Barca_

Jak často musí člověk polykat, aby se neudusil?

Nejlepší odpověď
dnb

Snad ti poradí nějaká zkušenější holka…

Další odpovědi
quentos

Polykání je prováděno reflexivně, tudíž nehrozí, že by na to člověk zapomněl a udusil se kvůli tomu.

elkon

Záleží co chceš polykat a jaké množství.

da ny

Počítat/hlídat nic nemusí 😉
Člověk, který nemá poruchu polykání nemá důvod se dusit!
Polykací reflex můžeme definovat jako nervový impuls z prodloužené míchy, který způsobí posun potravy do hltanu.
https://www.wi­kiskripta.eu/w/Po­lyk%C3%A1n%C3%AD
„…a, kde se nastartuje polykací reflex, dočasně se uzavřou dýchací cesty, aby nedošlo ke vdechnutí potravy.“
Dysfagie – porucha polykání
„Problémy se týkají dutiny ústní, hltanu, jícnu či gastroezofageálního spojení.“
!“Porucha polykání bývá důsledkem či komplikací dalšího onemocnění či poškození nervové soustavy.“
„Rizikem dysfagie mohou být tiché aspirace (vdechnutí sousta bez obranného kašle), které vedou k aspirační pneumonii, dále je ohrožena výživa“
https://www.kli­nickalogopedi­e.cz/index.php?pg=ve­rejnost--co-je-to--dysfagie

Barca_

Na polykání se tedy člověk nemusí soustředit? Děkuji @quentos

zjentek

Jak na který.

quentos

Ne, to opravdu nemusí – jak už jsem řekl, je to jeden z reflexů, a to vrozených (nepodmíněných), takže se ho nemusíme učit. Více zde https://www.wi­kiskripta.eu/w/Po­lyk%C3%A1n%C3%AD

Barca_

A co hromadění slin? To prostě musím vědomě polknout ne?

Dochy

Ne. Můžeš. Ale nemusíš. Tělo to napadne samo i bez Tvého vědomého rozhodnutí (pokud tedy nemáš nějakou podivnou a vzácnou poruchu)