jirka F

Existuje nějaké jídlo, které dohání svět k šílenství?

Třeba řízek s bramborovým salátem? Které jídlo znáte, kvůli němuž svět šílí? 😉

Nejlepší odpověď
marci1

Mám pocit, že je to pizza! Nejím ji, a když se to někdo dozví, vytřeští oči s v ýkřikem: „Ty nejíš pizzu?!“ Jako kdybych bez pizzy měla umřít a potřebuji nutně a okamžitě zachránit. 😮 😄

Další odpovědi
Savier

McDonald's

Rokio

Krocan (Díkuvzdání) a kapr (Vánoce).

zjentek

Prozápadní konzum ve smyslu západoevropská strava. Tady je šílených lidí dost a dost. Jsme to, co jíme. 🙏 Haré Krišna

Lurius

Vegetariánské maso, ale klasická pizza a hamburgery stále vedou

Mazec

Osobně dobrý šťavnatý řízek nejlíp z krkovičky s dobrým salátem ;). Jenže jako všežravec mne dohání k šílenství vše co mi chutná a nejhorší je to jednou za čas když dojedem k mámě , asi tím na co mne naučila, od 11 chodím s otázkou ? Už je ten oběd ? ;). Moji trvalo se s tím poprat, ještě jak jsem si i odnášel domu ;)))

Filip84

Obávám se, že Savier má pravdu, tedy nejde jenom o řetězec McDonald´s, ale obecně o americké fastfood řetězce, tedy, primárně McDonald´s & KFC, no a potom BurgerKing etc. etc. etc.

Ať už je to řetězec ten, nebo onen, nebo ať už ten fastfood připravuje nějaká místní Marka, koupíte ho prakticky všude na světě, včetně takových států, jako je KLDR, konec konců, fastfood byla jedna z prvních západních věcí, která se u nás rozšířila po tzv. revoluci v roce 1989.

Když, z rozličných příčin, nebylo nebo není možné koupit přímo americké fastfood jídlo, tak ale vznikají místní náhražky a/nebo fusion jídla přizpůsobená místním chuťovým preferencím – Grilletta oder Ketwurst in DDR, 부대 찌개 v jižní Koreji, u nás je to, ku příkladu, houska na hamburger plněná smaženým sejrem.

Z části je to také pizza, ovšem – pozor na to! – pizza americká, co nemá s pizzou společného vůbec nic, krom toho, že to je taky kulatý kus těsta (většinou, nikoli nevyhnutelně!), a že je něco na tom. Americká pizza je tlustší, tedy poněkud „buchtovatější“, méně křupavá a naplněná, no, po americku: rozvařené batáty, americká slanina, tuna třtinového cukru, Marshmallow, na tom McCheese, ananas a jahůdka navrch! 😅 Americká pizza je už, sama o sobě, fusion jídlem, a z tohoto fusion jídla vznikají další fusion jídla: u nás, ku příkladu, pizza se syrečky, či salámem vysočina, v Německu pizza s Ketwurstem, nebo třeba mit Jägerwurst, v Anglii Full Breakfast pizza (https://www.ge­orgeforeman.co­.uk/recipes/me­at/full-english-breakfast-pizza#).

Avšak oproti americkému fastfoodu, takovému tomu klasickému – burger, smažený kuře, hot dog, hranolky, 1 qt coly, atp., je americká pizza pořád ještě v plenkách, rozhodně ji nekoupíte úplně kdekoli na světě, jako ten tradiční fastfood. Ale obávám se, že to je jenom otázkou času! 😃

Nemohu opomenout sushi. Sushi je na tom snad ještě lépe, než americká pizza a prodává se také téměř všude na světě. A ano, je také předmětem fusion kuchyně, vyskytují se maki, či třeba nigiri, naplněné něčím, co by Japonec nepozřel, a nebo celkově připravené tak, že chuť odpovídá spíše místním chuťovým preferencím, nikoli japonské kulinářské tradici.

Pizzu miluju, předložit mi někdo americkou pizzu, tak mu skončí na hlavě, to fakt nežeru a stejně by dopadla pizza, na které by nebyla mozarella di bufala, nedej bože, kdyby na ní byl ketchup, nebo třeba na Margherita bylo oregano! Americký, takový ten tradiční, fastfood nejím, ano, vařím hot dogy, ale to je, kulinářsky i kvalitou surovin, poněkud úplně jiné jídlo: jednak je tam párek z masa, většinou tlustý, potom je to vždycky v bagetě, která je opečená – na grillu, na másle atp., a pak je na tom hromada čerstvých bylinek – klasicky, minimálně, bazalka, koriandr a petržel a vždy (pouze) hořčice Dijon originale. Fastfood to opravdu není! 😅 Sushi jím, akorát, že já ho znám jako 김밥, rozdíl je, asi, v tom, že pokud jsem kdy v nějaké takové hospodě byl, tak já si dám misoshiru, misku rýže s ume octem, nějaké nudle s hovězím masem, a ano, k tomu nějaké čtyři rolky se zeleninou. Ostatní sežerou pět set rolek. 🙈😅

Filip84

Rokio I. Kauflandský: Thanksgiving Day je záležitostí U. S. a zejména anglofonní, prostě části, Kanady, jinak to (prakticky) nikdo neslaví. Ano, krůta je tradiční vánoční jídlo části anglofonního světa, to ano, ale pořád se bavíme o zlomku světové populace, takže, sorry jako – tenhle Gabel nedohání svět k šílenství.

Kapr!? Kapra, jako tradiční vánoční jídlo, jíme my, plus blízké okolí, nějakých cca 150 – 200 let. Jinak kapr není ani nějak rozšířená ryba, vařej jí Japonci, samozřejmě v rámci Evropy jsou sladkovodní ryby, historicky, obecně rozšířené, no a Asiaté obecně sežerou (téměř) všecko. Ale že by kapr doháněl svět k šílenství? To fakt ne! 😅