Irenejis

Jak by se řešila situace vážně nemocného člověka, který má nastoupit do vězení?

Jsou nějaká alternativní řešení ohledně vazby, když je člověk nemocný například rakovinou a doktoři mu nedávají víc, než rok života? Nebo prostě půjde do vězení a „do smrti“ tam zůstane? Není nějaká možnost prominutí, odložení?

Odpovědi
pan Straka

V prvé řadě je třeba si uvědomit, že „vazba“ a „výkon trestu odnětí svobody“ jsou dva rozdílné pojmy.

V rámci vazby by záleželo na tom, na jak dlouhou dobu by délka vazby byla plánována, případně zda by pobyt ve vazbě mohl zhoršit onu nemoc. Na druhou stranu je pak otázka, zda by následky dané vážné nemoci vůbec oné osobě dovolovaly konat to, proč by na ní byla vazba uvalena.

Jde-li o výkon trestu, pak jsou zase dvě rozdílné situace. Pokud obžalovaný má danou vážnou nemoc diagnostikovanou již v době soudu, pak k ní bude pravděpodobně soud přihlížet a v závislosti na dalších skutečnostech může rozhodnout i o jiných trestech nežli odnětí svobody. Pokud by se vážná nemoc objevila v době mezi vynesením rozsudku a nástupem do výkonu trestu, pak by bylo vhodné oslovit příslušný soud.

Drap

O tom může rozhodnout pouze soud.

Emefej

Viz případ Janoušek.