jeho výpovědi obvinila policie dvě desítky lidí včetně bývalé ústecké hejtmanky Jany Vaňhové, bývalého karlovarského hejtmana Josefa Novotného a jejich někdejších náměstků Jiřího Šulce a Petra Navrátila. Stíhaný je i podnikatel Daniel Ježek, kterého Kušnierz označil za klíčovou osobu veškerých manipulací, či bývalý senátor Alexandr Novák, který byl rovněž v minulosti již vězněn.

Sám Kušnierz již dříve řekl Reportérům ČT, že spíše než za součást mafie se považoval za člověka, který „byl loajální a poslušný“.

Policistům podle Českého rozhlasu u výslechu řekl, že dotace končily u žadatelů napojených na ODS a ČSSD. Obě politické strany ale jeho tvrzení odmítají a tvrdí, že šlo o selhání jednotlivců. "

https://ct24.ces­katelevize.cz/do­maci/2676200-kauza-rop-severozapad-byvaly-sef-kusnierz-je-na-svobode-soud-ho-podminecne-pustil

Obě informace jsou z ČT24

Kauza ROP pokračuje – informace z 11. 3. 2019

"Policie navrhuje obžalovat 26 lidí v kauze ROP severozápad. Podle vyšetřovatelů ovlivňovali přidělování dotací

Policejní orgán ukončil vyšetřování a státnímu zástupci předal spisový materiál s návrhem na podání obžaloby," uvedl pro server Minx, který případ dozoruje. Obvinění podle vyšetřovatelů ovlivňovali, kdo dostane dotace z Evropské unie, jsou stíháni kvůli poškození finančních zájmů EU, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, účasti na organizované zločinecké skupině, zneužití pravomoci, porušení povinnosti při správě cizího majetku a podplácení.

Policie skončila vyšetřování po dvou a půl letech, podle Seznamu má spis zhruba 40 000 stran. Jeden z obviněných, bývalý ředitel dotačního úřadu Petr Kušnierz, s policií spolupracuje."

https://zpravy­.aktualne.cz/do­maci/policie-ukoncila-vysetrovani-v-kauze-rop-severozapad-navrhla/r~ced0­a7a28c4411e993a6ac1f6b22­0ee8/

Informace ve Wiki jsou z 9. 3. 2018.

Jak je možné zjistit z článku z 11. 6. 2019, , PČR teprve ukončila vyšetřování.

Pepa25

Kauza už je soudy pravomocně odsouzená, padlo několik trestů odnění svobody, viz odkaz.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Kauza_ROP_Se­veroz%C3%A1pad