Hykam

Jak dlouho by se udržely na oběžné dráze Země různé satelity a vše, co tam člověk vyslal?

Kdyby něco náhle vyhubilo lidstvo, jak dlouho by se udržely na oběžné dráze Země různé satelity a vše, co tam člověk vyslal? Musí se dráha satelitů upravovat, nebo si drží stabilně svou dráhu?

Nejlepší odpověď
Klaproth

Záleží na výšce oběžné dráhy. U satelitů na nízkých drahách se korekce někdy provádět musejí.

Další odpovědi
gecco

Dráha některých se upravovat musí, některých ne…
;.)
A jak dlouho by se udržely? – koukni, jak dlouho je satelitem Země Měsíc…
A drží…
😉

led

Tak dlho, pokiaľ ich obežná rýchlosť vyrovná súčet odstredivej sily, vzniklej danou rýchlosťou a dostredivej sily. tj gravitáciou Zeme na ´0´, pokiaľ neberieme do úvahy opotrebenie materiálu a vonkajšie vplyvy (meteority, hviezdny prach, teplota) a podobne

lexx

až dojde palivo pro korekci dráhy a Měsíc ? ten se mírně ale pravidelně vzdaluje…

Clouseau

Všeobecně platí že čím vyšší oběžná dráha tím déle tam satelit vydrží létat. čím nižší dráha tím víc molekuly vzduchu brzdí oběžnou rychlost satelitu a ta klesá, satelit jde níže a níže až shoří v atmosféře. Je pravda že se provádějí korekce, ale to se týká geostacionárních satelitů, které z pohledu ze země „visí“ stále na stejném místě. Například ISS provádí korekci jen pokud je nějaký důvod přejít na jinou oběžnou dráhu.. tj zřídka…