Avatar uživatele
ŠtěpánP

Jak byste odpověděli na tuto hádanku?

Jsem na ostrově, kde žijí padouši (vždy lžou) a poctivci (vždy mluví pravdu). Potkal jsem dva, kteří odpočívali pod stromem. Zeptal jsem se: ”Je mezi vámi poctivec?” Odpověděl, a já znal správnou odpověď na svou otázku. Kdo byl ten, kterého jsem se zeptal? A co ten druhý?

Zajímavá 0 před 2395 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
autacek

Vzhledem k tomu, že jsi nenapsal co odpověděl ten, kterého ses zeptal, pouze jsi konstatoval, že jsi od něj znal správnou odpověď, tak to byl patrně poctivec. O tom druhém pak není relevantní množství informací.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
rouzi

Myslím, že odpověděl nepoctivec.
Poctivec nemusí nikoho přesvědčovat…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zjentek

To je moc těžké, tady nejsme v Menze, ani na Nobelech.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Dochy

Odpověděl nepoctivec. Ten druhej byl poctivej.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Ambi

Pod stromem odpočívali dva, aby byl někdo mezi nimi, museli by být tři.

Ten který odpoví ne je poctivec, ten který odpoví ano je nepoctivec.

Upravil/a: Ambi

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Dochy

Ambi:

  1. jeden z významů „je mezi nimi“ je také „je členem skupiny“
  2. V této hádance nikde nebyla informace o tom, že padouch a poctivec chodí vždy spolu (což je zadání jiné, příbuzné, hádanky)

V této hádance poctivec nikdy neodpoví NE

před 1844 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

Auťáček: Štěpán neřekl, že dostal správnou odpověď, ale že po tom co si odpověď vyslechl se správnou odpověď dozvěděl. To je podstatný rozdíl. A informace poskytnuté Štěpánem poskytují úplný obrázek o situaci (alespoň v rámci řešené „záhady“)

před 2395 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
autacek

Příspěvek smazán administrátorem.

před 1844 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
autacek

Myslíš pravděpodobně takto, že se dozvěděl Ne, což by snad mohlo fungovat, ale je to strašná blbost.

PP AnoAno
LL AnoAno
PL AnoNe

před 1843 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

Ta poslední varianta je jediná jednoznačná odpověď. Ve všech ostatních variantách by se tázající nic nedozvěděl – resp. dostal by odpověď ANO, která by pro něj ale neměla (téměř) žádnou hodnotu… Tou tabulkou sis rozklíčoval celou hádanku 😉 dál není co řešit 😉

před 1843 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

„Ta poslední varianta“ – upřesním, jen odpověď „NE“ má skutečnou informační hodnotu, pokud by se zeptal pravdomluvného, dostal by odpověď „ANO“ a zas by nic nevěděl.

před 1843 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Volný čas a hobby