Rokio

Jak by podle vás měli být rozmístěny veřejné toalety ve středně velikém městě?

Podle mě by od každého důležitého místa ve městě (místo, které lidé často navštěvují) měly být vzdáleny nejdále 500 metrů. Pokud je to středně navštěvované místo, tak do 750 metrů.

Jedná se pouze o můj názor, tak mě za něj prosím neukamenujte.

poznámka: Za středně velké město považuji město, které má od 20.000 do 100.000 obyvatel.

Odpovědi
Filip84

A kdo by to zaplatil?

Jsou jiné, důležité, věci, do kterých by bylo potřeba vrážet peníze, než do takové banality. Jedny, dvoje, záchody za veřejné peníze v normálním městě bohatě stačí.

cappuccino

Vsichni turiste, hlavne tedy Asiati, kteri navstivi CR, si stezuji na nedostatek toalet.
Nedavno jsem na pumpe potkala autobus plny Japoncu. Vsichni se s radosti vrhli na WC, ale kdyz zjistili, ze jsou tam jen dve pro 40 lidi, radost je presla a nekteri dobehli akorat tak z kericek, za coz se jim podekoval mistni zrizenec.
Jenze bohuzel, z Prahy az do Krumlova to je jedina zastavka, kterou jim autobus poskytne.
Oni jsou zvykli na jiny servis v kazdem smeru, tudiz tohle jim hodne vadi. Ani se jim nedivim.
Ale jak spravne pise Filip, je to otazka penez. Kdo by to zaplatil? A hlavne z takoveho WC neplynou zadne zisky, pouze vydaje.

Filip84

cappuccino: Jasně, jenže Tvůj příklad není jakkoli přiléhavý. Tady jde, spíše, o to, proč v roce 2023 jede z Prahy do Krumlova autobus bez záchodu, a když už se tak děje, proč nestojí někde na záchod třeba co hodinu. A taky se bavíme o tom, jaké zázemí ŘSD buduje kolem silnic I. třídy a dálnic, bavíme se o odpočívadlech, nebo třeba právě toilletách, která u nás prakticky kolem silnic nejsou. Podobné je to ale třeba i ve Francii, tam je to zázemí u silnic také nedostatečné.

To je ale úplně jiný případ, než záchody ve městech. Ve městě není problém si zajít na záchod do hospody, ano jistě, zvlášť v turisticky exponovaných lokalitách to znamená pro takového návštěvníka poplatek v nižších desítkách korun, ale všecko něco stojí. Jo, že na to ausgerechnet Japonci nejsou zvyklí? Jejich problém, v Japonsku je také spousta reálií, které by mne neskutečně sraly. No tak buďto se s tím smířím, nebo tam nepojedu.

cappuccino

Filipe, je videt, ze ty autobusama asi moc nejezdis. Objenej si zajezd luxusnim autobusem s klimatizaci a WC a muzes si byt jisty, ze WC bude nepouzitelne – ridic ho odmita cistit, tak ho zavre.
Z Prahy do Krumlova zadne odpocivadlo s WC nenajdes!
Ve mestech jsou v restauracich a kavarnach casto cedule, ze pouziti je jen pro hosty, nekdy tedy za poplatek i pro turisty.
Srovnej si to s jinymi zememi. V tomhle smeru jsme skutecne hodne pozadu. A kazdy turista ti rekne, ze prave podle takovych veci se hodnoti vyspelost naroda.
Jsou veci, ktere by mely byt samozrejmosti.
Vem si Disney land v USA. Tam jsou treba krome WC pro navstevniky, centra pro matky s detmi. Centrum je vybavene prebalovacimi pulty, mikrovlnkou na ohrivani jidla a dokonce postylkami pro pripad, kdy si dite potrebuje odpocinout.
Takze to jde, ale ne u nas.
Trochu jsem zabehla do jine sfery, ale Rokiuv dotaz me k tomu inspiroval.

Dochy

cappucino, chápu, že v tomhle směru nejsme zrovna nejlepší, ale reálně ani nejhorší. Co pamatuju (možná se něco už změnilo) tak v Polsku jsme platili i použití záchodů v hospodě. cca 2 zloté jsme dali abysme se mohli nalít a další zlotý abysme mohli vylít.

