JájsemRaibek

Jak cestovat vesmírem při dosažení rychlosti světla?

Nechci se bavit o tom, jetli jde nebo nejde dosáhnout rychlosti světla, ale i pokud by se někdy v budoucnu podařilo dosáhnout třeba jen poloviny, tak bych chtěl ještě vysvětlit jednu podstatnou věc.
Jak při této rychlosti by bylo možné cestování?
Jednoduše řečeno, dokážete si představit raketu, která v rychlosti 75000km/sek (ta polovina rychlosti) vybírá zatáčku před třeba Saturnem, aby do něj nevletěla. A neříkejte mi, že lze naplánovat cestu tak, aby se dalo všem předmětům po cestě na kolizním kurzu vyhnout, resp. letět rovně mezi nima. Za hodinu letu bych byl Bůhví kde daleko, a co tam je jestli volno nebo nějaká planeta asi nikdo neví.

Nejlepší odpověď
Kepler

75000km/sek je mimochodem "jen 1/4 rychlosti světla, ale to je jedno. I při takové rychlosti nějaké manévrování kosmické lodi je zhola nemožné kvůli přetížení. Takže zvolit směr lodi tak, aby se s ničím nestřetla. Což je taky nemožné, protože by i zrnko prachu loď zlikvidovalo. Takže šlápnout na plyn až za heliosférou.

Další odpovědi
aliendrone

Tak 1/4 „c“ je prdlajs rychlost (z hlediska fyziky). Když odhadnu rozumné zrychlování a brždění + nějaký pobyt na místě, tak cesta na NEJBLIŽŠÍ hvězdu (Proximu) tam a z5 by trvala cca 4Olet. Trochu zajímavé to u rychlostí začne být až když Lorentzův faktor překročí 2, lépe 3, ještě lépe 100. ;) :D :D

Manévrovat by se sice DALO, ovšem s ohledem na obrovskou setrvačnost lodi při takové rychlosti by o žádný „slalom“ zcela jistě nešlo – při zachování rozumného přetížení pro posádku.

Takhle to asi myslel Kepler, tož odpusť našemu matláma-patláma-chlastáma, je to prostě jen alchymista a když začne fušovat do věcí mimo křivule a destilátory [a pod vlivem vlastních elixírů!], tak to takhle dopadá, no. ;) :D :D

I maličká smítka prachu by měla při 1/4c na loď DEVASTUJÍCÍ účinek. A při rychlosti blízké „c“ by o obyčejné ATOMY vodíku (kterých je v galaktickém mezihvězdném prostoru jen několik na m3) by působily na loď stejně jako kdybys ji ozařoval paprskem generovaným pomocí LHC. (Energie částic by byla v TeV, to už by bylo lepší se dlooooouho zblízka dívat do odkrytého jádra roztaveného černobylského reaktoru!) ;) :D

Každopádně máš pravdu s tím, že při vysokých rychlostech by nastoupily dosud prakticky rozumně neřešitelné problémy. Víme o nich, existují i TEORETICKÁ řešení, ale jak říkám – toho se já už nedožiju. ;) :D :D

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Kepler

Alien: kujva, pjoč si na mně tak ujážlivý? Já to řeknu tatínkovi! Dyť jsem řekl všechno to samé na 1/4 plochy 😜.

aliendrone

Kepler>>> Babuchen přehazuje nikoliv vidlemi, nýbrž velkorypadlem, ale aby poslal alespoň JEDNU udřenému alienovi (když už ne vagón) hamoun jeden užalovanej! ;)
Takže:

  1. Můj tatínek přepere toho tvýho!
  2. Jen počkej o přestávce!

;) :D :D :D ;)

JájsemRaibek

Omlouvám se za chybný výpočet, ano je to jen 1/4 rychlosti světla.
A mimochodem, jak můžeš říct, za heliosférou? Copak tam nic není? A pokud tam nic není, tak proč tam letět? :D

Kepler

Správnější by byl název heliopauza, aby se to nepletlo s bezprostředním okolím Slunce. V podstatě se jedná o oblast za Oortovým oblakem komet, daleko za Plutem i za Kuipierovým pásem komet. Tak už fakt nic moc není (co se týče drobných hmotných objektů), protože je gravitační vliv Slunce tam už nesahá a uplatňuje se vliv okolních hvězd. Pak už zbývají jen hvězdy. Tou rychlostí bychom k té nejbližší soustavě Alfa Centauri letěli víc než 17 let, i když nepočítám akcelarici a bzdění. Takže aspoň dvojnásobek.

PepasAvalonu

Až bude vynalezena tenchnologie pohonu rychlosti světla, tak určitě budde i technologie na vyhýbání se objektům ve vesmíru při takové rychlosti. ;)
Třeba to bude taková „rychlost“, že to těmi předměty jen tak projde bez narušení. Nebo teleportace z jednoho místa na druhé, při takové rychlosti by to na určitou vzdálenost stejně byla svým způsobem teleportace (co teprv nad rychlostí světla). Když bude hmotný předmět cestovat takovou neuvěřitelnou rychlostí jako je rychlost světla, tak kdo ví, co to bude dělat a jak fungovat.