annas

Jak chápete indické přísloví? Nevyčítej bohu, že stvořil tygra, ale poděkuj mu, že mu nenadělil křídla.

Tajenka křížovky č. 36/2020 z přílohy Magazín MF Dnes.

Obrázek
https://pixaba­y.com/cs/photos/ty­gr-dravec-ko%C5%BEe%C5%A1ina-kr%C3%A1sn%C3%BD-4697690/

Nejlepší odpověď
Aura

Máme být rádi za to, že jsou věci tak jak jsou. Něco by mohlo být lepší, něco taky i horší. Nám nepřísluší spekulovat a stěžovat si na to, co existuje. Máme být vděční za věci, tak jak jsou.
Podobné smysl má i to, že bůh stvořil beránka, ale také i tygra (význam jedné básně Wiliama Blaka). Jehně či beránek – není nebezpečný, z pohledu lidí užitečný, neviný. Tygr – nebezpečný, zosobněná dravost. Báseň o tygru, úryvek:
„Zda usmál se nad dílem svým?
Beránka tvůrce byl tvůrcem tvým?”
Krásná báseň, celá zde: https://www.cesky-jazyk.cz/citan­ka/william-blake/tygr-the-tiger.html#ax­zz6dghXEPAT

Další podobný výnzam je v citátu, kde se říká, že nemáme bohu vyčítat vše zlé, co se nám stalo, když ani nejsme vděční za to vše dobré, co nás potkalo. Přesné znění už si nepamatuji a nenašla jsem. Další podobný citát říká, že se nemáme modlit až když je zle a doufat že nás někdo vyslyší, když jsme se vůbec nemodlili, když nám bylo dobře.

Hezké přísloví. :)

Další odpovědi
Kepler

Jinak řečeno: nebrblej a buď rád, že to není ještě horší. Věci, tak jak jsou, je třeba brát s určitou pokorou. Když musíš jíst suchý chleba, nestěžuj si, že ti k tomu nedali šunku. Hlavně, že neumřeš hlady.

Drap

Každý problém lze nějakým způsobem vyřešit, či obejít, pokud víme jak na to.

Kelt

Hledej řešení problému a nezabývej se problémem.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.