Filip84

cappuccino: Ale tohle, přeci, já nerozporuju, ani v nejmenším.

To je přístupem ke službám, naši lidé na to nemají, obecně, dobrou povahu. Chybí jim sebevědomí, tah na branku a radost z kšeftu, pořád vládne negativismus a takové to bolševické „co by za ty prachy chtěli, svině!“. Třeba to už nikdo neřekne na plnou hubu, ale z toho jejich chování a konání to stejně pochopíš pořád docela jasně.

Divný národ: když jsem dělal v hospodě, tak holky neměly na obslužném, z Kč 20,000.00 obratu, víc než Kč 800.00 – Kč 900.00. A bylo jim to jedno! No a teďka se o to dělily tři, ne úplně plným dílem, protože dvě tam byly celý den, a ta třetí jenom na obědy, no tak ta dostala třeba dvě stovky, a dvě se podělily o zbytek půl na půl. No, dobře, ale vždyť to je úplná důvoda, to je ostuda nevídaná, mít na dvacet tisíc osm stovek tuzéry! To bych se musel pod zem propadnout, ani bych se na sebe nemohl podívat do zrcadla! Ne, bylo jim to jedno.

No tak nic, tak jedna byla vyřazena ze sestavy, ta víc líná a víc negativní. Což, v té době, u nás nebylo ještě zvykem, teda ne tak úplně, tak jo, tak to zabralo, a s tou druhou pohnulo. No jo, no, frajerka, sice, byla vyučená servírka, ale to tak znamenalo, že uměla narazit pípu, jinak jí tam učili samé pakoniny. No prostě to, jak se má k těm lidem chovat, co to je hospitality service, to se musela učit od zera. No, ano, kdyby to bylo dvacetileté ucho, bylo by to snazší, než tohle učit zhruba třicetiletou holku s cca desetiletou praxi! No ale to víš, ve vzduchu létal padák, tak se snažila.

Tak z nafrněného nosítka, které ti udělalo přesně to, cos mu, jako host, řekla, a nic víc, se stala, obratem, až příliš servilní, familiární, holka, co by pomalu bábám říkala, že si ráno posrala kalhotku a málem nestihla přijet do práce včas (obrazně řečeno). Jo, a protože byla zvyklá se starat o mladší sourozence, tak se k těm lidem chovala, jako k malým dětem, něco jako „jé!, takové to bylo dobré!“, no, dílo nevídané. Ale jo, ona blbá nebyla, ne až tak (na to zase nepotřebuješ Harvard na Oxfordu, jako), aby to, krok po kroku, methodou pokus – omyl, nakonec nepochopila. A naráz i obslužné bylo, měla třeba, když vedla tu šichtu, na dvacet tisíc patnáct stovek! Překvapená velice, že sníh zasypal silnice!

No jo, jenže když hospodu vede kuchař, který tomuhle nerozumí (oni kuchaři nejsou obecně s hlavou nic moc), a hlavně mu to, že může uvařit jídlo královský, ale když ho ten servis neprodá, je mu to houby prd platné, nevysvětlíš, tak to jde stejně do prdele. A takových hospodských je u nás většina!

A to máš ve všem. MHD si objednává a platí Rathaus, no a Rathaus to platí, tak si určuje podmínky: jak staré autobusy, jestli s klimatisací, nebo ne, jestli na normální palivo, CNG, nebo elektřinu, jak dlouhé, jestli nízkopodlažní, prostě: všecko. A podle toho taky ale dostane cenovou nabídku, že. Úplně na stejném principu funguje kraj, který objednává dopravu příměstskou. Ale dálkovou autobusovou dopravu u nás nikdo nesubvencuje, takže jí provozuje dopravce tzv. na své obchodní risiko. Což znamená, že když jsi s ním jela, nebyla jsi spokojená a příště nepojedeš, tak se taky může stát, že z Prahy do Krumlova poveze osm pasantů a nevydělá ani na palivo, ne tak chauffeur sám na sebe.

