www

Existuje nějaký živočich, který může rodit současně dvě generace? Tedy syny i vnučky ap.?

Doplňuji:
Znovu a jasně:
Jeden porod a v něm mají být dvě generace. Proto žádná dvojčata (to je jedna generace), nýbrž v tom jednom porodu např. matka se synem ap., údajně to existuje.
Více případných nejasností v diskuzi.

Nejlepší odpověď
beer

Ano existuje a jsou to některé druhy mšic.
Jarní generace se líhne z vajíček, dochází k oplodnění samiček. Celé léto se pak ale mšice rozmnožuje již partenogeneticky, kdy samičky bez oplodnění rodí živé samičky (dcery) a ty mají již v momentu narození zárodky svých dcer – tedy další generaci, vnučky.
Říká se tomuto „teleskopická generace“ a dokonce i net cosi obsahuje. Sice ne v češtině, strojový překlad ale i tak postačí, vyjímám:
„Některé mšice mají teleskopické generace. To znamená, že parthenogenetic, živorodá žena má dceru v ní, který je již parthenogenetically produkovat svou vlastní dceru. Proto strava je žena může mít vliv na velikost těla a porodnost více než dvou generací (dcery a vnučky).“
Více zde http://transla­te.google.cz/tran­slate?hl=cs&sl=­en&u=http://en­.wikipedia.or­g/wiki/Aphid&prev=/se­arch%3Fq%3Dbor­n%2Bat%2Bthe%2Bsa­me%2Btime%2Btwo%2Bg­enerations%2Bgre­enfly%26biw%3D­1024%26bih%3D670

Zdroj: Studium entomologie

Další odpovědi
setapouch

Jak současně, jako že se narodí dvojčata, přičemž jedno je syn a druhé vnučka? Některé otázky jsou snad za trest…

anonym

A co dcery a vnuky?? – taky by to ´platilo´???
;-D
Stačí mezigenerační oplození, ne??
Otec oplodní dceru nebo syn matku – výsledné potomstvo bude současně dětmi i vnuky staršího z partnerů (a dětmi a sourozenci mladšího)…
😁
Takovejch živočichů je…
Doplňuji:
Ad Doplnění: Tedy že se narodí samička, která už vrámci prenatálního vývoje pohlavně dospěje a ještě bude oplodněna a její potomek se vyvine stále vrámci prenatálního vývoje matky?
Takže porod pak probíhá tak, že se ´původní´ matce narodí dcera které se v tu danou chvíli narodí potomek další generace??
Mno – uznávám, že je mnoho toho, co nevím – ale takováto varianta se mi jeví opravdu ´za vlasy´ přitažená…

zjentek

k doplnění: nezdá se ti to trochu mimo lajnu? Když budu „drtit“ vnučku, stejně mi porodí syna, takže to máš „znovu a nejasně“

Funna

ano…mšice…když porodí mladé, tak ta malá mšice má v sobě už další malé…takže v podstatě z mšice matky vypadnou (sice ne každé zvlášť) dvě generace…
Doplňuji:
net jsem při odpovědi nestudovala…
nedávno tahle informace zazněla v TV v pořadu, kde se zabývali otázkou proč je hmyz tak úspěšný…a u mšicvyzdvihli to, že se nezdržují oplodňováním a hledáním samečka a v podstatě rodí mladé jak na běžícím pásu…

arygnoc

je to absurdná predstava.

možno by pomohlo, keby ste upresnili to „údajně to existuje“, kde ste to počul a v akej súvislosti.

ale len tak pre zamyslenie:

pokiaľ budeme rozmýšľať o normálnom vzniku potomka (samec+samica, a pominieme abiogenézu, autogenézu, resp. partenogenézu (tam by to čisto teoreticky mohlo ísť)), otázka stojí, ako „otehotnie“ vyvíjajúci sa zárodok (kde je pohlavná dospelosť zárodku, aby mohol otehotnieť?).

;-Q

PetrXY

Možná že takový živočich existuje, ale zřejmě mimo naší sluneční soustavu.