zjentek

Jak a kdy se perforuje toaletní papír?

Vypadá to, že se proděraví, až když je namotaný na rolce. Ale hádám. (;

Nejlepší odpověď
Kepler

Já jsem to video z odkazu Nassina zhlédl celé, ale nějak jsem tam to perforování nepostřehl. Ale perforování na roli určitě neprobíhá, jednak si nedovedu představit jak by to bylo technicky možné, jednak by útržky byly čím dál kratší. Zásadní je, neudělat si sekundární perforaci prstem ve finále WC obřadu… 😊

Další odpovědi
nyjono

Logicky,kdyby se perforovalo na rolce, nebudou všechny dílky stejné.
Na vnějšku by přece byly delší.

annas

Pro perforaci se „používají se tzv.perforační nože, které mají za úkol přerušovaně perforovat, tedy proříznout materiál tak, aby jej bylo možno později snadno a řízeně odtrhnou. Perforační nože se používají na perforování nejrů"znějších výrobků. Od drobných předmětů, například trhacích kalendářů, tiskopisů, toaletního papíru, papírových sáčků, až po pytle na cement.“

V odkazu vidíte obrázky,,jak nože vypadají

„Směr a způsob perforačního řezu“

https://www.mer­cel.cz/cz/per­foracni-noze-p1.html

"Výroba toaletního papíru: krok za krokem
Od stromu až domů, tady je slovně popsané JAK SE VYRÁBÍ TOALETNÍ PAPÍR.

1. Stroje zbavují tvrdé a měkké dřevo kůry.

7. Nekonečný pás papíru je dále lisován a sušen párou na válcích. Kovové čepele na kotoučích poté seškrábnou lisovaný, vysušený papír, rozříznou ho na dlouhé pruhy a perforují jednotlivé útržky.

8. Tyto delší „špalky“ z papíru se poté nakrájejí na role a zabalí."

https://www.ze­wa.net/cz/rodin­ny-zivot/napady-do-bytu/jak-se-vyrabitoaletni­papir/

Ten/ta, kdo nahlásili mou odpověď jako plagiát, neví, že text v uvozovkách a doložený odkazy plagiátem určitě není.

Rovněž neví, že otázka zněla JAK a KDY. To se v odpovědích rovněž nedoví.

KDY? Z mé odpovědi vyplývá z odkazu na postup výroby, že u předposlední fáze . výroby – bod 7 – – viz výš – se pruhy papíru perforují.

JAK? Pomocí perforačních nožů.

Nassin

Zajímavá je výroba na videu. Nekoukal jsem do konce, možná tam bude i co chceš vědět.

Zdroj: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=keVl2WXv43c

paul1

Samozřejmě, že se perforuje průběžně při výrobě. Nekvalita perforování u toaletního papíru byla slabost v minulém režimu a sloužila často k různým vtipům. Jeden z nich (neručím za přesnou interpretaci) říkal Vladimír Dvořák v pořadu Televarieté: říká jen druhému – mám teď prima práci, taková oddychovka – sem tam píchnu, potom mám pauzu, zase píchnu a tak celou směnu. A co děláš? Dírky do toaletního papíru. Tento papír se totiž trhal skoro vždy tam , kde nebyly dírky

Arne1

Řekl bych, že perforaci dělá některý z válců přes který ten papír běží při jeho výrobě cesto na namotání. Vůbec to nemusí být vidět,

Funna

to fakt hádáš…podle tvojí teorie by pak byl každý útržek jinak dlouhý, bo obvod kruhu (válce) se zmenšuje…perforuje se v okamžiku, kdy se dohromady spojují vrstvy více vrstvého papíru a navíjí se na ruličku…u jed­novrstvé, když se navíjí na ruličku…

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Dochy

Nassin: Tak zrovna to nařezávání tam nejspíš není, ale neva. Hezké video, bud mít něco pro kluky 😉

Nassin

paul1
Znám podobný: Proč omotáváte to křídlo letadla toaletním papírem? To proto, že se křídlo utrhne někde jinde.

postcd

Líbí se mi jak jste zvídavý :) a děkuji za Vaše rady v minulosti.