gogooo

Jak dlouho chodily děti do obecné školy? Do 12 let? A potom, pokud nestudovaly, hned pracovaly?

A měšťanka byla jako dnešní druhý stupeň? A byla povinná? A co mohlo takové dvanáctileté dítě zvládnout za práci?

Nejlepší odpověď
dudu

Obecná škola byla pětiletá a povinná, měšťanka byla nutná pro příp. další studia. Na vesnici po vychození obecné školy děti vypomáhaly v hospodářství, šly se vyučit řemeslu, do služby nebo na vandr. Městské děti poměrně často pracovaly ve fabrice. U děvčat rodiče vítali pokud se brzy provdala.

Další odpovědi
ivzez

Ano, měšťanka odpovídala ± dnešnímu druhému stupni ZŠ.

Obecná škola byla povinná pro všechny,
po ní se mohlo pokračovat měšťankou,
přejít na lyceum nebo na osmileté gymnázium.

Předpokladem pro další studium byla maturita.

annas

Otázka je nepřesná, neuvedl jste, která doba vás zajímá. Do 12 lety chodily děti do školy za Marie Terezie. Jen v zimě, v létě pomáhaly rodičům na poli., ne v řemeslech.

Po 1. světové válce o už bylo jinak, gramotnost se zvyšovala, především ve městech, i když na vesnicích ještě přetrvávala kratší docházka. do školy. Jenže 2. svtová válka vývoj školství přerušila.

.

¨"Povinnou docházku do základní školy pro všechny děti v Čechách ustanovila poprvé Marie Terezie v roce 1774.

  1. Všeobecný školní řád, který slovy císařovny vyzýval rodiče, aby své děti ve věku 6 – 12 let posílali do školy, Povinná docházka byla češtiletá,, výjimkou pro letní období, kdy děti na vesnici pomáhaly při polních pracích, a proto se nemusely školní docházky zúčastňovat.
  2. 11. srpna 1805 školský zákon opětovně vyhlásil povinnou školní docházku (od tereziánské doby podruhé) pro děti od 6 do 12 let. Ustanovení však nebylo dodržováno
  3. Školství v Československé republice v období 1918 – 1939

na venkověpřevažovaly dále 1 – 2 třídní obecné školy, to umožňovalo zřízení škol i v malých obcích a tím zabezpečení gramotnosti .

V větších městech existovaly 5třídní školy obecné a na ně navazovaly 3třídní měšťanské.

Gymnázia byla osmiletá a čtyřletá.

4. Vývoj českého školství byl přerušený okupaci

5. Školství po r. 1948

Zavedena koncepce jednotného školství v duchu ML. Povinná školní docházka se prodloužila z osmi na devět let.

Jednotná škola měla 3 stupně

  • první stupeň – škola národní – 1. – 5. ročník
  • druhý stupeň – čtyřletá škola střední – 6. . – 9. ročník
  • třetí stupeń – školy povinné a výěrové – gymnázia
  • základní odborné školy – později učňovské

V r. 1953 – docházka zkrácena na 8 let, v r. 1959 prodloužena opět na 9 let
Později se změnily i názvy škola, poivnná školní docházka atd.

„Vývoj školství na našem území a současný školský systém
http://zameklom­nice.cz/pdf/im­plementace/doc­s/1_rocnik/SOS/PED/­vyvoj.pdf