sisinec123

Existuje „pohanská bible“?

Nebo něco tomu podobného? Kde se o tom náboženství dá dozvědět více?

Nejlepší odpověď
annas

Pohan

  1. člověk před přijetím křesťanství: staří Čechové byli pohany; křtít pohany
  2. expr. kdo nevyznává křesťanství; neznaboh: turečtí pohani mohamedáni

I když dnes se význam posunul a pohan
pohan, příslušník někt. náboženství uznávající mnohobožství; vyznavač nekřesť. náboženství"
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=pohan

"Existuje tzv. Satanská bible, která je však mnohem mladší.
Satanská bible je kniha sepsaná Antonem LaVey v roce 1969. Obsahuje sbírku úvah, pozorování a základních satanistických rituálů. Autor v ní předkládá svůj osobní pohled na satanismus jako filosofii, ovlivněný díly myslitelů jako byli Machiavelli, Aleister Crowley, Friedrich Nietzsche, Ragnar Redbeard, Ayn Rand a další. Obsah knihy není považován za dogma. Filosoficko-náboženský směr, o kterém kniha pojednává a který není obecně přijímán všemi satanisty, je označován jako LaVeyův satanismus. atd. "
http://www.pa­ranormal-activity.estran­ky.cz/clanky/sa­tanska-bible.html

Literatura k pohanství
https://kolovrat­.pohanskaspolec­nost.cz/zakla­dy-pohanstvi-doporucena-literatura/

Současné pohanství Wicca
„Wicca je novopohanské náboženské hnutí, forma moderního čarodějnictví, vzniklé v polovině 20. století v Anglii zahrnující prvky předkřesťanských náboženství, především keltského, ale také antického a germánského, lidové tradice a ceremoniální magie. Nemá žádnou centrální autoritu či knihu, proto neexistuje přesná shoda jako co se týče víry a praktik, tak toho jaké jsou považovány za wiccanské a které ne. Jedná se o nejvlivnější a nejznámější formu novopohanství.“
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Wicca

Další odpovědi
Drap

Pohanská bible je nesmysl.

Arne1

To slovní spojení je totální blbost. Bible je kniha která je základ náboženství. Pokud myslíte „pohanská náboženství“, tak těch je mnoho a u žádného se nedá říct že by mělo „bibli“.

aliendrone

Jak už napsali přede mnou – Bible je soupis náboženských textů, o kterých se tvrdí, že jsou inspirováný Bohem – Starý zákon (judaismus) a křesťané k němu přidávají Nový zákon. (zjednodušená formulace pro snadné pochopení, než mne někdo ukamenuje ;) :D)

Pohanství NENÍ náboženství, označení pohan používají věřící pro jinověrce (tedy osoby vyznávající JINÉ než jejich vlastní náboženství) > např. křesťané pro muslimy a naopak. Z tohoto hlediska je pro křesťany muslimský Korán (svatá kniha islámu) pohanským spisem.

Jinak existuje samozřejmě množství knih s náboženským poselstvím. Např. Mayové svoji věrouku sepsali v knize Popol Vuh, za zmínku stojí indické Védy a mnohé další…

Anikitos

Pojem ”pohan” používali křesťané pro všechny ostatní náboženství – tedy nekřesťany. V takovém případě by byly všechny Svaté knihy kromě bible pohanské – třeba židovský Tanach a Talmud nebo Islámský Korán nebo Hinduistické védy.

Polyteistické Svaté knihy byly třeba pro starověké Řeky: O původu bohů, Illiada, Odyssea. Pro moderní polyteistické (víra ve více bohů) náboženství Ásatrú je to Edda.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Svat%C3%A1_kni­ha

anonym

Pohanská bible ? To by mohla být třeba UČEBNICE FYZIKY 🙂