Kepler

Existuje nějaký exaktnější název pro drogy?

Já se zeptal na drogy a přišly mi odpovědí týkající se čajíčků a kafe. Vím, že původní význam slova „droga“ je mnohem širší, ale dnes se chápe jinak. Má snad i Národní protidrogová centrála za úkol likvidovat prodejce kafe?

Nejlepší odpověď
JáJsemKarel!

Hned z hlavy je vymyslím!

Ilegální droga, nelegální droga, psychotropní látka, narkotika…

Další odpovědi
aliendrone

Tak příště napiš „drogy na indexu“ (zakázaných látek). To drogy je nutné, protože tam jsou i anabolika apod. :)

BTW – pod pojmem psychotropní a omamné látky se vleze i chlastík, pod narkotika všelijaká legální volně prodejná sedativa atd. Prostě index je index, no.

led

„Droga je psychotropná látka, ktorej používanie môže viesť k drogovej závislosti“
https://sk.wi­kipedia.org/wi­ki/Droga_(omam­n%C3%A1_l%C3%A1tka)

Citujem z magisterskej diplomovej práce:
„Svetová zdravotnícka organizácia definuje drogu ako „ktorúkoľvek látku, ktorá
po vstupe do organizmu dokáže pozmeniť jednu alebo viac jeho funkcií, priamo
alebo nepriamo pôsobiť na centrálny nervový systém a môže mať aj status
lieku“ (Nociar, 2007). Pojmom droga sa označujú prírodné alebo syntetické
látky, ktoré môžu vyvolať zmenené stavy vedomia, nálady, utlmiť alebo
stimulovať psychické alebo telesné funkcie, vyvolať mimoriadne psychické
zážitky alebo ovplyvniť prežívanie situácií, životnej reality, či v určitých
prípadoch vyvolať závislosť.“ https://theses­.cz/id/3bzxfs/E­tiologick_fak­tory_uvania_drog_v_po­pulcii_bratis­lavskch_i.pdf

Kelt

Například návyková látka, která navozuje určitý psychický stav člověka a přitom dlouhodobým užíváním může poškodit organizmus nebo některé orgány.

klumprt

Omamné a psychotropní látky je termín z trestního zákoníku.

led

Kepler, často sa používa aj názov narkotiká, psychotropná látka, či priame označenie príslušnej drogy buď odborným názvom, alebo jej krycím pomenovaním.

Complex

Narkotika?

Complex

Narkotika?