Petixka

Jak by to bylo s daní DPČ+DPP+student?

Jak by to bylo s daní, pokud jsem student, mám teď brigádu na DPČ, vydělávám cca 2000–2000 Kč měsíčně a chtěla bych k tomu ještě DPP? Děkuji.

Odpovědi
anonym

  1. Stejně jako u klasického pracovního poměru, i zde se kromě daně odvádí pojistné na sociální pojištění a zdravotní pojištění. V tomto ohledu je pro studenta výhodnější dohoda o provedení práce, kde se sociální a zdravotní pojištění platí až od příjmu 10 001 Kč za měsíc. Každá z dohod má ale svá pro a proti.
  2. Od roku 2012 platí zdravotní, sociální a nemocenské pojištění zaměstnanec i zaměstnavatel až z odměny od 2500 Kč za měsíc. Pokud odměna činí maximálně 2499 Kč za měsíc, zaměstnanec ani zaměstnavatel pojištění neplatí.

-
Souhrn u jednoho zaměstnavatele převýší částku 2500 a nastupují daně. Výhodný je tedy DPP, kde do 10 tisíc, včetně, se neplatí soc. a zdrav. daň.
Platí se jen 15 % z příjmu u obou. Bližší info v odkaze.

Zdroj: http://studen­t.finance.cz/pra­ce-dane/informace/za­mestnani/doho­da-o-pracovni-cinnosti/

ivzez

Záleží na tom, z jakého úhlu pohledu.
Z hlediska financí vyjde výhodněji DPP s odměnou do 10.000 Kč
nebo DPČ s odměnou do 2.499 Kč měsíčně.

Ovšem ani jedna z uvedených činností nebude pojištěna.
Neazapočte se do odpracovaných let z hlediska nároku
na invalidní, starobní ani pozůstalostní (např. sirotčí) důchod.

Nepojištěná doba se nezapočte ani z hlediska nároku na podporu.

Doplňuji:

Dalším problémem je daň z příjmu.

Prohlášení k dani lze podepsat pouze u jednoho zaměstnavatele
(nelze u dvou souběžně). Bude-li v obou případech odměna do 10.000 Kč,
strhne zaměstnavatel bez podepsaného prohlášení srážkovou daň,
kterou už by Vám nikdo nikdo nevrátil.

V takovém případě je výhodnější podepsat prohlášení u zaměstnavatele,
u kterého je vyšší příjem.

Pokud jeden příjem přesáhne 10.000 Kč (stačí 10.001 Kč) měsíčně,
je naopak výhodnější podepsat prohlášení u zaměstnavatele s nižším
příjmem, aby se z obou zaměstnání odváděla zálohová daň.

Po skončení roku byste podala daňové přiznání a
uplatnila v něm slevu na poplatníka i slevu za studenta.