aliendrone

Existuje už nějaká efektivnější pedagogická pomůcka než rákoska (řemen etc.)?

Vím, že už Komenský blablabla, vím o „moderních způsobech výuky“, jenže… Sám osobně z vlastní zkušenosti mohu potvrdit její NEUVĚŘITELNOU efektivitu, byť někdy spornou. Když je dítě nezvladatelný průserářský parchant (jako jsem býval já > už NEJSEM, nyní jsem úžasný, překrásný a skvělý Aliendrone! ;) :D) – co na něj OPRAVDU platí?
Neděleje si iluze – mluvím o echtovním zmetkovi, který téměř denně nosí poznámky „porval se“, „rozbil okno“, „vyškubal školní pomůcce všechna pera z ocasu“ apod., kde nějaké láskyplné matčino vysvětlování či domluvy/zákazy mají hodnotu nerozlišitelnou od nuly.

A když připočtu, že právě díky tatíkovu řemenu jsem se např. naučil malou násobilku bezchybně za jediné odpoledne a mnohé další stejně podivuhodné pedagogické výkony, není současné kategorické zakazování tělesných trestů „vyléváním vaničky i s dítětem“? ;) :)

Nejlepší odpověď
zjentek

Tak hlavně jsou dnes tyto metody naprosto zbytečný, dnešnímu děcku STAČÍ ŘÍCT, že nebude- li šprtat, NEBUDOU PRAŠULE a právě TOHLENCTO je pro ty dnešní smrady neuvěřitelný pohon! Paliva a motory, jak je známe, se vedle takovýho abnormálního alienpohonu mohou jít rovnou zakopat někam pod zem.

A proč „smrady“? O to se postaraly právě „prašule“.

Další odpovědi
annas

Komenský uznával tělesné tresty za prohřešky v chování, nikoliv za neznalosti ve škole.

Dnes rodiče jen občas plácnou dítěti pohlavek, nebo je vyhubují, ale rákoska je tabu. Někde jsem slyšela, že EU má tyto tresty zakázat i u nás. Prý děti, které rodiče takto trestají, způsobují, že děti se stanou násilníky.

No nevím, také jsem občas dostala řemenem, i když si myslím, že to bylo někdy neoprávněné, jindy možná ano. Jednou jsem pustila psa ke slepicím a on je zadávil a narovnal do řady – bylo jich asi 6. . Neuvědomila jsem si, že teriér (nevím přesnější rozlišení) měl v sobě pudy lovce, takže s nimi nechtěl kamarádit.

Tresty by měly být, ale dítě by si mělo uvědomit, čím se prohřešilo. Trest by se měl týkat jen toho, co udělalo. Dítě pochválit, když udělalo něco správně.

Myslím si, že když dítě sedí stále u PC na úkor něčeho jiného, tak mu PC zakázat na dobu, která překračuje stanovený čas. Když mu třeba rodič zakáže jízdu na kole, často nepochopí proč.

Takže zakázat tu činnost, v které dítě porušuje stanovená pravidla. V klidu vysvětlit.

Důležitá je důslednost., s dětmi mluvit a vysvětlit, proč ono nemůže dělat to, co třeba vidí u kamarádů. Zkrátka dbát na dodržování nastavených pravidel.

Drap

Účinnější a lepší metoda doposud neni.

Kryšpín

Požádat o radu ochránce lidských práv Ombudsmana a spol.

Kepler

Asi před měsícem jsem tady dal jeden odkaz https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-v-ucitelskych-sborech-chybi-kvalitni-ucitele-a-ucitele-vubec Souhlasím se zjentkem, taky stačí šáhnout na prachy tatínkům 🙂

led

„Ak budeš ´průserář´ príde aliendrone a dá ti prečítať svoje zobrané spisy. Pokiaľ ich neprečítaš, elektronika nebude a žiadny Arni ti nepomôže.“ Myslím, že po potom pre ktorého akékoľvek čítanie, okrem SMS a rôznych odkazov na sociálnych stránkach, je skutočnou hrozbou sa radšej „dobrovoľne“ polepší podľa naivných vidín rodičov.

PS, za čias komenského a mojich detských čias táto hrozba by bola neúčinná, jednoducho „hravá elektronika“ nebola.

tatanka

Dočasné odebrání mobilu, tabletu apod.

ivzez

U nás se to bez rákosky obešlo
→ když jsem byla dítě i později u mých dětí.

Přemýšlím, jak děti, které rodiče takto trestají,
mohou způsobit, že děti se stanou násilníky.

led

Kepler – ???
prečo majú trpieť „tátové“? takto mi totiž vyznela táto veta: …„taky stačí šáhnout na prachy tatínkům“ 🙂

aliendrone

led>>> Z Keplera se stal opovrženíhodný RENEGÁT, opustil úctyhodné a vznešené řady zločinců a dal se do party s troskou Kájou Maříkem, proto hned trestá nevinné!!!

Nyní již asi sprintuje do kostela zapaluje svíčky za za „nebohé fakany“ a na chudáky rodiče přivolává hněv boží!!!

viz diskuze https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-si-myslite-o-tom-ze-lide-jsou-deti-hvezd#discussion :D :D :D

aliendrone

annas>>>
Tedy… mě už jen tak nic nepřekvapí, navíc si se skromností sobě vlastní myslím, že jsem celkem pokrokový a moderní, nicméně zakázat dítěti PC až když „stále sedí u péčka“… no, až TAK MOC pokrokový nejsem. :D :D :D Až přijde do puberty – budiž, dřív ale ne! (předpokládám, že jde o nedoklep) ;) :D :D

pro všechny>>> NEJDE mi o techniku/vys­větlování, aby dítě vědělo proč je trestáno, myslím to tak, že např. já jsem VĚDĚL, že hrozí průšvih, PŘESTO (možná právě proto) jsem navzdory tomu něco vyvedl. Ať už chtíc či nechtíc – zkrátka mi jde o nezvladatelné fakany „jak z divokých vajec“!

annas

Možná jsem to nepřesně napsala. Vzhledem k jiným povinnostech má dítě povolené třeba 3 hodiny u PC. Když porušilo toto pravidlo, tak nemá smysl mu třeba zakázat jezdit na kole.

Už to nepotřebuji řešit, ale sleduji v rodině a v okolí.

Ale poznatky učitelek ze školky, ale i ze školy kvůli chování dětí svědčí zřejmě o tom, že rodiče nevěnují pozornost výchově.

Vše souvisí s něčím. Někdy žasnu.

aliendrone

annas>>> Koukám že jste opravila sama, nicméně ještě teď sbírám po zemi vychechtané plíce!!! ;) :D :D

BTW – s tím Komenským – to je pro mne VELKÁ NOVINKA! Budu o tom přemýšlet.