dnb

Existuje otázka, na kterou nelze odpovědět?

Po delší době bádání jsem zjistil, že jde odpovědět nějakým způsobem úplně na vše, nebo jste jiného názoru…?

Nejlepší odpověď
marci1

Třeba: Spíš? 🙂
Jinak na otázky můžeme odpovědět: nevím, jak to mám vědět? to jsme se ještě neučili, to kdybych věděl, to se musíš zeptat maminky, tatínka … apod.

Další odpovědi
ten který je

Takových otázek je mnoho a to zejména na vědeckém poli,kde se se výzkum ubírá více směry.

Justin1

Mohla by to být nějaká velice krátce existující otázka, kterou člověk zapomene hned potom, co ho ta otázka napadne. Nikam ji nezaznamená, nikomu ji nepoloží a sám o ní také nepřemýšlí. Otázka vznikne, hned zase zanikne, a tudíž se na ni nedá odpovídat.

Filip84

Odpovědět lze i na otázku, která je nejasná, nebo i zavádějící, ovšem pravdivě lze odpovědět pouze na otázku, na kterou lze odpovědět objektivní, materiální, pravdou.

Jinak, samozřejmě, odpovědět lze na všecko: „Nevíte, kolik je hodin?“ „Mé vznášedlo je plné úhořů.“ „Nemáte žízeň?“ „Toto je kružítko, nicméně nemám žádnou kočku.“ Ovšem aby byla nějaká korrelace mezi otázkou a odpovědí, a aby odpověď byla pravdivá z hlediska alespoň nějaké theorie pravdy, tak to možné, úplně na každou, není.

zjentek

Tak ono odpovědět se asi dá, klidně si to vyzkoušej PŘÍMO TADY u KAŽDÉ otázky a hned máš jasno, ale… Jde o to, CO ti odpověď dá 🤷‍♂️

Z filozofického hlediska mohou právě odpovědi vytvářet otázky.

Už jsem to tady psal- sovy nejsou, čím se zdají být 🤷‍♂️

VaclavZeman

Kdy moje lvice Petra zase vyhraje Wimbledon. Dekuju.

hard work

Honzík se ptá Toníka: Existuje Bůh?

Toník: 4

Honzík: Ty jo, tys dokázal odpovědět na tak těžkou otázku!

Takhle nějak to myslíš? :D Ano na všechno můžeš odpovědět.

df

Tak jak mi odpovíš na otázku, kde začíná a kde končí vesmír a pak co je za jeho hranicí?

Rokio

Co je po smrti? To se doposud jistě neví.

paul1

Napadá mne třeba: Proč jsem (jsme) tady (tedy na světě, ne na „Odpovědi.cz“)?

Lotr2008

Třeba jestli je Rokio troll, nebo ne.

Kelt

Podle mne lze odpovědět na libovolnou otázku. Někdy nevím, nebo podobně a někdy není jasné, zda lze odpovědět správně. Ale kdo se ptá, ten se dozví. Matouš 7:7–8 B21
Proste a bude vám dáno, hledejte a naleznete, tlučte a bude vám otevřeno. Neboť každý, kdo prosí, dostává; kdo hledá, nalézá, a tomu, kdo tluče, bude otevřeno.

Mirek Darvas

Tak mám otázku a zkus na ní odpovědět.
Jak vědci zjistili, že Vesmír byl stvořen velkým třeskem? To jako cestovali časem a podívali se na to?

Filip84

To je celé, spíš, filosofický problém, aby tato otázka byla pregnantní, musel by tazatel v jejím popisu definovat materii pojmu „odpověď“.

Protože, třeba, (marci) na otázku „Spíš?“ tazatel odpověď, většinou dostane: buďto mu dotázaný odpoví: „Ne!“, nebo mu neodpoví, a jestliže mu neodpoví, spí. Na všecky otázky na vědecké úrovni existuje nějaká odpověď (ten který je), samozřejmě, bude to podobné, jako odpověď na blbou / špatně položenou / neurčitou otázku, protože to bude velmi popisné, dlouhé, musí se vyčerpat všecky možné odpovědi atp. I na otázku (Václav Zeman), kdy nějaký sportovec vyhraje turnaj, lze odpovědět: v rovině pravděpodobnosti; kdo se tomu věnuje a hoví, dokáže, na základě předchozích úspěchů, spočítat prognosu, no a k tomu mu odpovíš, že objektivně to nikdo neví, a že toto je nejpravděpodobnější výsledek, a to proto a proto. Na otázku stran marga vesmíru (df): velikost vesmíru je jenom theorie. Hodně pravděpodobná, ale theorie, a jako každá theorie má svou určitou míru pravděpodobnosti a nepravděpodobnosti, takže – theoreticky – všecko může být úplně jinak, my to nerozlouskneme, protože na to je naše civilisace ještě hodně ubohá – musíme pálit palivo, abychom „bojovali“ s gravitací (my vůbec zbytečně bojujeme – choroba, UA … :-/), no a co nám stačí dalekohledy, palivo etc. tak víme, že kam dohlédneme, vesmír nekončí, ergo: pro nás je relativně nekonečný. I na otázku, co je po smrti (Rokio), máme odpověď: změna. A teďka by mu šlo exaktně popsat, jak tělo chládne, jak se rozkládají ty cukry, a já ani nevím co ještě, a díky tomu nastávají ty posmrtné změny, umrlec těžkne, a co by se stalo s mrtvolou, kdyby se do ní nepustil hmyz, kojoti, supi a spol. I o duši, nebo něčem podobném, cosi víme, dalo by se i to popsat, arciť to nebude tak exaktní odpověď, jako rozklad sacharidů a změna teploty. A jednoduchá odpověď na otázku rovněž existuje: po smrti nastane změna.

Jediný, kdo správně odpověděl, je Justin: jediná otázka, na kterou neexistuje odpověď je ta, kterou nepoložím, a zároveň jí zapomenu. Protože, pokud otázku jen nepoložím, tak mohu setrvávat v bytostném tázání, a ta odpověď se může dostavit (hodně taky záleží na oboru zájmu, a na položení otázky). Nicméně, jestliže otázku nepoložím a zároveň jí zapomenu, odpověď opravdu nebude. 🙂

zjentek

Zeman, tohle by se dalo uplatit. A komu by tohle za uplacení stálo, znal by i odpověď. Čili špatný příklad otázky 🤷‍♂️

VaclavZeman

Asi mate pravdu. Mimochodem, ja se nejmenuji Vaclav Zeman, je to jen prezdivka (dle jmena meho svary). Dekuju.