Celá ta pointa je o tom, že když to ti cestující akceptují, že „záchod je v poruše“, budou jezdit autobusy se „záchodem v poruše“. Proč by nejezdily? Báby tam vhazují vložky, do té mísy, mísu to ucpe a chauffeur se s tím na tři hodiny zadrbe, to za prvé, a za druhé to z tama nejde vyndat! Kdyby z každého takového spoje, kde je „záchod v poruše“, došlo čtyřicet reklamací (řekněme 1/2 pasantů, co jeli po celé té trase), že nešel hajzl, a buďto vrátí prachy, nebo s nimi už nikdy nikam nepojedou, tak bys viděla ten cirkus! By se v Táboře posral hajzl, a už by fičel náhradní autobus! 🤷‍♀️

cappuccino

Tak my jsme si stezovaly, ale bylo nam to houby platne!! Pry tam byla technicka porucha.
A kdyz uz pises o tom 21.stoleti: v jednom jihoceskem meste postavili za ev. dotace venkovni bazen. Radost byla velika az do prvni navstevy. Dvere z damskych sprch vedou rovnou ven, bez nejake zabrany, takze tam ma kazdy nahled (pubertani na to okamzite prisli). Ale nejvetsi prekvapeni bylo u zaviracich skrinek. V 21.stoleti se skrinky namisto na chip zaviraji visacim zamkem!! Jako dvere do chliva!! Pak mas u sebe maly klicek, ktery bud ztratis nebo si ho das do plavek, kde ti za par pouziti zrezne!! Takze vitejte v 21. stoleni v CR!! Nekteri Cesi jsou holt koumaci:)

Filip84

cappuccino: To je ještě dobrý, tohle, jo, to ještě jde! 👌

Náš problém je, poněkud, jinde, než ve dveřích do sprch a rezavém klíčku. 🤦‍♀️😅 Respektive ten problém je jinde, a proto máme blbé dveře do sprcha rezavé klíčky; vysvětlím.

Když už si obecní rada prosadí nějaký takový basen, což není až takový problém, že, protože většina lidí se ráda čvachtá, tak nemůže normálně objednat firmu, zadat jí zakázku, tu si kontrolovat a basen postavit. Ne, to nejde: je to veřejná zakázka.

Vezměme, že kdybys si takový basen, sakumprásk, se vším všudy, i s těmi sprchami s blbými dveřmi, a s visacími zámky s rezavějícími klíčky, objednala Ty, tak Tě to vyjde, včetně úprav terrainu, na Kč 3,000.000.00, jo, jenom pro příklad. A bylo by to zhruba v termínu, a za ty tři milliony, co by nebylo – to je hezká zakázka! 😎

No, ano, Ty ano, ale ne ouřad. Protože platí dva ze tří základních článků úřednické víry: konat levně se prodraží a konat rychle trvá déle!

Takže, za prvé, se musí na to nechat vypracovat studie proveditelnosti, to je tak Kč 250,000.00. Potom potřebuješ různé projekty, dohromady tak za Kč 750,000.00. Když ty projekty máš, a když obecní rada schválí ten s blbými dveřmi, a s rezavějícími klíčky, tak na to potřebuješ další projekt – žádost o dotace. To už není „tolik“ drahé, dejme tomu Kč 100,000.00. Pozor, Kč 1,100,000.00 v prde­li a pořád není řečeno, že dotace dostaneš, ani, že se bude stavět!

Tak, dejme tomu, že je všecko v pořádku, dotace máš přislíbené. Tak se musí udělat výběrové řízení na firmu, která to zrealisuje. Tak samozřejmě, že se už dopředu ví, že to bude realisovat firma Pepa Franta, protože firma Pepa Franta dala obecní radě štěně píva a zaříznout husy, aby si obecní rada všimla, že to je právě firma Pepa Franta, která má realisovat tento basen. Samozřejmě, že ta korrupce nemusí být přímá – obecní radní také staví a opravují a je príma to mít za 1/3 ceny, ne? 🤷‍♀️

No, tak je vybrána (podle třetího článku úřednické víry: konat v tajnosti je demokratičtější, samozřejmě, neveřejně; nic se nezamlčí, pouze se rozhodne, že se to nezveřejní!) firma Pepa Franta, tak jako v kuloáru, a teď je potřeba zajistit, aby firma Pepa Franta, také, vyhrála výběrové řízení.

