baghira

Jak brzdí lodě? Jaká je asi jejich brzdná dráha?

Myslím opravdu VELKÉ lodě – tankery, letadlové a tak. Jenom zpětným chodem šroubu, nebo jsou i jiné triky?

Nejlepší odpověď
Nozdrolomo

Loď „brzdí“ v podstatě 3 způsoby.
Obrácením tahu motorů (šroubu), některé lodě jsou vybaveny deflektory (něco jako spojler na autě) které se vysunou a zvyšují tak odpor/tření vody a pak zmiňovanou kotvou (což je spíš nouzový způsob brždění – vláčená kotva devastuje dno). Opravdu velké lodě jsou pro potřeby manévrování např v přístavech ještě vybaveny nějčím jako jsou trysky na bocích. Brzdná dráha může být klidně 9 km u obchodní až po 14 km u letadlové USS Enterprise. že není výpočet brzdné dráhy žádná legrace ukazuje odkaz :)

Zdroj: http://www.ele­arn.vsb.cz/ar­chivcd/FS/DYN1/C­D_dynamika/pri­klady/kapitola_02/EL_dyn­1_02b_A.pdf

Další odpovědi
HOMER

Myslím,že spustí kotvu 🙂

..Ještě přidám nějaké čtení:
Největší lodí světa je tanker Knock Nevis. Téměř 70 metrů široká loď je dlouhá 458 metrů a její ponor je 24 metrů. S takovým ponorem není schopna například proplout kanál La Manche. Boky lodě jsou 3,5 cm tlusté. Výtlak je 647 955 tun. Loď byla postavena v roce 1976. V té době však byla dlouhá jen 378. Až v roce 1981 byla při přestavbě prodloužena na dnešní délku, když byla ve střední části prodloužena o 81 metrů. Brzdná dráha lodi je dlouhá 9 km a poloměr nejmenší otáčky je 3 km. Cestovní rychlost lodi je 13 uzlů. Loď je schopná, kvůli svému ponoru, zakotvit jen v několika málo přístavech na světě. (http://www.lod­ninoviny.cz/hlav­nistranka/zaji­mavosti/1584-novy-majitel-nejvti-lod-svta )

pokazdejinak

já mám zkušenost jen s malou plachetnicí – tu když chceš zastavit, tak jí musíš otočit proti větru :) ale ty velké lodě mají asi opravdu jen zpětný chod… maximálně jestli pomůže otočit jí proti vlnám? ale než se takový kolos otočí, to bude ten zpětný chod rychlejší brzda…

elektrikář

Na manipulaci velkých lodí se používají hydro motory, Což je čepadlo které tlačí vodu tryskama do potřebného smněru.Na základě akce a reakce.Pokud se voda pouští v levo loď se otáčí do prava Třeba v plavební komoře nebo při přistávání v přístavu.V přís­tavech posunují lodi tlačné remorkéry.