kurec

Existuje nějaká dobrá stránka na vzorce? V jakých jednotkách musí být hodnoty, které se dávají do vzorce?

Existuje nějaká dobrá stránka na vzorce(a v jakých jednotkách musí být hodnoty které se dávají do vzorce)

Wikipedie je na něco dobrá ale v jakých jednotkách musí být hodnoty aby byly použitelné do jednotlivých vzorců tam není.

Nejlepší odpověď
Drap

http://vzorce-matematika.hys.cz/ třeba tyto. Jednotky si dosadíš podle toho jak potřebuješ. V jednom vzorci musíš použít stejné jednotky.

Další odpovědi
Dochy

Není li uvedeno jinak, bývají to jednotky SI. U některých vzorců je to fuk…
Třeba objem: z m to vypočte objem v m3, z ft to vypočte ft3

aliendrone

Asi neexistuje, protože vzorce popisují VZTAHY, tedy jsou INVARIANTNÍ!

Je fuk, jestli u vzorce F=m.a použješ jednostky SI nebo třeba CGS. V prvním případě dosadíš hmotnost v „kg“, zrychlení v „m/s²“ a výsledek bude v „N“ (Newtonech), v druhém hmotnost v „g“, zrychlení v „cm/s²“ a výsledek bude v „dynech“ (dyn je jedotka síy v CGS)
V obou případech je vzorec STEJNÝ, chňápala?

Jediné co NESMÍŠ u vzorců je:

  1. míchat jednotky RŮZNÝCH soustav
  2. míchat jednotky s jejich násobky/podíly

Když to uděláš, tak budeš jako Nina Ricci totálně v 3,14či!

Dochy

Aliendrone: Nemáš až tak úplně pravdu… Některé jednotky nemají variantu a pak nesedí konstanty.

aliendrone

Nějak nerozumím, chceš mi tvrdit, že třeba vztah mezi obvodem a poloměrem kruhu (konstanta Pí) ti vyjde jiný v případě, že počítáš ve stopách anebo v metrech? Hoď pls nějaký příklad jak to myslíš, myslet se mi už nechce, thx!

Dochy

pi bude pořád stejné. Ale bude třeba dávat stejný výsledek výkon vypočtený ze síly, ujeté vzdálenosti a času? (teď nejsem ve stavu abych všechny veličiny v anglických jednotkách dohledával…)

aliendrone

Nemusíš nic převádět, CGS nejsou anglosaské jednotky, ti měří délku v haxnách (ft), objem v hrnečcích (cup) apod. exotmírách! ;) :D :D

Pořád nechápu vocogo, ale prověřím to radši dle tvých požadavků >

F.s=W (síla x dráha = práce)
W/t=P (práce za čas = výkon)

V SI soustavě >>
1N.1m=1J
1J/1s=1W

V CGS soustavě >>
1dyn.1cm = 1erg
1erg/1s=1erg/s (erg/s je jednotka výkonu v CGS)

Vztah PLATÍ, co se ti na tom nelíbí? Pochopitelně musíš při přechodu z SI na CGS přepočítat > prostě 1W (v SI) je 10 000 000 erg/s (v CGS), klidně si to prověř. Nicméně vztah navzdory přepočtu je STEJNÝ. Navíc tam žádnou konstantu nevidím! ;) :D

Dochy

OK, moje chyba, ušlo mi že píšeš spec. o CGS. Já uvažuju právě ty rozdíly mezi metrama a haxnama 😉

aliendrone

Ale pendrek, místo vznešeného rozjímání nad hlubokomyslnými zákonitostmi přírody myslíš na děffky a chlast, to je celé! :D ;)

Koukám, že se začínáš vybarvovat [viz „teď nejsem ve stavu abych všechny veličiny v anglických jednotkách dohledával…“], s Keplerem jste asi jedna ruka kámoši, že jo? ;) :D :D

Dochy

Co bys chtěl? Názor, resp. varování na možný problém jsem napsal a pak je to na tom kdo to potřebuje aby si to ověřil… Nechtěj po mně, abych o půlnoci dohledával a kontroloval všechny anglické míry a kontroloval zda po dosazení do běžných vzorečků dávají či nedávají správné výsledky… Teda chtít to můžeš 😉

aliendrone

A nepřizná ty děffky s chlastem a ne a NE!!!

Na druhou stranu – pokud je tvá drahá polovička v odhalování historie prohlížení LEPŠÍ, než ty v jejím skrývání, pak ti to pochopitelně NAPROSTO SCHVALUJI!!!

ZATLOUKAT, ZATLOUKAT, ZATLOUKAT!!! ;) :D :D

Dochy

😉
http://www.ka­fe.cz/zabava/du­lezite-je-zatloukat-zatloukat-zatloukat-29847.html

aliendrone

:D :D :D
Ahá! Panáček je ZKUŠENÝ!! No to jsem vědět nemohl, takže má PŘIROZENÁ DOBROTA a ALTRUISMUS mi velely tě pro jstotu upozornit! ;) :D :D