Samozřejmě, že jedním z kriterionů je cena, a že by to šlo postavit za ony Kč 3,000,000.00. Ano, ale firma Pepa Franta to postaví za Kč 12,000,000.00­. Firma Pepa Franta ale nikdy Kč 12,000,000.00 ne­uvidí, uvidí Kč 4,000,000.00 (což je pořád o 1/3 víc, než normálně, aby si všimli, že konat v tajnosti je demokratičtější, a tak, že mají držet hubu o těch zbývajících penězích). Ale kdyby se firma Pepa Franta přihlásila do výběrového řízení s návrhem na Kč 12,000,000.00, tak to by jí obecní rada nemohla vybrat, protože to by, prostě, nešlo. Nepřihlásí, přihlásí se s Kč 2,300,000.00, a s nesplnitelným termínem.

Což, samozřejmě, ty ostatní firmy nemohou, ty se budou kolem těch Kč 3,000,000.00 po­hybovat – musí přeci vydělat.

Obecní rada, jednomyslně (každý dostal pívo, husu a každému vykachlíkuje Pepa Franta koupelnu za materiál + 1/5 ceny!), odhlasuje firmu Pepa Franta. Přijdou dotace, obecní kasa taky pustí grosz a začne se stavět.

Podle projektu to má stát Kč 2,300,000.00 a má to být za rok, jenže se zjistí, že zemina není III. třída, ale I. třída (firma Pepa Franta dá znalci Jendovi Tělísko všimné, aby si všiml, že ausgerechnet tady tato zemina je I. třída, i když by 12 z 10 znalců z oboru jinak usoudilo, že to je III. třída – taky Jenda Tělísko bude mít koupelku za materiál + 1/3 ceny!), a až se navýší rozpočet o vybagrování a assanaci půdy I. třídy, tak si firma Pepa Franta pozve dalšího znalce, soudruha Radomíra Ohebného, který si všimne, že ta půda je kontaminována. Tak se zase navýší rozpočet, a zase se posune termín. Samozřejmě, že firma Likvidace kontaminované půdy s. r. o. napíše fakturu na Kč 2,000,000.00, ačkoli normálně by za to brala Kč 300,000.00, dostane za to Kč 500,000.00, dalších Kč 500,000.00 dostane firma Pepa Franta, a o Kč 1,000,000.00 se podělí obecní rada! A tak to pokračuje, až po třech letech skutečně basen stojí. A za Kč 12,000,000.00.

Napadá Tě nějaký důvod, proč by mělo někomu záležet na tom, jaké jsou tam dveře do sprch, či zámky na šatnách? Doprdele, to nevidíš, jaké to dá náramný myšlení, aby se to – vůbec – všecko zrealisovalo, a aby měl na tom každý dost!? Sakra, už! 👌😂😂😂

cappuccino

Asi jsem hnidopich:-D Mas pravdu, Filipe, beru si rezavy klicek, vystavim se naha do otevrenych dveri celemu bazenu a budu drzet hubu a krok!!!!! Ono to ani jinak nejde. Tedy na tomhle koupalisti ne.
Ja uz jsem vzdycky rikala, ze nestastny je clovek ten, ktery pozna neco lepsiho. To ma pak porad srovnani a pta se, proc to u nas nejde jinak?
Ale jinak hezka diskuze, od verejnych hajzliku az po popis vyberoveho rizeni:)

Filip84

cappuccino: 😂😂😂

Víš co? Já, jak já se pořád zabývám, vlastně téměř jenom, společenskými vědami, no tak přirozeně se hodně zajímám o KLDR, to je poněkud logické, protože na světě máš různé bisarlandy, ale KLDR je 👌, prakticky ve všech směrech, v dobrém i zlém, prostě: 👌.

A věř, že to není vůbec nic lehkého, protože na jedné straně máš propagandu KLDR, a na druhé straně máš propagandu korporátně – imperialisticko – kapitalistickou. No a ta pravda je, jak už to bývá, někde uprostřed. Nebo uprostřed. Asi záleží trochu i na úhlu pohledu, lidé se závislou poruchou by se mnou třeba ani až tak nesouhlasili, ale jinak je to ještě větší peklo, než jsme doufali!

Tady se vůbec nebudeme bavit o nějakých raketách, JSA apod., prostě o velkých thematech, která řeší velcí kokoti. Vůbec! To ať si řeší velcí kokoti, důležití, jako trojctihodná prdel, a my si necháme „malá“ themata, „malé“ problémy.

A jo, ono cosi je, z čeho se dá těžit. Výpovědi různých těch zajatců, bar co na sebe prozradí – nechtěně, trpíc provozní slepotou – sama KLDR, no a Nina Špitálníková. To je holka, o nějaký ten „tejden“ mladší než já, má vystudovanou koreanistiku, a je to jediná koreanistka u nás, co měla dvě stáže na Kim Il Seungově universitě v Pyongyangu, no a jeden z mála našich lidí, co umí severní korejštinu, protože rozdíl mezi jižní a severní korejštinou je víceméně podobný, jako rozdíl mezi češtinou a slovenštinou. Oni se, nějak, domluví, ale, jednak, KLDR provedla jazykovou purifikaci, odstranivši při ní téměř sinokorejská slova (=slova čínského původu), no a potom severní korejština je anglikanismů prostá, kdežto v jižní korejštině tvoří anglikanismy až 20% slovní zásoby. Možná by to šlo, spíše, připodobnit k češtině a střední češtině, taky jí běžný člověk příliš nerozumí.

No a pro ní to má, samozřejmě, spoustu úsměvných zážitků, jak, třeba, přiletěla do Seoulu na lotnisko a všem tam „soudruhovala“, že jo (navíc, soudruh se jihokorejsky řekne jinak, než severokorejsky, nehledě na to, že severní Korejci mají více, než jedno, označení pro soudruha), tož do ní čuměli, jak do blázna! 😅

Ale už to samo o sobě je první taková lehká nuance: severní Korejci, vlastně, ani už nemají „nesoudružskou“ titulaturu, prostě každý je nějaký soudruh, oni už neznají nic jiného.

No a když znáš podrobně mysterium stalinského SSSR ve 30. a 40. letech, nebo socialistické lidové Albánie a dáš si to všecko dohromady, tak to je 👌.

Já měl jedenkrát v životě depresi, jako ale opravdu depresi, a to jsem „vyběhal“, respektive vyjezdil na kole a autem, prostě jsem na kole jezdil do zblbnutí a nadával i na tu cestu, že existuje, a ještě do toho jezdil na vejlety autem, a to nějak zabralo, časem, i bez antidepresiv.

Ale, samozřejmě, nějaký ten splín, nebo blbá nálada, nebo něco podobného se dostaví, co by se to nedostavilo, člověk není stroj. KLDR mne z toho dokonale vyvede!

Oni to Korejci nemají lehké: KLDR je pod těžkým embargem, to je jedna věc, je plná hor, to je druhá věc, takže vůbec aby se nažrali, víš co, to není lehká záležitost, zvlášť, když si do toho vzorečku ještě dosadíš to, že zemědělství je, veskrze, centrálně plánované, no a znáš to: jací jsou čtyři největší nepřátelé socialistického zemědělství? Jaro, léto, podzim a zima!

Ono to ale není jenom embargem, ono je to taky celkovým přístupem. Podívej se, do roku 1990 žádné embargo neměli, obchodovali s námi, DDR, SSSR atp. A, ano, oni, sice, mají jaderný program, největší vítězný oblouk na světě, nebo, co já vím, největší (nedostavěný!) hotel na světě, ale asi 3,500 km zpevněných silnic. A za to nemůže žádné embargo, za to může potěmkiáda & socialistický realismus.

