EKSOT123

Husy husy. Tipnete si, jak vysoko mohou létat? Husí jatýrka? Znáte písničku s husami?

Do diskuze jsem dal, spolu s ještě jednou otázkou, odpověď k maximálním zjištěným výškám letu různých ptáků, ne průměrným. Bližší informace, třeba o průměrných výškách jsem nevyhledával.

  1. Patří husy ve srovnání s jinými ptáky co se max. výšky letu týče spíš k podprůměru, průměru, či k šampionům?

Mohou letět:

  1. max. kolem 1 km vysoko
  2. do 3 km
  3. do 6 km
  4. do 8km
  5. nad 15 km
  1. Víte jak se dřív nutily husy, aby jim narostla tak obří játra? Co na to říkáte? (Samozřejmě nic proti obyčejným husím játrům.)
  2. Drali jste někdy peří, nebo víte, co to znamená?
  3. Proč létají při tahu v šiku, létají tak i jiní ptáci?
  4. Znáte nějakou českou n. jinou písničku, kde se zmiňují husy?

Několik krásných husích písní.

https://www.y­outube.com/wat­ch?v=_YfElanbQJU

https://www.y­outube.com/wat­ch?v=w_9M11lTqI8

  1. Máte nějaké veselé n. pěkné vzpomínky na husy? (Kepler už mi tu třeba popisoval, jak se mu připletl husí zobák do drátů jízdního kola a jak do drnčelo)

Veselá videa s husami: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=iR7LyKxVH9s
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=D9ERn1_zI­i8
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=ZOzZz6B1yw8
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=UTWaL42kbq0
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=z7Qdfsab­SCo

Nejlepší odpověď
annas

Vím, že husy létají do V

1. Nejvýš vyletí husa tibetská – Horolezcům stoupajícím k osmitisícovým vrcholkům Himálaje přelétávají vysoko nad hlavou husy tibetské. "
https://plus.roz­hlas.cz/nejex­tremnejsi-migrace-sveta-6635793

„Rekordmany jsou husy divoké ve výšce až 11 kilometrů.“
https://21sto­leti.cz/2009/07/­20/7-neuveritelnych-zvirecich-putovani/

2. Husí játra – dříve se husy cpaly šiškami, žily v malém prostoru, aby se moc nehýbaly, játra tučněla.

Nedávno jsem slyšela v TV, že jde o týrání zvířat. Dnes se krmí několikrát denně zrním. a něčím mastným. Ale netuším, zda u nás někdo chová husy kvůli játrům jako ve Francii.

3. Jako školačka jsem husy pásla, chodila jsem s nimi k potoku, jenže několikrát se rozutekly a schovaly se v obilí. Ale hodně jsem při tom četla, takže to zase tak velká ztráta času nebyla, pokud ovšem někam neuletěly.

Vzpomínám na dračky, když se scházely sousedky při draní peří. Muselo se pravidelně uklízet, protože drobné prachové peří létalo. Povídaly si, kde je v dědině co nového, některé vyprávěly zajímavé historky z mládí atd. . Každý den dostaly dobrý čaj s rumem a k tomu nějakou buchtu. Na ukončenou něco masitého.

Písniček je dosta, Haj, husičky, haj… Když jsem husy pásala …

Další odpovědi
Kepler

Není husa jako husa. „Smrková husa“, což byl nepodařený obří letoun – hydroplán tuším s osmi vrtulemi, se vznesl sotva pár metrů nad hladinu. Zato husy indické se pravidelně pohybují ve výškách nad 8 000 metrů, dokonce měly být spatřeny i při přeletu nad vrcholem Everestu.
Zdroj: https://techn­et.idnes.cz/pta­ci-vyska-letu-rekord-stratocaching-dhi-/veda.aspx?c=A141005­_214203_veda_mla

V takové formaci jako husy lítají i jiní ptáci, účelem je vytvoření turbulence, ve které se ostatním letí s lépe, s vynaložením menší energie. Občas se v čelní pozici střídají, podobně jako cyklisti v peletonu.
Písničky neznám, jen brněnské divadlo s původním názvem Husa(ák) na provázku. Játra mě zatím nezajímají, ale je možné, že budou, poté co utrpím jejich frakturu při zavazování bot.
Kromě toho, že mě husa občas i štípla (i do pr…) a již dříve popsané příhody, jsem nic jiného humorného nezažil. Jen můj kdysi malý synáček. Jedna husa se na něj hnala s natažerným krkem, tak ho nenapadlo nic lepšího, než vlítnout do rybníka. Což nebyl zrovna šťastný nápad…

metro

https://www.y­outube.com/wat­ch?v=jNh2MAcL3QU

aliendrone

Nwm, tipnu si do 6km, v 8000m je už dost řídký vzduch. A vůbec – nejsem úchyl a o husy se nazajímám a to ani na pekáči nebo o jejich peří a ani v písničkách. Mě spíš zajímají kozy! ;) :D :D

Drap

Myslím, že husy patří k těm lepším, co se výšky letu týká. udává se že létají i ve výšce okolo 10 km. Velká játra, stejně jako kdysi se dělají i dnes. U nás sice už tolik ne, ale Maďarsko je tím vyhlášené. Recept je snadný, málo pohybu a překrmování. Pokud se takto hus krmí, používaly se u nás hlavně šišky ze šrotu, někde i kukuřice a cpalo se to navlhčené huse do zobáku a vlastně až do hrdla. Jako kluk jsem ti i zkoušel. Takto krmená husa, neměla jen velká játra, ale celkově nabrala na váze, běžně takto krmené husy mívaly 12 kg i více. Měly dostatek sádla, a maso rychle narostlé se jen rozsýpalo.
Peří jsem dral několikrát. Kdysi, když jsem měl malé děti chtěl jsem jim nechat ušít péřové spacáky, podle mých představ. Problém byl v tom, že jsem neměl peří.Ač bez zkušeností v tomto oboru jsem si pořídil stádečko hus. Od housátek jsem je vychoval, krmil, pásl a podtrhával. Ke konci roku potom zabil, něco snědl, něco rozdal a peří se dralo. Mimo to jsem viděl drhnutí peří ještě několikrát při různých příležitostech.
České písničky s husami? Nehledám, jen lovím v paměti: Letěla husička, Když jsem husy pásala, Haj haj, husy, Když jsem já sloužil.. jistě jich bude mnohem víc.
Husy jsou mimo jiné i výborní hlídači, někdy snad lepší než pes. I cikáni živící se podomním obchodem mazali ze dvora, když se husy vyhrnuly.
Jinak dobře udělaná husa je delikatese. Snažím se , vždy alespoň jednou za rok si pěknou z domácího chovu dopřát. Jedl jsem i divokou husu, ale ta domácí je přece jenom o něco chutnější.

EKSOT123

Moc pěkny všechny odpovědi a odkaz na písničku, na Youtube je českých husích p. dost, bývali jsme písničkoví šampioni, jako dnes Ukrajina.
Aliendron, zajímavé, že jsem v době doznívající husí éry slyšel jednoho dědóška lkát, že husy a právě stejně tak ty kozy só néhorši havěť. Kozy vožeró všechny stromky a husy kejhají,.. Tak o kozách možná jindy.
Jinak jsem neúmyslně neuvedl do ankety správnou odpověď, a vlastně koukám, ani v diskusi.
Třeba čápi táhnou ve velkých hejnech, ale neuspořádaných.
V Rakousku, ač tam už domácí malochovy nejsou „in“, tak husy jsou na zahradách a rybníčcích vidět častěji, než u nás. Vlastně to mají jako jedno z vánočních jídel.

aliendrone

Chápu, ale přeci jen, kozy mají mnoho pozitiv – nekejhají, navíc jsou i příjemné na omak, za mě prostě JASNÁ VOLBA! ;) :D :D

EKSOT123

Tak ta otázka z husí psychologie: Proč husy, nebo sup vylétají tak vysoko (Když si přečtete následující údaje), co z toho mají?
Podle tohoto videa: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=IOIQrf6CYbs
létají třeba čápi 2– 3 km nad zemí, podobně jako rorýsi. Mluví se tam o kondorech, orlech, ale kupodivu šampioni jsou obyčejné kachny – byly zaznamenány přes km vysoko, husy a labutě přes 8 km, horské husy nad Himalájemi přes 10km a sup africký byl zaznamenán ve výškách přes 11 a 12 km. Autor videa se pozastavuje nad řídkostí vzduchu pro tak fyzicky náročný ptačí let a nad otázkou, proč tak vysoko?

Kepler

Asi ze stejného důvodu jako dopravní letadla: řádově nižší odpor vzduchu a tím i energetická náročnost. Tím pádem i spotřeba kyslíku. Ptáci se tomu zřejmě dokázali přizpůsobit. Concordy lítaly v 16ti km.

EKSOT123

Kepler díky, něco na tom bude. Krom toho ty odkazy Annas jsou dobré (já v češtině nehledal, jen dneska náhodně narazil na to video, a tak zadal otázku). Tam mj. píší, že husy při tak namáhavé činnosti potřebují chlazení. Asi další důvod, proč létají v noci, nebo tak vysoko. Taky prý nad Himalájemi byli viděni i čápi, takže můj ruský borec neměl aktuální informace.
Já jsem si myslel, lestli tam neletějí třeba z frajeřiny a dobrého pocitu, jako horolezci lezou na vrchy, …

EKSOT123

oprava- kachny přes 5 km