Kelt

Jak a čím promazat dveře v bytě?

Jaký materiál použít na promazání dveří? Visí na 3 čepech. Olej, vazelínu, nebo něco jiného? Oddělat dveře a znovu nasadit? Děkuji za rady.

Nejlepší odpověď
independent

Vyvrtat dírku zvrchu do pantu a kdykoliv můžeš kápnout olej a nemusíš je už víckrát vysazovat.

Další odpovědi
Kepler

Olej i vazelína časem vysychá, takže po pár letech je nutno proces opakovat. Mně se osvědčil grafit nebo molyko ve formě pasty se silikonovým olejem. Asi jsou ke koupi i hotové přípravky na této bázi. Výhoda je, že grafit i molyko funguje jako mazivo i po po vyschnutí oleje. A máš pokoj do smrti. Samozřejmě dveře vysadit, panty namazat a dveře opět nasadit. Pak se namazat sám, tisíce děkovných dopisů!

Lamalam

Táta celý život maže panty svíčkou.

Jiří Bohumil

Vysadit a lehce natřít čepy bílou vazelínou (v nouzi sádlem) a opět nasadit. Při vysazení je dobré použít páku pod dveře, pro pozvednutí dveří. Pak je zpět nasadit. Doporučuji provádět ve dvou, aby jeden zvedal, druhý přidržel „balanc“. Při nasazování zase aby druhý navedl spodní pant.

Drap

Nejlépe skopovým lojem, nikdy neztuhne úplně, mastnota z pantů nebude vytékat. Jinak lze pouýít v podstatě jakoukoli vazelinu či olej. Nejméně vhodný prostředek je stolní olek. To už je lepší sádlo, nebo máslo.

dudu

Ano, dveře je třeba nasadit a vysadit. Je to práce pro zručného a festovního chlapa. K promazání používám klasickou Indulonu. Nezčerná a nezašpiní panty.

mosoj

WD 40. Neskutečný výrobek. Používají ho všechny firmy co montují okna. Dveře nebudeš muset ani vysazovat ( vzlíná) i když to není žádná věda. Použiješ i na jiné věci, třeba vyčištění plastů.

Klaproth

Já to už mnoho let mažu mýdlem.

Jana5678

My taky používáme vazelínu, se kterou jdou mazat dveře mnohem lépe než s jinými materiály. Vysadit dveře z pantů není zas tak jednoduché, takže určitě doporučuji si k tomu vzít i někoho na pomoc. V opačném případě se dá trochu zainvestovat a koupit dveře, které mají panty upravené tak, že se dají mazat mnohem snadněji. Mrknout můžete například sem: https://www.jis.cz/.