Takže je to tam, ryze ekonomicky, absolutně v prdeli: nic moc tam nejde vyrábět, protože to stejně nemáš na čem odvézt, a i kdybys to měla na čem odvézt, nemáš silnici. Jo a KLDR má elektrisaci 95% obyvatelstva, ale ten proud jde třeba jednou tejdně. Nebo dvakrát. Nebo tak něco. 😅

Máš tam kastovní systém, který ti, vlastně, předurčuje téměř všecko. Práci, ani školu, a ani manžela, si vybrat nemůžeš. Nebo nemůžeš. Školu si vybrat nemůžeš, protože Strana ví lépe, než ty, co potřebuje, abys vystudovala. Práci ti přidělí Strana – ty přece nemůžeš vědět, jakou práci Strana potřebuje, ne? Manžela si vybrat můžeš a nemůžeš: Strana ti manžela „doporučí“. Ty se, samozřejmě, můžeš „moudrou“ radou Strany neřídit, ale taky potom nemusíš bydlet v tom bytě, ve kterém jsi dosud bydlela, že ano! Protože to může být, taky, vyhodnoceno jako nepřátelský čin vůči socialistickému zřízení, jako! 🤷‍♀️

Ale to je ještě dobrý. Pokud nejsi opravdu velký Krippel, tak tě ještě čeká vojna! Ženské to mají „dobrý“, většinou mají „jenom“ pět let vojny. Tu vojnu je těžké přežít i pro chlapa, ono jídla moc není, moc se tam netopí, taky se tam střílí, že jo, a když omarodíš, pošlou tě na „zvláštní dovolenou“, tě dovezou polomrtvou domů na náklaďáků, protože ti stejně nemají dát co žrát. 🤷‍♀️🤦‍♀️ No a jinak, jako ženská, musíš být „pánům k tělu“. To je tam normální, nad tím ani nebudeš přemýšlet, a když budeš, bude ti to stejně houby prd platné: jedna přemýšlela, hubu si otevřela a dostala takovou facku, že vzala druhou stranou hlavy o zeď, a pak už nepřemýšlela a neotevírala si hubu! 👌😅

No, a když to přežiješ, tak ti strana přidělí práci a manžela. Můžeš mít štěstí, třeba tě ani nebude mlátit a nebude chlastat. Může být!

Jo, a tresty jsou kolektivní a generační. Takže, třeba, Strana řekne, že manžel má politický dellikt. To je jedno, jestli fakticky má nebo nemá, Strana řekla, že má, tak má. Ty se ani nedozvíš proč, ale manžel najednou zmizí. Prostě odejde do práce a už se nevrátí, namísto toho přijdou na „zdvořilostní návštěvu“ „kluci ze státní“. Tak ti prohledají byt, a když nic nenajdou, tak je to – relativně – dobrý: naloží tě, i s fakanama, i se všemi krámy, na náklaďák a odvezou tě do pryč. Když budeš mít štěstí, tak „jenom“ z města na vesnici. Když ale Strana manželovi přidělila těžší dellikt, tak pojedete do Lageru. To nechceš, to opravdu není k žití!

No a na té vesnici: ve městě je proud. Teda třeba 2 – 3× tejdně, někde ale i třeba každý den 2–3 hodiny večer, nebo tak něco, ale je. Na vesnici není proud, možná tak v agitačním centru. Makat budeš na poli a musíš sebou hodně hodit, abys obdělala i tu půdu, co máš kolem baráku, jinak zimu nepřežijete. Barák? Jak měli ti Korejci v MASHi, si to pusť, žádný progress, jako! 😅

No a když to vydržíš, tak, co já vím, někdy za rok, někdy za dva, někdy za pět let se ti manžel vrátí. Vyhublý na kost, plný parasitů, samá jizva, ale vrátí! Šťastný to člověk. Jo, a o tom čase se nemluví, ani doma!

No, těžký život proletáře, jako! 👌😅 A Ty řešíš hajzl v autobusu, jako! Herr Švec, co by dali severní Korejci za jakýkoli autobus, aby nemuseli cestovat na korbě náklaďáku na dřevoplyn! 🤦‍♀️🙄😅😅😅

cappuccino

Ano, Filipe, ja resim WC v ceskem autobuse, protoze tu ziju a temi autobusy obcas jezdim!
Situaci v KLDR resit nehodlam, ani se za ni necitim nijak zodpovedna.
Myslim si, ze tvoje tema o KLDR je hodne vzdalene tematu, ktere tu zalozil Rokio.