Avatar uživatele
kurec

Existuje nějaká dobrá stránka na vzorce? V jakých jednotkách musí být hodnoty, které se dávají do vzorce?

Existuje nějaká dobrá stránka na vzorce(a v jakých jednotkách musí být hodnoty které se dávají do vzorce)

Wikipedie je na něco dobrá ale v jakých jednotkách musí být hodnoty aby byly použitelné do jednotlivých vzorců tam není.

Upravil/a: annas

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Drap před 2052 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Drap

http://vzorce-matematika.hys.cz/ třeba tyto. Jednotky si dosadíš podle toho jak potřebuješ. V jednom vzorci musíš použít stejné jednotky.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Dochy

Není li uvedeno jinak, bývají to jednotky SI. U některých vzorců je to fuk…
Třeba objem: z m to vypočte objem v m3, z ft to vypočte ft3

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
aliendrone

Asi neexistuje, protože vzorce popisují VZTAHY, tedy jsou INVARIANTNÍ!

Je fuk, jestli u vzorce F=m.a použješ jednostky SI nebo třeba CGS. V prvním případě dosadíš hmotnost v „kg“, zrychlení v „m/s²“ a výsledek bude v „N“ (Newtonech), v druhém hmotnost v „g“, zrychlení v „cm/s²“ a výsledek bude v „dynech“ (dyn je jedotka síy v CGS)
V obou případech je vzorec STEJNÝ, chňápala?

Jediné co NESMÍŠ u vzorců je:

  1. míchat jednotky RŮZNÝCH soustav
  2. míchat jednotky s jejich násobky/podíly

Když to uděláš, tak budeš jako Nina Ricci totálně v 3,14či!

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Dochy

Aliendrone: Nemáš až tak úplně pravdu… Některé jednotky nemají variantu a pak nesedí konstanty.

před 2052 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
aliendrone

Nějak nerozumím, chceš mi tvrdit, že třeba vztah mezi obvodem a poloměrem kruhu (konstanta Pí) ti vyjde jiný v případě, že počítáš ve stopách anebo v metrech? Hoď pls nějaký příklad jak to myslíš, myslet se mi už nechce, thx!

před 2052 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

pi bude pořád stejné. Ale bude třeba dávat stejný výsledek výkon vypočtený ze síly, ujeté vzdálenosti a času? (teď nejsem ve stavu abych všechny veličiny v anglických jednotkách dohledával…)

před 2052 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
aliendrone

Nemusíš nic převádět, CGS nejsou anglosaské jednotky, ti měří délku v haxnách (ft), objem v hrnečcích (cup) apod. exotmírách! ;) :D :D

Pořád nechápu vocogo, ale prověřím to radši dle tvých požadavků >

F.s=W (síla x dráha = práce)
W/t=P (práce za čas = výkon)

V SI soustavě >>
1N.1m=1J
1J/1s=1W

V CGS soustavě >>
1dyn.1cm = 1erg
1erg/1s=1erg/s (erg/s je jednotka výkonu v CGS)

Vztah PLATÍ, co se ti na tom nelíbí? Pochopitelně musíš při přechodu z SI na CGS přepočítat > prostě 1W (v SI) je 10 000 000 erg/s (v CGS), klidně si to prověř. Nicméně vztah navzdory přepočtu je STEJNÝ. Navíc tam žádnou konstantu nevidím! ;) :D

před 2051 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

OK, moje chyba, ušlo mi že píšeš spec. o CGS. Já uvažuju právě ty rozdíly mezi metrama a haxnama 😉

před 2051 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
aliendrone

Ale pendrek, místo vznešeného rozjímání nad hlubokomyslnými zákonitostmi přírody myslíš na děffky a chlast, to je celé! :D ;)

Koukám, že se začínáš vybarvovat [viz „teď nejsem ve stavu abych všechny veličiny v anglických jednotkách dohledával…“], s Keplerem jste asi jedna ruka kámoši, že jo? ;) :D :D

před 2051 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

Co bys chtěl? Názor, resp. varování na možný problém jsem napsal a pak je to na tom kdo to potřebuje aby si to ověřil… Nechtěj po mně, abych o půlnoci dohledával a kontroloval všechny anglické míry a kontroloval zda po dosazení do běžných vzorečků dávají či nedávají správné výsledky… Teda chtít to můžeš 😉

před 2051 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
aliendrone

A nepřizná ty děffky s chlastem a ne a NE!!!

Na druhou stranu – pokud je tvá drahá polovička v odhalování historie prohlížení LEPŠÍ, než ty v jejím skrývání, pak ti to pochopitelně NAPROSTO SCHVALUJI!!!

ZATLOUKAT, ZATLOUKAT, ZATLOUKAT!!! ;) :D :D

před 2051 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

😉
http://www.ka­fe.cz/zabava/du­lezite-je-zatloukat-zatloukat-zatloukat-29847.html

před 2051 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
aliendrone

:D :D :D
Ahá! Panáček je ZKUŠENÝ!! No to jsem vědět nemohl, takže má PŘIROZENÁ DOBROTA a ALTRUISMUS mi velely tě pro jstotu upozornit! ;) :D :D

před 2051 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek