Zvědavý

Jak byste doplnili toto přirovnání?

Když má někdo nízké společenské postavení, ale myslí si o sobě, jak je důležitý a co je za extratřídu, a jeho názory jsou k dané události nedůležité a bezcenné. "Jeho názor je asi tak cenný (důležitý) jako…

Nejlepší odpověď
annas

Nemusí jít o společenské postavení, ale vlastnosti, pro něž má jedinec předpoklady. Např. ješitnost, nadutost, sebevědomí atd. Jde o přenesený význam, takže je možné dosadit leccos.

Trpaslíkům se musíš klanět hodně hluboce – nejde o velikost jedince, ale o jejich malost duchem.

Svědčí o tom např,. citát „Čím tupější člověk, tím ostřejší lokty.“ Kamil Kovář
http://www.hup­tych.cz/literar­ni-cinnost1/aforis­my/nezaboli-jazyk-dobreho-slova-antologie-ceskych-aforistu-19-20-stol

Jeho názor je důležitý jako výkal´ v trávě, žabí hlen, vodníkovo sperma atd. Jeho názor nic neznamená, je bezvýznamný atd.

Další odpovědi
nyjono

Jestli má někdo nízké společenské postavení je celkem subjektivní názor. Nízké v porovnání k čemu?
Kdo posuzuje, jak a pro koho jdou ty názory důležité nebo nedůležité či cenné nebo bezcené?
Nevím, jak ženy, ale někteří muži by mohli říct … jako níže uvedené. Ale i to uvedené prkýnko je diskutabilní.

https://www.pri­rovnej.cz/je-dulezity-jak-prkynko-na-hajzlu/

ivzez

Společenské postavení ani (ne)schopnost
sebereflexe v tom nehrají žádnou roli.

Důležitá je relevantnost názoru, s níž se můžete
setkat u člověka kterékoliv společenské třídy.

Doplnění už uvedla Annas.