Lucyfer

Existuje nějaká práce pro introverty, nejlíp z domova? Kde nepotřebuji mít vysoké vzdělání či spoustu let praxe?

V poslední době se cítím nějak znechucena lidmi… Ráda bych měla svůj klid. Dost mě láká práce třeba právě z domova… kdyby to šlo. Oficiálně mám jen základní vzdělání, byť jsem chodila celé čtyři roky na střední školu (obor grafický design), ale neudělala maturitu. Protože mi to přijde trošku „nefér“, tak to obvykle všude zmiňuji (že jsem šla i dál).
Taky je tu věc, že já opravdu nesnáším ranní vstávání. Mám s tím problém. Když by práce začínala třeba aspoň jako škola, tak by to pro mě snad mohlo být lepší… dojíždění je taky naprd, ale jsem případně ochotna někam dojíždět… ale řidičák a vlastní auto nemám… Co se týče cizích jazyků, anglicky rozumím spíš v písemné podobě, mluvit se stydím, tohle není úplně moje silná stránka…
Ale věřím, že by se v tom dalo zlepšit…

Odpovědi
Lotr2008

Buď překladatelem.

Filip84

Úplně otevřeně a na rovinu: máš základní vzdělání (a žes někde čtyři roky chodila, to nikoho opravdu nezajímá), nemáš řidičák. Asi, jako každý mladý, umíš obstojně s počítačem. S ohledem na školu nepředpokládám, že bys, třeba, zvládla techniku administrativy, nebo psala všemi deseti obstojnou rychlostí. Papíry na VZV, asi, taky nemáš, tak: co vlastně máš?

Uvažuj: je spousta míst, kde Tě prostě nevezmou, protože podmínkou je „vzdělání: Střední odborné (vyučen).“ A pak spousta, kde Tě nevezmou, protože je tam podmínka maturita.

Mohla bys řídit, ale to neumíš. Pomineme-li ranní vstávání, tak je spousta řidičské práce, kde toho času s lidmi moc trávit nebudeš: přijdeš si za dispečerem pro papíry, natankuješ palivo, a pak na místě určení vrátnice, no a sklad. A to s nimi opravdu nejdeš na mejdlo, jestli chápeš. Třeba mezinárodní kamionka je hodně osamělá práce. A relativně dobře zaplacená.

Krom překladatele mne napadá programování. Nicméně, s ohledem na obor, který jsi studovala, asi není moc pravděpodobné, že by to bylo pro Tebe, že.

No ale občas hledají správce sítě, a na to žádné vzdělání moc nechtějí, chtějí, aby to pracovník uměl. Spíš, než o nějakých vysokých odborných znalostech je to o schopnosti improvisace, prostě si poradit, umět si to najít, projít (často methodou pokus – omyl) to, co je rozbité, a tak nějak eliminovat na opravdu nezbytné minimum případy, kdy k tomu budou muset volat externí, odbornou, firmu. Protože jest to drahé. Takže potřebuješ základní znalosti počítačového hardware, jak se co do čeho zapojuje, no a práci s PC na administrátorské úrovni.

Disraeli

Dělat můžeš skoro úplně cokoli, možností je nepřeberné množství. Školní vzdělání nepotřebuješ. Vlastně je to zdržovačka a NIKDO z bohatých není bohatý kvůli tomu, že by měl ŠKOLNÍ vzdělání. To je úplně o něčem jiném.
Já jsem začal podnikat na škole a taky jsem ji nedokončil a to právě kvůli tomu, jak je nesmyslná, deprimující, brzdící; namísto, aby ti něco dávala, tak ti spíš bere a naopak dává negativa. Raději jsem se naplno věnoval podnikání a tomu, co má smysl (škola ho opravdu neměla a nemá). Řidičák taky nemám, též mám jen „základní vzdělání“ a na finance a svou situaci si opravdu stěžovat nemůžu.

Něco dělej, něco se nauč, vydělávej tím… není to složité. Podnikat můžeš v čem chceš, nejlíp v tom, co tě baví, začni investovat. Peníze jsou všude kolem tebe, možnosti taky, stačí začít něco dělat a věnovat se tomu.
Nenapíšu ti co, protože to je na tobě… To, co ti bude vyhovovat a budeš v tom vidět smysl.. Jinak to nemá smysl. ;) Projdi si seznam živností, prací, oborů,… stovky možností, co dělat – v čem a jak (i bez školního vzdělání).
Hlavně nepoužívej to, že nemáš maturitu jako výmuvu. A to, že něco neznáš, neumíš, nedisopnuješ tím, tak v tom není problém. Problém je v tom, že s tím nic neděláš. Pokud to chceš (nebo musíš) umět/mít, tak se to jednoduše nauč. Vyvíjej se, uč se, rozšiřuj si obzory a pracuj na sobě. Učit a sebezdokonalovat se, můžeš i bez školy – a dokonce i líp, rychlejí, všeobecně lépe – stačí se naučit správně učit a chtít, hledat techniky, metody,.. způsoby. Dnešní školství je jedna velká katastrofa – a není to tajemství. Dobrovolné, účelové samostudium dokáže být mnohem lepší a efektivnější.
Věř mi, že škola tě nijak nevyvíjela, nepracovala na tobě a to ani s úspěšnou maturitou, ale ani s vš diplomem by tě nikam reálně neposunula. Čistě formálně bys jakože měla nárok na jistou pracovní třídu třeba o tošičku líp ohodnocenou (ale najít práci/zaměstnání i bez vzělání není věda).
Pokud ti jde o peníze/živobytí, nijak si s tím školu nespojuj. Myslíš že vysokoškoláci jsou (později v životě) bohatí nebo třeba šťastní? A vší kolik úspěšných a bohatých lidí má jen SŠ nebo ani to ne… Dá se říct, že škola a to co dnes poskytuje je jen iluze a mylný dojem o uplatnění v životě. Do jisté míry je jen formalitou.

