rady74

Historie Prahy

Kdy vznikla Praha,ve kterém století?A kdo byl tehdy u moci?

Nejlepší odpověď
annas

Na stránce v odkaze je zachycená celá historie Prahy.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Pra­ha

Další odpovědi
1popelka1

Pokud vynecháme předhistorickou dobu a legendu o kněžně Libuši, tak asi 6.století-Slované. ale stopro si jistá nejsem.
Trvalé sjednocení Starého a Nového Města se podařilo až r. 1784.
Doplňuji:
Podívala jsem se do chytré knihy a STRUČNĚ:

Osídlení od st. doby kamenné,
od 6.st. usazeni Slované,
v 2.pol. 9.st. – vzniklo pražské hradiště
koncem 10.st. hradiště vyšehradské
1230 opevněno Staré Město pražské
1257 založeno Menší M. pražské (Malá strana)

1. pol 14. století – Hradčany
1348 zal. Nové Město pražské
1784 – dvorským dekretem byla čtyři města pražská spojena v jedno město.

Jestli je to DÚ mohla bych poprosit, aby si nám napsal/a, co je správně? Díky

Zdroj: http://www.pra­ha.cz/historie-prahy/historie-prahy

panenka

Praha – město s dlouhou historií, která sahá až do ranného středověku, město mnoha tváří, jak v kulturních tak i architektonických oblastech. Již několik desítek let je toto město oblíbeným turistickým místem, které skýtá mnoho zajímavostí, specifických právě pro střední Evropu. Přesto se ale Praha něčím od ostatních středoevropských měst liší. Na první pohled neslučitelné architektonické styly spolu tvoří nádherný celek, který nadchne jistě každého, kdo toto město alespoň jednou v životě navštíví. Pradávné historky a pověsti jednotlivých míst přidají na tajemnosti a přitažlivosti pražských zákoutí. Jako například Malá Strana na levém břehu řeky Vltavy.
Vznikla jako neohrazené podhradí bez městských výsad, které vzrůstalo s rozkvětem Hradčan. Roku 1257 zde bylo založeno – po Starém městě – druhé, ohrazené královské město. To bylo nazváno „Nové město pod hradem pražským“, později „Menší město pražské“ a konečně od 17. století „Malou Stranou“. Toto město bylo mnohem menší než je nynější rozloha. V dnešní době je tato pražská čtvrť oblíbenou zastávkou mnoha turistů, kteří zde mohou navštívit spoustu příjemných restaurací a tradičních českých hospod, mohou si prohlédnout vltavské břehy z parníků, které jsou v provozu celý rok, projít si kouzelnou Kampu a tajuplnou Čertovku.
Tato čtvrť je úzce spjata s Hradčany, panovnickým sídlem Karla IV. Vznikly jako třetí pražské město ve druhé čtvrtině 14. století. Jako poddanské město podléhaly purkrabímu Pražského hradu. Teprve v roce 1598 byly povýšeny na královské město. V západní části Hradčan, ve strategicky významném místě, byl roku 1140 na Strahově založen klášter řádu premonstrátů. Toto malebné prostředí – Malá Strana, Hradčany s chrámem sv.Víta, Zlatou uličkou a neméně známý Karlův most – je základním pilířem celé Prahy.
Na pravém břehu Vltavy se rozléhá poněkud odlišnější část města, počínaje luxusní Pařížskou ulicí a konče známým Václavským náměstím. Mezi těmito místy se nalézá Staroměstské náměstí se svojí starobylou radnicí, tradičními vánočními trhy, koňskými povozy a skvělými restauracemi. Železná ulice vás z náměstí dovede až na Ovocný trh, kde se mezi nenápadnými renesančními domy nachází Stavovské divadlo – dříve Tylovo, které se mimo jiné proslavilo i natáčením filmu Amadeus v režii M.Formana. Jistě nepřehlédnutelným prvkem Starého města jsou spletité uličky s malými " krámky " vedoucí od Staroměstského náměstí zpět ke Karlovu mostu.
Praha je považována za jedno z nejkrásnějších měst na světě. Proto jistě stojí za to tohle nádherné místo navštívit.

Zdroj: http://aip.med­vedi.net/new/his­torie_prahy.php