Janeček

Existuje něco jako pojem " národní povaha"?

Rád bych věděl, jak moc se od sebe jednotlivé národy liší a co to způsobuje. Dá se to vůbec nějak jednoduše vysvětlit?

Nejlepší odpověď
Nuk nuk

Národní povaha zcela jistě existuje. Každé etnikum má určité povahové rysy, které u něj převládají a jsou tedy pro něj typické.
Národní povahy jednotlivých národů ale vznikaly velice složitým procesem a záleželo (a stále záleží, protože tato povaha se vyvíjí dál), na mnoha faktorech. Své stopy v ní zanechává prakticky každá událost dějin, která se dotyčného národa bezprostředně týká, do značné míry na ní má vliv i geografická poloha území, které ten národ obývá a důležitý je vliv i jednoho národa na druhý.
Nejpodobnější jsou si etnika, která jsou si nějak příbuzná nebo ta, která spolu souvisí. Jako Češi máme leccos společného se Slováky, Poláky a dalšími Slovaný. Mnohé své povahové rysy bychom našli třeba u Skotů, protože keltské krve jsme také zdědili hodně. V jistém smyslu má hodně společného většina evropských národů.
Naopak mentalita různých indiánských nebo afrických národů a skupin pro nás může být naprosto cizí nebo dokonce úplně nepochopitelná a jejich povaha velice odlišná té naší.

Další odpovědi
kenyrts

Národní povaha se stejně jako národ sám v čase mění a vyvíjí. Ztotožníme-li se s dnes převládajícím tvrzením, že jako národ existujeme od dob národního obrození (byť například text Dalimilovy kroniky dokazuje něco zcela jiného), tak jsme národem věku středního.
Každý národ se vyznačuje určitou pro sebe charakteristickou zvláštností.