bolak

Existuje technika, díky který je možno zaměřit z oběžný dráhy třeba i tvář člověka…

…jak to bejvá v těch moderních akčních filmech, když po někom pátraj?

Nejlepší odpověď
led

Spojenie optiky s výpočtovou technikou s takýmto hrubým rozlíšením?
Prirodzene nedokáže to obyčajná optika, preto sa používa v spojení s vhodným počítačovým program zvyšujúcim rozlíšenie. Takéto hrubé rozlíšenie -tvár- sa používal už v 80-tych rokoch pod prísnym utajením. Počítam, že pri dnešných možnostiach, vám pekná (výzvedná) operátorka takéhoto ďalekohľadu spočíta aj pihy na tvári (ak by to bolo treba).

Další odpovědi
tom004

Dobré ráno. Pár let po „revoluci“ byl v novinách článek, který uváděl, že USA i tehdejší SSSR, mají na oběžné dráze satelity s s optickým zařízením, které je schopné rozpoznat člověka od zvířete. Pokud to byla pravda, já tomu věřím, tak si těžko můžeme představit co to může umět dnes. Myslím, že to bylo ve 100+1.

pusinka50

Vždyť se stačí podívat jen na Google Earth, v jak vysokém rozlišení tento program se satelitními snímky pracuje. Jak potom asi vypadají fotografie poskytované vysokým složkám státních mocí. Ty snad dovedou i spočítat vlasy na hlavě:-)

mosoj

Jenom pro představu. V roce 1960 1. května bylo sestřeleno na SSSR špionážní letadlo U – 2. Tato letadla se vyznačovala tím že byla schopná
látat ve výškách 24 – 28 km, tehdy mimo dosah sovětských raket a leteckých prostředků. Od toho května to přestalo platit.
Toto letadlo mělo na palubě kamery ( na film) které byly schopné rozlišit z té výšky hlavičku hřebíku zatlučeného v prkénku !!!!

Když začali létat kolem Země na oběžné dráze lidé, dlouho se tajilo jak vynikající viditelnost je z těchto výšek. Kosmonaut rozeznal pouhým okem auta na silnici !!!! Takže si to převeďte do možností dnešní techniky.

V tehdejší době se naexponovaný film, vystřeloval v pouzdru z družice a nad mořem ho chytaly letadla do sítí. Digitální přenos neexistoval a anologový dosaženou rozlišovací schopnost zhoršoval.