Jashin

Musím být přihlášený na ÚP, když si chci vzít gap year (rok cfestovat a brigádničit po nepřijetí na VŠ)?

Zdravím, letos jsem odmaturoval, nedostal se na VS a chtěl bych si tedy vzít gap year. Cestovat a chodit po brigádách. Musím tedy být přihlášený na pracovním úřadě? Jak to tedy má být? Děkuji

Odpovědi
ivzez

Nejenže nemusíte (není to povinnost), podle mne ani nemůžete.
Pokud se nechcete ucházet o zaměstnání, případně nastoupit
do zaměstnání, jež by Vám ÚP zprostředkoval, nemá registrace smysl.

Jestli chcete cestovat, těžko byste navíc plnil povinnosti uchazečů o zaměstnání.

Musíte se ale nahlásit u své zdravotní pojišťovny jako OBZP
a sám si hradit zdravotní pojištění (letos 1.337 Kč měsíčně).

Chesterfield

Pokud chceš cestovat, přepodkládám, že se nedá určit, zda budeš mít stálou práci nebo zda ji vůbec budeš mít na smlouvu.

Cestovat po ČR? Nebo dále?

Určitě bys měl být ale podle mě nahlášený na ÚP. Jako úspěšný maturant máš zákonem dané prázdniny ještě do konce srpna. Pokud nejdeš na VŠ, musíš začít pracovat nebo sám platit pojištění.