Anonym012

Muze mít Slovenka narok na materskou v CR?

41 leta Slovenka zijici v CR, pracuje na DPP (na HPP uz pracovala). Je tam narok na materskou?

Nejlepší odpověď
ivzez

Na DPP lze pro jednoho zaměstnavatele odpracovat maximálně 300 hodin
v kalendářním roce, což odpovídá necelým dvěma měsícům. I kdyby měla
odměnu vyšší než 10.000 Kč měsíčně, těžko by by se jí podařilo získat potřebných 270 kalendářních dnů nemocenského pojištění.

Podmínkou pro získání peněžité pomoci v mateřství (PPM) je potřebná účast
na nemocenském pojištění v délce minimálně 27 dnů (± 9 měsíců) v posledních dvou letech a trvání nemocenského pojištění v době nástupu na PPM nebo nástup na PPM v ochranné lhůtě po zániku nemocenského pojištění.

Nemocensky jsou povinně pojištěni zaměstnanci na HPP.
V případě DPP jsou nemocensky pojištěni jenom v těch měsících,
v kterých odměna činila minimálně 10.001 Kč.

Jestli zde má trvalý pobyt a pokud zde bude s dítětem žít, mohla by se
na úřadu práce zeptat na podmínky pro přiznání rodičovského příspěvku.
Pokud by podmínky splnila, mohla by na něj mít nárok od porodu.

Nebylo by od věci se zajímat i o zdravotní pojištění, aby jí na něm nevznikl dluh. (Nevím, jestli by za ni stát hradil zdravotní pojištění.)