Dzuda

Hemosiderin

Co to je hemosiderin? Nerozumím totiž téhle větě: Zásobní železo je ve formě feritinu, nebo ve formě hemosiderinu.

Odpovědi
Jirka

Ja jsem nasel takovyto clanek:

Dvojmocné železo se v tenkém střevě aktivně resorbuje po navázání na ferritin buněk mukózy. Při zvýšené nabídce železa probíhá i pasivní transport. Dalším krokem je vazba na plazmatický transferrin a transport do cílových orgánů. U zdravých osob je reserbováno 5–10% perorálně přijatého železa, při nedostatku železa v organismu stoupá resorpce iniciálně na 50–60% a v průběhu léčby opět klesá na 10–15%. Zásobní formou železa je ferritin. Pouze excesivním přívodem vzniká hemosiderin. Železo uvolněné v organismu (převážně z rozpadlých erytrocytů) je téměř úplně reutilizováno. Vylučování močí je minimální. Část železa uložená jako ferritin v buňkách mukózy se ztrácí při jejich odlučování. Průměrné denní ztráty železa jsou 0,5–1,5 mg (při menstruaci 1,5–2,5 mg).

Krugerka

Hemosiderin vzniká z ferritinu, což jest molekula obsahující železo. Hemosiderin je právě nerozpustná sloučenina železa. Ukládání hemosiderinu má mnoho příčin a může a nemusí to způsobovat potíže. Hemosideroza může být způsobená rozpadem krve po krvácení, ale může být dána i genetickou poruchou. V druhém případě jsou to často těžké formy, projevující se již v dětství a prognoza bývá špatná, poškozeno může být mnoho orgánů. U lehkých forem ukládání hemosiderinu k poškození orgánů dojít nemusí. Nelze říci, proč u vás byla stanovena diagnoza hemosiderozy. Pokud vám váš lékař doporučil omezit železo, tak to znamená určitě nebrat preparáty železa (vitaminy). Dostatek železa je v játrech, masu, ale i v kedlubnech, nachází se i v mléce, rybách apod. Pokud chcete mít imunitu v dobré kondici, určitě neuškodí obecné zásady zdravého způsobu života, tedy dostatek spánku, vyvarovat se stresů, zdravá výživa, dostatek pobytu na čerstvém vzduchu a přiměřená tělesná aktivita. Mnoho stavů poruchy imunity však ovlivnit zásadněji nelze a jsou dané geneticky. Poraďte se se svým lékařem, nejlépe specializovaným internistou – hematologem, jak závažná je vaše hemosideróza a řiďte se jeho doporučeními i ohledně stravy.

Attack-design

měla by to být sypká sloučenina železa