Lumík009

Jak budu vysoká?

Je mi 13 a měřím 166 cm. Moje matka měří 164 a otec 192. Ve 12 jsem měřila 164 a za ten rok jsem vyrostla jen dva cm. Podle doktorů bych měla měřit 185 cm, ale nejsem si tím moc jistá. Porostu ještě nebo ne?

Odpovědi
ivzez

Výška dítěte se odvíjí od výšky rodičů.

Výpočet pravděpodobné výšky dívky:
164 + (192 – 13) = 164 + 179 = 343
343 : 2 = 171,5 cm
171,5 – 8,5 = 163
171,5 + 8,5 = 180
Dívka by měla dorůst výšky mezi 163 (už teď měříš 166) a 180 cm.

Výpočet pravděpodobné výšky chlapce:
(164 + 13) + 192 = 177 + 192 = 369
369 : 2 = 184,5
184,5 – 8,5 =176
184,5 + 8,5 = 193
Chlapec by měl dorůst výšky mezi 176 a 193 cm.

Pravděpodobnost těchto výpočtů má být 95 %.
Rozpětí 17 cm se mi zdá natolik velké, že by %
pravděpodobnosti (odhadu) mohlo odpovídat.

Případně si můžeš z webu SÚKLu stáhnout růstové grafy:
http://www.szu­.cz/publikace/da­ta/program-rustove-grafy-ke-stazeni

Každopádně si myslím, že můžeš být klidná, že ještě poporosteš.

Kelt

To jim můžeš klidně věřit. Nezáleží na tom, jak jsou velcí rodiče. Manželce řekli, když viděli infrazvukový snímek, jak bude velký syn a je ještě vyšší. Pokud nebudeš mít nějaké zdravotní problémy, tak se to splní. A nezáleží na nejbližších příbuzných. Výška, barva očí, charakter a jiné mohou být opakovatelné po několika generačních krocích, takže třeba prababička a pod. A v pubertě ještě vyrosteš.

FlAsh_7

Rozhodně porosteš.

Pepa25

Podle růstových tabulek (viz ivzez) jsi někde na 80. percentilu. Před rokem jsi byla na 90. (růst jen o 2 cm mezi 12 a 13 je podprůměrný), ale přechod na nižší křivku by neměl být problém, pokud nemáš jiné zdravotní problémy. Dívky končí růst někdy kolem 15 let a měla bys vyrůst ještě 6 – 8 cm (ale to je jen průměr). Můj závěr je, že ještě porosteš, ale témeř jistě to nedotáhneš až na uvedených více než 185 cm. Tipuju to na téměř ideální, mírně nadprůměrnou výšku 🙂.

ivzez

Vzorce pro výpočet předpokládané výšky jsem před několika
lety našla v internetu, ale už si nepamatuji, kde.

Pepa25

Nějaký propočet je i zde: http://www.vy­rostu.cz/Kalku­la%C4%8Dka
Myslím, že odpovídá vašim číslům

ivzez

Já jsem tehdy podobných stránek navštívila více
a už nevím, z které jsem si ty vzorce stáhla.

Proto jsem neuvedla žádný odkaz (ty vzorce byly všude stejné) a dala poznámku do diskuze.