Avatar uživatele
quentos

Hrozí propisovačce vyschnutí, je-li dlouho nepoužívaná? Dá se tomu předejít?

Lze tomu předejít např. jejím „vypnutím“ (tedy zacvaknutím psacího hrotu dovnitř), nebo na to nemá vypínání vůbec vliv? Díky.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 8Pro koho je otázka zajímavá? annas, iceT, briketka10, gagaga, marci1, gecco, kodl67, independent před 2538 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Odpoveď byla označena jako užitečná

Vytáhnu náplň a položím na topení

Dívala jsem se na net, zda nenajdu vyzkoušenou radu a našla jsem jednu od příslušníka starší generace, jemuž napravená propiska způsobuje radost.

Zkuste si přečíst, zda budete mít trpělivost, i když třeba nakonec náplň vyhodíte.

„Pokud se mi tedy stane, že narazím na někde zapomenutou propisovací tužku, která má zjevně plnou náplň, ale přesto odmítá psát, nahřeji krátce její špičku nad plamenem (obvykle stačí plamen zapalovače), čímž vyschlý tuhý “špunt” barvy blokující jednak kuličku v psacím hrotu náplně a zároveň přístup zbylé barvy k této kuličce změkne a pokud tužku, resp. její náplň hned “rozepíši” (tj. počmárám kus papíru tak, abych vyschlé barvivo dostal ze špičky náplně pryč), pak mi obvykle takováto propisovací tužka slouží až do vypsání obsahu její náplně.“

Další postup je trochu náročnější

„Pokud se ale ukáže, že zaschlého barviva je ve špičce náplně více, takže po krátkém rozepsání náplň opět přestane plnit svou funkci, pak přistupuji k agresivnějšímu 😁 postupu – vyjmu náplň z propisovací tužky a poté, co jí zahřeji špičku, začnu jí rozepisovat, přičemž ji současně uchopím na opačném konci pusou a vytvářím v ní vzduchem z úst přetlak tak, abych dostal ke kuličce ve hrotu jednak zbytek “špuntu” ze zaschlého barviva a především zbylé nezaschlé barvivo z náplně. Postupně pak několikrát postup s ohřevem špičky náplně a jejím “vyfukováním” při rozepisování opakuji, a to buď do okamžiku, kdy mi náplň, resp. propisovací tužka začne sloužit, anebo do okamžiku, kdy dospěji k rozhodnutí, že jí přeci jenom vyhodím 😁“

http://www.offroad-rc.info/WordPres­s/?page_id=7507

Upravil/a: annas

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?quentos Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
gecco

Ano, hrozí…
Hrozí:

  1. zachnutí hrotu (inkoustu na kuličce) – někdy pak lze rozepsat (ideálně na hrubším, nechlupatém, podkladu – papíru), někdy ne
  2. vyschnutí inkoustu v zásobníku – jedině nápln vyhodit – s tím už nic

😉
Zasunutí hrotu dovnitř pomůže, ale nepříliš – je se tím mírně omezí proudění vzduchu (vysychání) okolo hrotu (kuličky).
😉

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Kepler

Podle mých zkušeností to do značné míry pomáhá, nikdy nenechávám hrot venku. Když to přece jenom zaschne, někdy pomůže mírné zahřátí (třeba fénem).

Upravil/a: Kepler

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
nyjono

Někdy pomůže ponoření náplně do teplé vody.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
iceT

Určitě ano, já třeba propisky ukládám hrotem dolů, i když mají krytku na hrot i fixy na popisování.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
marci1

Jak píší uživatelé, trochu pomůže zacvaknutí dovnitř, ale možná je lepší propisovačka s krytem. 🙂

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek