Beno

Existovala skutečně někdy Potěmkinova vesnice?

Nejlepší odpověď
Pepa25

Zcela jistě proběhla cesta carevny Kateřiny II na Krym v r. 1787, kterou organizoval generál Potěmkin. Při její příležitosti se postavila celá řada staveb a opravily cesty. Ruská Wikipedie tvrdí, že příběh v podobě „vesnice, předmět jejího obdivu, byly vytvořeny pro její průchod a zničeny ve stejný den“ je legenda a je dílem francouzské cestovatelky Forcia de Piles, která v letech 1791–1792 navštívila Rusko.
Osobně se přikláním k tomu, že pravda je někde mezi: na návštěvu se všichni intenzivně připravovali, byla celá řada jednorázových akcí „na oko“, ale ne v rozsahu, který příběh popisuje (i když i Čechov nás učí, že kreativitu ruského člověka, ktarý se chce zalíbit vrchnosti, není dobré podceňovat 😉

Zdroj: https://ru.wi­kipedia.org/wi­ki/%D0%9F%D0%BE%D1%82%D1­%91%D0%BC%D0%BA%D0%B8%D0­%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0­%B5_%D0%B4%D0%B5%D1%80%D­0%B5%D0%B2%D0%BD%D0%B8

Další odpovědi
annas

https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=Pot%C4%9Bmki­nova%20vesnice%20rchiv. udpověd budete mít hned.

viz odkaz

https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=popt%C4%9Bmki­nova%20vesnice%20

Najdete stejný odkaz, který vložil Pepa 25

Ještě další informace

Rakouský císař měl žasnout nad bohatstvím Ruska aneb Jak vznikala slavná Potěmkinova vesnice

https://www.re­flex.cz/clanek/his­torie/82310/ra­kousky-cisar-mel-zasnout-nad-bohatstvim-ruska-aneb-jak-vznikala-slavna-potemkinova-vesnice.html

Pojmenování „Potěmkinova vesnice“ je odvozeno od jméno vojevůdce, diplomata, blízkého přítele (a údajně i milence) ruské carevny Kateřiny II. Veliké Grigorije Alexandroviče Potěmkina-Tavričeskijského. Tento neoficiální a organizačně velice schopný „vicekrál“ či „vicecar“ Ruska se narodil 13. září 1739 a zemřel před 226 lety, právě 5. října 1791. Tedy dle starého juliánského kalendáře, který byl v Rusku současným gregoriánským nahrazen až v roce 1918.

Odbočkou k Potěmkinovi budiž řečeno alespoň to, že přes své organizační a diplomatické schopnosti po celý svůj život trpěl častými dlouhodobými depresemi, stavy naprosté apatie a únavy. Tato období někdy trvala i několik měsíců a po celou tuto dobu se Potěmkin prý vždy oddával náboženskému mysticismu, opíjel se, odmítal se mýt a převlékat.

A byl to právě Potěmkin, kdo v roce 1787 pozval carevnu Kateřinu II. na velkou inspekční cestu z Petrohradu na Krym. Jednak se chtěl před ní blýsknout, protože v tu dobu byl už několik let faktickým vládcem Novorossijska, jež zahrnovalo obrovské (a ještě pár let předtím takřka neobydlené) území okolo Černého moře, z něhož chtěl z něj udělat nejbohatší ruskou provincii. Druhý důvod měl být strategický a politický.

Doprovod Kateřině II. totiž měl dělat rakouský císař Josef II. (a řada diplomatů a vojenských činitelů) a společná cesta na Krym měla být součástí diplomatických příprav pro společný útok obou mocností na Osmanskou říši. A dlouhá po cesta po rozlehlé Rusi měla hostům nabídnout pohled na bohatství, rozkvět a sílu carského impéria.

Fígl spočíval v tom, že stáda předváděná zahraničním delegacím byla jedna a tatáž a v noci, zatímco panstvo spalo, byla hnána desítky kilometrů na jih na další planiny. Podobně bylo vidět i několik pluků, které se pro větší efekt přesunovaly a defilovaly tak před panovnicí několikrát. Po cestách jely vozy naložené pytli s obilím (ale jejich skutečným obsahem byl písek), před dekoracemi vesnic stáli jako vesničané vojáci z Potěmkinových armád. Ve vsích byly opraveny jen domy na hlavních třídách, zbytek tvořily kulisy. Mezi staveními, ve kterých se carevna a její doprovod stavili, vždy rotoval omezený počet týchž pečených hus.

O tom, že tyto vsi či kulisy nebyly jen fikcí pozdějších historiků, svědčí i zápisky samotného rakouského císaře Josefa II., který svou zahraniční cestu označil za „halucinaci“. Přes nepovedený vnější dojem však diplomatický záměr Rusů slavil úspěch. Následná rusko (rakousko) – turecká válka skončila porážkou Osmanské říše a samotný Potěmkin byl pověřen, aby zahájil mírová jednání s Turky. Mírové konference se však již neúčastnil. Byl ve špatném zdravotním stavu a při cestě v jihozápadní oblasti svých držav (dnes na území Rumunska či Moldávie) Potěmkin zemřel. Podle lékařských zpráv příčinou jeho smrti byla perforace žlučník

Drap

Ano, existovala

_Bůh_

Yes

paul1

Bylo jich víc. Taková menší obdoba byla za starého režimu na Staroměstském náměstí v Praze. Čelní strany domů dostaly nový nátěr, zbytek zůstal. Bylo to kvůli turistům, kteří měli připomínky, že je to tam nějaké šedivé.