dust8

Jak a čím lze opravit tyto poškrábané a opotřebované či ošoupané parkety, alespoň částečně k původnímu stavu?

Není na to někaký prípravek? Čím by se dal obnovit alespoň trochu původní vzhled?

Možná to dokáže nějaký lak? Nebo je nějaká barva na parkety? Či se dá použít nějaká barva na dřevo?

Výměna parket či plovoucí podlaha nebo dlažba zatím nepřipadá v úvahu.

Obrázek z vlastní fotky té podlahy pro ukázku o co jde.

Odpovědi
zjentek

Parkety je možno taky brousit. https://www.go­ogle.com/sear­ch?q=bruska+na+par­kety&rlz=1C1A­OHY_csCZ838CZ­838&oq=bruska+na+par­kety&aqs=chro­me..69i57j0l5­.4342j0j7&sou­rceid=chrome&i­e=UTF-8 Dá se k tomu účelu půjčit mašinka anebo najmout firma, která práci provede. U těch z obrázku by to bylo možné, vrypy nevypadají příiš hluboké.

Drap

Přebrousit a přelakovat. V každé pujčovně nářadí ti půjčí mašinku na parkety a máš to za chvíli, nebo můžeš pozvat profesionální fir­mu.

ivzez

Zbrousit a přelakovat bezbarvým lakem.
Barvu nedoporučuji, překryla by kresbu dřeva,
která je na parketách to nejlepší.

hapiky

Přebrousit parkety není úplně jednoduchá věc.
Také záleží na půjčené brusce. Pokud neznáš postup, výsledek by nemusel být uspokojivý. Navíc jedna bruska nestačí, protože kolem krajů se válcová bruska nedostane. Potřebuješ ještě okrajovou a talířovou.Také je potřeba zatmelit případné spáry.
Půjčené brusky bývají někdy špatně seřízené, po nalakování mohou být vidět škrábance a to je potom hodně námahy za horší výsledek.

Dochy

Doporučuji konzultaci s podlaháři, mají zkušenosti, praxi a prostředky… Před deseti lety nám krásně zbrousili a nalakovali staré parkety v koupeném bytě. Představa že ale v současnosti vše z pokojů vystěhujem a necháme ty podlahy zrenovovat znovu mně ale zrovna neláká (přestože parkety by to už dost nutně potřebovaly)
Rovnou s tím nám udělali nové lišty kolem zdí, nové prahy, paráda…