Řekni si, co od života chceš, řekni si co nechceš, zaměř se na to, co tě baví a naplňuje a dělej to. Pokud ti stačí jen nějaký běžný přívýdělek/brigáda nebo všední práce, tak klidně (ani na to vzdělání nepotřebuješ), záleží, s čím se spokojíš.

cappuccino

Vubec jsi nenapsala, k cemu mas vlohy nebo co by te bavilo! Pokud ti nekdo neco poradi, nema to asi vyznam, protoze nikdo nevi, v cem jsi dobra.
Z domova muzes psat clanky, delat korektury, pect chleba, pripravovat obcerstveni pro rauty nebo party, sit nebo delat opravy, vyrabet mydla nebo svicky, otevrit si e-shop, prodavat keramiku, hlidat psy, chodit na brigady do lesa – proste je toho spousta. Ale napred musis taky chtit neco delat a mit urcitou predstavu, co by te bavilo, a to nejen ted ale i v dalsich letech.
Ja bych ti doporucila, si dodelat tu maturitu, a pak se ti automaticky otevre vic moznosti.

paul1

Na internetu jsou různé nabídky, např. tyto:

Ale pozor na podvodníky, je potřebné si údaje nějakou cestou ověřit, nikam dopředu neposílat nějaké peníze (např. na registraci).

Zdroj: https://www.prace-z-domu.com/nabidky-prace-z-domova/

aevul

Upřímně, v tuhle chvíli nebudeš na trhu práce terno, ale všechno jde změnit. Existují zaměstnání, kde se na vzdělání nekouká a místo nich stačí mít dobré reference na předchozí práci. Právě grafický design je jedním z nich (např. při tvorbě webů). Je jen na tobě, jak na sobě zamakáš a kde budeš za pět let. Můžeš být nezaměstnaná a nezaměstnatelná, ale jako webový designer můžeš mít i nadprůměrnou­ mzdu.

Poradil bych se i s Úřadem práce o možnostech rekvalifikace. To může být cesta, jak získat přehled o oborech, které by tě mohly zaujmout, a i získat znalosti k získání zaměstnání v některém z nich.

Lucyfer

cappuccino Máte pravdu. Mě docela baví se zajímat o věci okolo zdravé stravy/životního stylu a tak, myslím si, že by mi šlo i focení, ráda věci zlepšuju, v poslední době se třeba hodně zajímám o skincare… Problém je, že já si nejsem jistá, co je to „ono“, čeho bych se měla držet (a dozvíjet se v tom)… ráda bych si o tom s někým pokecala, jestli existuje někdo, kdo umí odhalit naše poslání… Aby mi to dávalo nějakým způsobem smysl, naplňovalo mě to, to je pro mě dost důležitý… jak napsal Disraeli. Ze školy mám upřímně dost podobný pocit.
Grafický design mě moc nebavil, tu školu jsem si vybrala, protože tam šla nejlepší kamarádka… Já v patnácti nevěděla, co chci dělat, tak jsem vycházela z toho, co mi tak nějak šlo… třeba právě na výtvarku jsem byla dobrá…

cappuccino

Lucyfer, nevim kolik ti je let a kde bydlis. Mela bys vychazet hlavne ze svych moznosti. Pokud nezijes ve meste, kde je MHD, budes potrebovat ridicak. A nejen ten, ale i auto.
Na nutricni poradkyni potrebujes odborne vzdelani. Kosmeticek je spousta (staci nejaky kurz) a aby ses osamostatnila, potrebujes k tomu prostory anebo dojizdeni za zakazniky. Na foceni taky potrebujes prupravu, drahe zarizeni atd.
Myslim si, ze v soucasne dobe tak nejak tapes, ale mela by sis vyzkouset nekolik zamestnani, abys vedela, kterym smerem se vydat. Kazdopadne je to nestesti, zit na prelidnene planete a nechtit se stykat s lidmi.
Co teba prace v nejakem fitku a zaroven si doplnit nejake kurzy?
Nevim, kdo by ti poradil nejlip? Mozna rodice nebo kamaradky, ktere te znaji?
Kazdopadne ti preji, abys svoji nejlepsi cestu nasla!!

aevul

Lotr2008: Překladatel s pasivní znalostí jazyka?