Kalpy

Jak často si opakovat naučenou látku, abych ji jen tak nezapomněl?

Zdravím. Myslím si, že mám poměrně dobrou paměť, ale bohužel, po určitém čase zapomínám. Řekněme, že se něco naučím a chci si to natrvalo ukotvit v paměti. Jak často bych si pak měl danou látku opakovat? Jak jste to dělali třeba vy osobně?

Nejlepší odpověď
RyuzakiKate

Opakování je matka moudrosti.
Nejprve opakování po krátkých intervalech (minuty/hodiny) a poté po delších (hodiny/dny). Nejlépe si zapamatuješ látku, když jí porozumíš (pokud to jde), anebo si vytvoříš mnemotechnické pomůcky – mně zabírají asociace a představy naprostejch kravin často třeba i propojenejch sexualitou, zní to absurdně, ale skutečně to pomáhá. A v neposlední řadě spousta obrázků a dohledávání si dodatečných informací a zajímavostí.

Další odpovědi
orwell

Je to individuální (častá odpověď zde), musíš si to vyzkoušet na sobě sám. Záleží na tom, zda jde o zapamatování historie, slovíček z cizího jazyka, matematických vzorců, melodie,… Jsou lidé s fenomenální pamětí, ale ne na všechno. Zapomínání je prý veliký dar přírody a díky němu přežíváme. No, a jak jsem to dělal já? To už si nepamatuji 🙂

Kelt

Těžko doporučit nějaký univerzální postup – neexistuje. Někomu pomáhá mluvení, jinému psaní slov, zpívat si u toho melodii, udělat si rýmy, básničku, představovat si film, cokoliv, kde vytvoříš emoce. Hlavně být při učení uvolněný a ne stresovaný.
Taky záleží, zda se jedná o jazyk nebo o přírodní vědy, matematiku nebo medicínu.
Nebo si představ, že danou látku máš někomu vysvětlit? Samozřejmě, že nebudeš opisovat.

arachis

Naučit se ji tak, abyste ji pochopil nebo vžil jako pohádku, Kdy jsi naposledy slyšel O perníkové chaloupce? A věřím tomu, že by to šlo.