Avatar uživatele
samicek333

Jak byste charakterizovaly halogenidy?

Stručně z čeho se skládají a jiné údaje o nich

děkuji samicek333

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? chudst, Adula.57, Adri .., zdingos, emílek před 4074 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
chudst

= dvouprvkové sloučeniny halogenu s dalším prvkem

  • soli kyseliny chlorovodíkové = chloridy
  • soli kyseliny jodovodíkové = jodidy
  • soli kyseliny bromovodíkové = bromidy
  • soli kyseliny fluorovodíkové = fluoridy

asi 160 minerálů, tj. 4 % všech dnes známých minerálů (údaj k r. 2002)
Vazby v halogenidech mají až na výjimky výrazně iontovou povahu.

Pro většinu halogenidů je typická nízká hustota, nízká nebo nanejvýš střední tvrdost, skelný lesk a často dokonalá štěpnost. Mnohé jsou rozpustné ve vodě (zejména chloridy) a mají charakteristickou chuť. Obvykle jde o minerály čiré (bezbarvé a průhledné či průsvitné), někdy různě zbarvené příměsmi (Fe2+, Fe3+, Mn2+, Cu2+ apod.). Většina jednoduchých halogenidů krystalizuje v soustavách s vysokou symetrií, nejčastěji v kubické.

V přírodě se chlor a s ním i jod a brom vyskytují zejména v mořské vodě – chlor tvoří asi 2 % hydrosféry. Ložiska chloridů, iodidů a bromidů proto vznikají nejčastěji krystalizací z mořské vody ve vysychajících bazénech (nejvíce halit, sylvín, carnallit, bishofit). Ve směsi solí vzniklé vypařením mořské vody tvoří chloridy asi 90 %, zbytek připadá zejména na sírany. Vedle mořské vody jsou zdrojem chloru bazická magmata (gabra, čediče). Některé chloridy (např. halit, salmiak, sylvín) proto vznikají sublimací z vulkanických plynů. Halogenidy těžkých kovů Cu, Ag, Pb, Hg vznikají vzácně v oxidační zóně rudních ložisek.

Geochemické vystupování fluoru je od ostatních tří halových prvků výrazně odlišné: je jen málo zastoupen ve vodách i ve vulkanických plynech, naopak je soustředěn v žulových magmatech a koncentruje se zejména v závěru procesu tuhnutí granitových těles. Fluoridy jsou proto charakteristické pro endogenní prostředí typu skarnů, greisenů, pegmatitů a hydrotermálních žil.

Ekonomický význam ložisek halogenidů je značný: jsou zdrojem surovin pro chemický, potravinářský, metalurgický a sklářský průmysl.

Zdroj: http://www.museum.mineral.cz/…min/s_43.php

0 Nominace Nahlásit

Otázka nemá žádné další odpovědi.


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek