fellowes

Hrozí nám nebezpečí ze skelné/minerální vaty?

Dobrý den, na léto jsme se s miminkem přesunuli do přítelova bytu (půdní vestavba), kam nechal před časem nainstalovat klimatizaci. Jelikož venkovní jednotku nebylo možné připevnit na fasádu, technici ji umístili na společnou půdu, která s bytem sousedí. Na půdě je skelná/minerální vata (nevím, co z toho). K tomu mám dva dotazy:

  1. Může se vata klimatizací dostat do bytu?
  2. Technici při instalaci přecházeli mezi půdou a bytem. Přítel sice poté vysál a vytřel zem, ale i tak se bojím, že technici vatu na oblečení, botách a vybavení „zatáhli“ do bytu. Hrozí nám nějaké nebezpečí?

Děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
elkon

Nepřeháněj, to byste museli vdechovat koncentrovaný skelný prach.

Další odpovědi
Drap

Buď bez obav. Běžně se na stavbách pracuje se skelnou vatou bez jakýchkoli pomůcek. To bys musela mimčo nechávat na té vatě ležet.

aliendrone

Klimoška si zpravidla „cucá vzduch“ zevnitř (z klimatizované místnosti). Vnější tepelný výměník je s vnitřním spojen jen potrubím s chladícím médiem a to je uzavřené (dokonce má přetlakové požadavky, kdyby netěsnilo, tak RYCHLE dochladíš 😉 ).

BTW – zatímco přítel vysával a vytíral, CO jsi dělala TY? Jen doufám, žes „nezachraňovala planetu“ a neprovozovala greténismus, když ti TOLIK leží zdraví a budoucnost miminka na srdci.
Skelný prach sice není bohviečo, ale s trochou jakéhokoliv sajrajtu si lidské tělo snadno poradí. Stačí JEDNOU nekoupit „párky/konzer­vy/instantní kentus v nákupáku“ a máš zdraví ušetřené MNOHEM VÍC, kdybys případné škodlivé účinky chtěla nějak kompenzovat. 😉 🙂

paul1

On je trochu rozdíl mezi skelnou (z písku a odpadového skla) a minerální vatou (čedič). Podle mé zkušenosti je skelná křehčí a více se uvolňuje do okolí. Záleží ale asi i od výrobce.