Pietr Gdansk

Jak dlouho může vládnout prezident v Rusku?

Před chvíli se u našich šikmookých soudruhů odhlasoval zákon, který umožnuje mnohonásobné zvolení prezidenta, pokud Putin vládl 18 let a teď bude vládnout dále 6 let, je tam nějaké omezení?

Nejlepší odpověď
led

Keď použije spôsob ako to urobil Putin po 3.kole na čele ruskej vlády, môže (teoreticky) „vládnuť“ doživotne. Pozor, v dnešnej dobe je Putin iba 66 ročný mladík (podľa dávnych ruských tradícií)

  1. kolo – premier (prezident Jeľcin)
  2. a 3. kolo – prezident
  3. kolo – premier (prezident Medvedev)
  4. a 6.(dnešné) kolo – prezident

7.(budúce) kolo – premier?
8. kolo – dôchodca?

Další odpovědi
Drap

V současné době je v Rusku prezidentské volební období 6 let

Viz diskuze.

Gestas

Není pravda, že Putin bude ruským prezidentem nadosmrti. Naopak, této funkce se vzdá hned poté, co bude korunován carem ;)

marci1

Prezidentské volební období v Ruské federaci je 6 let. Putin byl v r. 2018 zvolen podruhé a podle ústavy, která platí v současnosti, prezident může být zvolen dvakrát: https://rg.ru/2008/12/­31/konstitucia-popravki-dok.html
Sám Putin prohlašuje, že o další kandidatuře neuvažuje a doživotním prezidentem být nechce, ale co kdyby došlo k nějaké změně? 🙂

Diskuze k této otázce byla zrušena administrátorem.