mrblackwell

Histaminová intolerance (HIT)

Máte prosím někdo zkušenost a radu jak se lěčit když těloprodukuje hodně histaminu? Co jíst a nejíst (dieta)? Nevíte o nějaké literatuře z které by se dalo čerpat?Přivítám jakékoliv zkušenosti s tímto neduhem…Předem děkuji za odpovědi.

Odpovědi
fortin

Ryby a alergie

Zdravá výživa

Ryby – zejména tuňáci a makrely mohou obsahovat vysoké množství látky zvané histamin, která v těle vyvolává alergické reakce projevující se nevolností a zčervenáním kůže. Nejvíce náchylné jsou malé děti a nemocní lidé.
Histamin vzniká bakteriálním rozkladem aminokyseliny histidin, jenž je obsažena v rybím mase.

Zvýšené hladiny histaminu se vyskytují zejména, když je zanedbána hygiena uchovávání ryb a mrtvé ryby nejsou dostatečně zmraženy, což vede k přemnožení bakterií.

Autor: mk
-
Pevné alergie na potraviny
Opravdové alergické reakce na potraviny, někdy označované jako pevné alergie, stále přetěžují imunitní systém. Ačkoli jsou naštěstí poměrně vzácné, pro pacienty mohou znamenat ohrožení života. Například alergie na ořechy nebo mořské ryby i při minimálním množství těchto potravin mohou vyvolat u organismu stav ohrožení. Jahody, vejce a některé potravní doplňky mohou také způsobit velmi nepříjemné reakce. Tyto alergie mají velmi často genetický základ a znamenají celoživotní ohrožení, proto že téměř není naděje, že by se jich člověk mohl zbavit. Alergeny mohou vyvolat několik různých reakcí. Především dochází k velké produkci histaminu, což vede k otoku hrdla a jazyka a ztížení přívodu kyslíku do plic vedoucímu až k sípání a bolestem na prsou. Krevní cévy se roztahují a dochází k přechodu tekutiny z krevního oběhu do tkání, což vede k dramatickému poklesu tlaku. Jsou vyplavovány toxické látky, které způsobují svalové křeče ve stěnách bronchiol (průdušinek) a vyvolávají stavy podobné astmatickým záchvatům a dušení. Výsledný (anafylaktický) šok se může dostavit v několika sekundách, minutách nebo až za několik hodin po kontaktu s alergenem. Nemocní s sebou obvykle nosívají injekce s adrenalinem pro případ ohrožení. Adrenalin působí proti histaminu tím, že otvírá a uvolňuje dýchací cesty a pomáhá obnovit normální dýchání. Někdy ale stačí jen chvíle váhání a může být pozdě. K dalším, méně nebezpečným reakcím, patří migréna, astma, kožní vyrážka, zvracení či průjem.
-
Doporučuji výbornou stránku doktorka.cz

Zdroj: http://www.dok­torka.cz/