Avatar uživatele
Pokročilý

Historie obce Starý Týn u Úštěka, Litoměřicko

V létě jsme navštívili Starý Týn. Známí tam mají krásnou chalupu se sklepem vytesaným ve skále (pískovec). Jeden "místňák" nám povyprávěl o historii obce a zmínil se, že v Týně snad bylo už keltské oppidum a keltové sami hloubili podzemnice - sklepy. Nic jsem k tomu na netu nenašla a tak se ptám zde, zda snad někdo zná tuto nejstarší historii obce? Je to krásné místo. Díky všem za informace.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Něco málo z historie je v odkazu.

"Statý Týn je už jmenován v zakládací listině litoměřické kapituly z roku 1057, kterou vydal panující kníže Spitihněv. Podle této listiny odváděli rolníci Starého Týna předepsané dávky potravin a jiné služby kněžím do Litoměřic. Tato povinnost Starého Týna vůči litoměřickým kanovníkům potvrdila staletí. Pravděpodobně i vlastní církevní dvůr ve Starém Týně existoval jen do 30leté války. Potom byla jeho pole rozdělena na poddané rolníky. Ještě v roce 1848 odváděli starotýnští proboštovi litoměřické kapituly každoroční dávky. Kolem roku 1801 měl Starý Týn 43 domy s 218 obyvateli, v roce 1945 byl zcela osídlen. V současné době má Starý Týn 125 obyvatel."

http://www.mistopisy.cz/…
--
Doplňuji:
Všimla jsem si až později dotazu na Kelty. O tom, že v této oblasti sídilili, svědči historie v souvislosti s městem a okolim..
http://ustek.petrstary.cz/…

Z pohledu jazyka.
O keltském původu svědčí i název obce. Název Týn je keltského původ od tur a tun týn tunec týnec = hrad chrám, od týniti hraditi, takže hradby, zeď, důvr obehnaný hradbami atd.

Kamerius v Česko-německém slovníku uvádí příklady (týkají se všech obcí názvu Týn(ec), Týniště aj.) - např. " vybudoval vinice a ohradil je týnem, trhy bývaly před týnem, týnek - dvůr kláštera atd.",.

jinak diskuse

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Je to možné, tamní krajina byla osídlena již v pravěku. Prostuduj knihu "Proměna českých zemí ve středověku" od Jana Klápště. Vím, že o Starém Týnu psal.
Doplňuji:
Emefej - toho Klápště už jsem ve zkratce projela, máš pravdu, o Keltech se nezmiňuje. jsou tam pouze věci nesouvisející s Kelty (Litoměřická kapitula apod.).


Avatar uživatele
Stříbrný

Může být, ale jediné archeologické nálezy potvrzující keltské osídlení této oblasti pocházejí z Litoměřic (hrob s typickými bronzovými a železnými šperky laténské keltské kultury) a z Lovosic (zbytky velké sídlištní aglomerace). V okolí Úštěka, pokud vím, nebylo nikdy nic nalezeno. Žádné oppidum se v širokém okolí nenachází. Mnohem bohatější nálezy pocházejí ze sousedního okresu Teplice.

Zdroj:
BUDINSKÝ. Peter. Mladohalštatský až časně laténských sídlištní materiál z Litoměřicka a z Lounska. Teplice, Regionální muzeum, 1996.
WALDHAUSER, Jiří. Encyklopedie Keltů v Čechách. Praha, Libri, 2001.

Lamalam > Jan Klápště (známe se mnoho let) je odborník na středověk, v té publikaci sice o Starém Týnu píše, ale nikoliv v souvislosti s Kelty.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3828
Zlatý Drap 2290
Zlatý led 1654
Zlatý marci1 1277
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 876
Zlatý mosoj 848
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.