reika

Poradíte, jaký solární panel použít na zahrádce a co všechno je k tomu nutné?

Dobrý den. Kdo mi poradí, jaký solární panel a co k tomu si musím pořídit, abych měla na zahradě elektřinu? Děkuji.

Původní neotázka
Elektřina na zahrádce – solární panel

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Mám na své zahrádce solární panel, dále regulátor, akumulátor a 1000W, špičkově 1200W měnič z 12V na 230V.
Takže budeš k tomu potřebovat solární panel, který bude skrze regulátor dobíjet akumulátor a dále měnič, který 12V= změní na 230V stř.
Panel stojí okolo 2000, regulátor 700 a měnič kolem 2000. Akumulátor je lepší trakční, ale jeho cena je vysoká, tak mám klasický automobilový za cca 1500.

Další odpovědi
Drap

Jakou elektřnu? K čemu ji potřebuješ.? Potřebuješ jen si posvítit, bude ti stačit i 12V. Pokud tam chceš mít konvici na vaření kafe, tak budeš potřebovat 230. Jiné to bude pokud chceš používat cirkulárku. Pokud nemáš žádné znalosti z tohoto oboru. bude nejlepší se poradit s některou specializovanou firmou. Většina z nich ti udělá návrh a rozpočet zdarma.

gecco

Je to poměrně složité, přečti si třeba – http://www.eko­bydleni.eu/do­my/rozhovor-filip-prochazka-majitel-ostrovniho-fotovoltaickeho-systemu – a pouvažuj, jestli by ti nestačila elektrocentrála – https://m.heu­reka.cz/elektro­centraly/#s:,nu­ll,0,4, …
😉

Kepler

Neuvedla jsi jaký výkon potřebuješ. Pokud by šlo jen o osvětlení altánku pro noční pařby, stačil by docela malý panýlek o výkonu 20 W + akumulátor + LED páska. Pro větší výkony, bych kvůli tomu elektrárnu nestavěl, levněji by vyšlo natáhnout elektrickou přípojku.

Jiří Bohumil

Problematika solárních (elektrických) panelů je trochu složitější. Jsou různého typu, výkonu a napětí a z to se musí vycházet při návrhu celého systému. Použít solární panel, ke kterému musí být rovněž výkonný regulátor je pro Tvůj účel nevýhodné, z hlediska vysoké ceny těchto regulátorů.
Pro Tvůj účel by zřejmě byl nejjednodušší a cenově přijatelný systém, který specifikoval „jájsemRaibek“. Jde zřejmě o panel s výstupem kolem 12V a jednoduchého levného regulátoru. Pak je možno přímo dobíjet baterii 12V/44-xx Ah a z ní přes poměrně levný měnič získávat těch 230V AC (střídavých), nárazově do cca 4A (při měniči 1000–1200VA), pro napájení osvětlení (LED žárovky 230V), případně drobných spotřebičů s menším odběrem (rádio, TV, ventilátor a pod.) Zkus zkontaktovat přímo jájsemReibeka a ať Ti specifikuje přesněji typ kolektoru a použitého regulátoru. To je pro Tebe důležité. Baterie a měnič jsou běžně na trhu a dají se sehnat, pouze musíš vědět, jaký výkon měniče a kapacita baterie Ti bude stačit.
Ještě jsem koukl na netu- fotovoltaické panely s výkonem cca 100 Wp(100W), 12V, polykrystalické, jsou v ceně kolem 3500–4500 Kč, k nim regulátory v ceně cca 750–1000,– Kč. Hledej na odkazech „fotovoltaické panely“.

JájsemRaibek

Jenže co se týče elektrocentrály, tak 1. dělá hluk, za 2. spotřeba paliva neúměrně zvýší cenu za kWh, za 3. kam s ní, protože musí mít přívod vzduchu, odvod spalin a startování.
Nehledě na to, že takové ty Lidl, Obi apod. nejsou výkonné (co se týče cena x výkon) a v případě televize nejsou odrušené.

gecco

Jo jo – otázkou je, k čemu tu elektriku na zahrádce potřebuješ…
😉
Tvé řešení neutáhne sporák ani stroj (nářadí), na TV či osvětlení je OK.
Navíc – pokud se člověk takto ptá, zřejmě si systém nevybuduje sám – takže k cenám, které uvádíš, přidej nároky na instalaci…
😉
Elektrocentrálu přivezeš, naleješ benzin, nastartuješ – a je to…
___
BTW – ze zájmu – jak velkou máš plochu panelů?