Lily321

Jak chodil oblékaný ludvík 14. v barokní modě ?

Nejlepší odpověď
annas

Vláda Ludvíka XIV. (1661 – 1715)

Mužský oděv – král se oblékal tak, jak předepisovala móda.
Kabátec získává novou formu – justaucorps. Má nyní dlouhé rukávy s širokými manžetami, je vypasovaný a prodloužený ke kolenům s vystuženými šosy. Nenosil se přes něj plášť, zato pod něj si pánové oblékají novou část svého šatníku – vestu. Ta je stejně dlouhá i zdobená jako justaucorps pouze bez rukávů. Novinkou je také kravata už ve formě „fiží“ nebo spíše nařaseného šátku.

Úplně mizí široké kalhoty. Moderní jsou teď poctivice – úzké kalhoty těsně pod koleno. Nejsou ale příliš zdobené, protože je pod dlouhou vestou a justaucorpsem není vidět. O to více jsou podstatné punčochy. Nosí se v barvě obleku nebo o tón světlejší či tmavší. Novým prvkem na pánském oděvu jsou kapsy, na které vznikl prostor díky prodloužení kabátce.

Obuv
Vysoké vojenské boty jsou teď nemoderní. Nosí se kotníčkové boty na podpatku ozdobené mašlí, na zvláštní příležitosti sponou s drahými kameny.

Tzv. Ludvíkovy „vynálezy“
V období vlády Ludvíka XIV. se velmi rozšířilo nošení paruk. Zasloužil se o to prý samotný král. V mládí měl husté vlasy, ale později je začal nahrazovat právě parukou. Typy i barvy paruk se měnily poměrně často. V 80. letech 17. století byla módní tmavší, okolo roku 1700 se začínají paruky pudrovat a zesvětlovat. Je také moderní vysoký účes s dlouhými vlasy.
Mužský domácí oděv
Okázalá nádhera, ve které se museli moderní lidé baroku neustále předvádět, měla také své zápory – vysoké podpatky, paruky a nepohodlné kabátce museli logicky muži v soukromí odkládat.

Prvním domácím oděvem se stal okolo poloviny 17. století župan. Ten býval v noci doplněn o noční čepičku a přes den o pantofle. Tyto doplňky se v Evropě rozšířily s vlivem Orientu. Domácí oděv ale nebyl nijak obyčejný, vždyť někteří umělci se v něm nechávali i malovat. Musel být proto stejně jako běžný oděv velmi zdobný.

http://www.mo­da.cz/Kategori­e/Styl_a_tren­dy/20070329_Moc­ne_Baroko.html

Další odpovědi
ten který je

Asi tak.

http://www.ulo­zisko.sk/569683/L­udvik_XIV.jpg

qwertzuiop

barokně

panxnotdead

quasimoda