_Bůh_

Jak bude vypadat diskuse o nemovitostech za deset let?

Neslavné prvenství. Byty zdražují v Česku nejrychleji v Evropě: https://www.sez­namzpravy.cz/cla­nek/ekonomika-byznys-reality-neslavne-prvenstvi-byty-zdrazuji-v-cesku-nejrychleji-v-evrope-185887
Vidím neustále diskusi o vysokých cenách nemovitostí, přitom jsou dnes v ČR podhodnocené. V Paříži stojí průměrný byt 18 milionů, v Praze obdobný byt 8 milionů. Takže cena má určitě kam růst, poměrně přesně kopíruje západní vývoj a je evidentní, že za 10 let budou nemovitosti dražší o minimálně 100 %. V průměru je posledních 30 let nárůst hodnoty 6 % ročně, a to v zásadě po celém světě. Samozřejmě nemovitosti v USA a chaty na francouzské riviéře jsou nejdražší, ale Východ ceny postupně dorovnává a nemá jediný důvod zastavovat (zastavení zdražování by bylo proti všem ekonomickým principům). Autor v přiloženém článku nesmyslně zmiňuje hypoteční krizi z roku 2008, na kterou se dnes často odkazuje, a říká se, že bublina splaskne. Jenže hypoteční krize 2008 byla způsobena nesprávným ohodnocením hypoték které byly zabaleny do akcií (tzv. CFD) a nadhodnoceny společností Moodys. Zjednodušeně řečeno byla hypoteční krize způsobena gamblerstvím na akciovém trhu, na kterém se hazardovalo s hypotékami lidí. Lidi, kteří na tom vydělali, poté usedli v Obamově administrativě a miliony lidí přišli o domy. Dnešní ceny jsou ale tržní, a nemají s kapitálovým trhem resp. s krizí v roce 2008 nic společného, prostě to není bublina, protože není obchodována na burze, takže ceny ani bublinou být nemohou.
Před 20 lety byli lidé, kteří nakoupili stavební pozemek za 2 miliony považováni za blázny. Dnes takový pozemek stojí zhruba 10 milionů. Lidé, kteří dnes kupují byty za 10 milionů jsou považováni za blázny. Myslíte, že „čas nakupovat“ je již pryč, a nyní budou lidé, kteří nenakoupili, když měli, už jen žít v nájmu (což je Západní trend, který by k nám v teorii tedy měl přijít)? Přední čeští developeři prý již přestávají být ochotní prodávat byty, a chtějí veškerou novou výstavbu jen pronajímat. Budou se lidé chytat za hlavu, že nekoupili byt za hloupých 10 milionů, než byty dvakrát zdražily? A co na to Jan Tleskač?

Nejlepší odpověď
Hlada

Masové vlastnictví bytů je náš porevoluční fenomén, který nemá jinde obdoby. Po revoluci se levně rozprodávaly státní byty a v poslední době se díky nízkým úrokům kupovaly byty jako investice. To nepochybně skončí. Správa domů prostřednictvím SVJ je nehospohárná a nízké úroky neudržitelné. Myslím, že v blízké době bude levnější nájem, než kolektivní údržba + úroky z hypotéky. Byt ve správě SVJ také není plnohodnotná nemovitost. Doufám, že bude výhodnější spořit a pak si koupit raději rodinný domek.

Další odpovědi
Kazatel

Zajímavá úvaha, nicméně spousta lidí nebude mít v dohledné době ani na úhradu energií, natož aby si pořizovali vlastní nemovitost. Jinak ano, je tomu tak, že platí trend, že (lukrativní) nemovitosti budou růst s cenou nejméně tak, jak roste hladina příjmů, tudíž nikdy nebudou levně dostupnou komoditou.

plebs

Bude platit pravidlo 80:20 ale možná 90:10 a slibotechny u žlábků budou slibovat jak se to bude řešit

Pepa25

Hlada: dal jsem palec nahoru, ale mám problém s tím, že máte pořád problém s SVJ.

Hlada

Ano, správu budovy prostřednictvím SVJ, což je v podstatě hlasování neodborníků, považuju za nejhorší, co může být. Je to mnohem horší, než socialistické OPBH, které mělo vlastní pracovníky. SVJ často na všechno najímá drahé externí řemeslníky a služby. V domech nevznikají spoluvlastnické vztahy. Jedinec nemá možnost mnoho ovlivnit. Jeden majitel hospodaří lépe, takže tipuju, že za čas bude nájemní bydlení výhodnější.