HOMER

Jak dlouho se musí pracovat, aby byl nárok na mateřskou?

Věděl by někdo prosím, jestli by bylo možné, kdyby si studentka našla zaměstnavatele, který by jí z dobré vůle někdy kolem 8. týdne před porodem zaměstnal, aby měla nárok na mateřskou. Předpokládám, že mateřskou hradí stát, tudíž by ho to nic nestálo, je to tak? A co na to zákon prosím?
Doplňuji:
Je to tak, zákon to má pojmenované jako vždy po svém, ale otázka je směřovaná pochopitelně na ty peníze, nikoli dovolenou jako takovou. Z první odpovědi je mi už jasné, že cílené zaměstnání by neobstálo, když je tam jakýsi časový test..

Doplňuji: Jedná o 16-ti letou nastávající mámu (v 18. týdnu) studující v prvním ročníku na střední škole, kterou nepochybně dokončí, ale až za necelé 4 roky, když vše půjde dobře.

Rozumný zákonodárce by jistě zohlednil, že dosud pracovat fakticky vůbec nemohla, tudíž by se na takové případy podmínka odpracovaných dní neměla vůbec vztahovat. Rozum však před zákony bohužel obvykle uteče. Přál bych si, aby mi to někdo vyvrátil..

Nejlepší odpověď
Funna

asi ne…
Zaměstnankyně bude pobírat mateřskou, jestliže v den nástupu na mateřskou dovolenou je účastna na nemocenském pojištění. Zjednodušeně řečeno musí být v klasickém zaměstnaneckém poměru. Tuto podmínku nesplňuje tedy dohoda o provedení práce. Když skončí pracující ženě smlouva na dobu určitou a je těhotná, tak při nástupu na mateřskou v ochranné lhůtě, která v tomto případě činí 180 dní, bude mít rovněž nárok na mateřskou. Ve všech případech však musí zaměstnankyně být účastna na pojištění alespoň 270 kalendářních dní v posledních dvou letech před nástupem na mateřskou. Do této lhůty se přitom nezapočítává např. doba v evidenci na úřadu práce. Byla-li jí mateřská v zaměstnání přiznána, nesmí v tomto zaměstnání již vykonávat práci. Žádanku o tuto dávku odevzdá svému zaměstnavateli. Zaměstnavatel k žádosti o mateřskou přiloží vyplněný tiskopis „Příloha k žádosti o dávku nemocenského pojištění“ a předá je neprodleně příslušné okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ). Zaměstnavatel vám bude povinen držet pracovní místo do 3 let dítěte.

http://www.fi­nance.cz/ducho­dy-a-davky/socialni-davky/rodicov­stvi/materska/o-materske/

Doplňuji:
nezoufejte…dcera sice nebude mít nárok na mateřskou (peněžitá pomoc v mateřství), protože nepracovala, ale bude mít nárok na Rodičovský příspěvek…

http://socialni-davky-2013.eu/rodicovsky-prispevek-2013/

Další odpovědi
ivzez

Mateřská může být jen dovolená, která se neplatí, ale čerpá. MD je volno,
které zaměstnaným ženám poskytuje na péči o dítě zaměstnavatel.

Pravděpodobně míníte peněžitou pomoc v mateřství (PPM),
což je dávka nemocenského pojištění, kterou vyplácí OSSZ.

Pro vznik nároku na PPM je nutné splnit podmínku účasti na nemocenském pojištění v délce minimálně 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech.

Ale nárok na PPM mají i ženy, které nebyly zaměstnány,
pokud úspěšně zakončily studium.

Doplníte-li vstupní informace, mohu napsat více
(nebudu vypisovat všechny možnosti).

Použijte prosím možnost doplnění otázky, případně pište dolů
do diskuze, aby byly všechny informace na jedné stránce.
(Nezakládejte prosím ke stejnému problému novou otázku,
při přepínání mezi panely bych mohla něco přehlédnout.)

Vrátím se.
Doplňuji:
Šestnáctiletá maminka před porodem nestihne úspěšně ukončit studium,
takže bude mít od porodu nárok na rodičovský příspěvek (sociální dávka).
Na příspěvek bude mít nárok do 4 let věku dítěte bez možnosti změny.

Od porodu do konce 9. měsíce dítěte půjde o 7.600 Kč měsíčně,
pak až do 4 let věku dítěte o 3.800 Kč měsíčně.

Pokud by bylo možné u otce dítěte stanovit vyměřovací základ,
bylo by možné měnit výši i délku výplaty rodičovského příspěvku.

Více informací k RP získáte na kontaktním místě úřadu práce
a na portálu MPSV: http://portal­.mpsv.cz/soc/ssp/­obcane/rodicov­sky_prisp

Dále by matka mohla mít nárok na porodné:
http://portal­.mpsv.cz/soc/ssp/­obcane/porodne

HOMER

Děkuji, máte pravdu, ale v podstatě to vyjde na stejno jestli se na pojištění účastní z titulu závislé čin. nebo osvč či jakkoli jinak, protože jako studentka se ho prostě účastnit nemohla. Je hezké, že stát myslí na student(k)y, ale nějak to nedává moc najevo :D Máte pravdu, že je fajn, že tam je alespoň náznak.

O těch výjimkách s Vámi moc nesouhlasím, pokud jde o daně a platby státu, tak je schopnost zákonodárců ošetřit každou výjimku mimořádně spolehlivá, ale když má něco dávat nám.. Navíc výjimky zákon dle mého názoru řeší naprosto běžně. Každopádně děkuji moc Vám i všem, už jsem pochopitelně hledal i z jiných zdrojů a něco o tom věděl, ale ještě jsem v tom neměl zcela jasno.

Co se týká spravedlnosti dotčené úpravy, nemám na to ještě hotový názor..Na jednu stranu se stát na studující v této konkrétní věci vykašle a rovněž na případnou podporu v nezaměstnanosti po ukončení studia si nikdo pokud vím nesáhne (po letech studií je to pro mnohé „prima“ zjištění, při dnešní nezaměstnanosti) a přičemž limity jsou zpravidla stejné i pro ty, kteří je nesplňují nikoli z lenosti a neochoty vydělávat, ale kvůli studiím a obecně nízkého věku a stát se už nedívá na to, že po studiích budou (doufejme) celý život makat a odvádět daně atd.. Ale na druhou stranu, když to tak vezmu, tak pokud někdo nepracuje, tak logicky nemůže jít na jakoukoli dovolenou či nemocenskou, takže ani mateřskou dovolenou (s příslušnou dávkou) a navíc rodičovský příspěvek dostane, tak aspoň něco..

ivzez

Není příliš obvyklé rodit v šestnácti letech,
kdy ještě organismus není zcela vyvinutý.
Nepřijde mi zvláštní, že zákon neřeší výjimky.

Nic Vám nevyvracím, ale znovu upřesním:
Podmínkou pro přiznání PPM není trvání zaměstnání po dobu
minimálně 270 kalendářních dnů (nikoliv pracovních), nýbrž
účast na nemocenském pojištění po uvedenou dobu.

Zákon navíc myslí i na studentky, tedy na ženy, které
nemohly potřebnou dobu pojištění získat zaměstnáním.

ivzez

K ochranné lhůtě:

Pokud by poslední nemocenské pojištění (zaměstnání)
trvalo méně než 6 měsíců, byla by ochranná lhůta kratší.

Pro účel PPM činí ochranná lhůta po zániku nemocenského
pojištění (po skončení zaměstnání) tolik kalendářních dnů,
kolik dnů trvalo poslední nemocenské pojištění (zaměstnání),
maximálně však 180 kalendářních dnů.