annas

E.Jünger: „Pro mne je každý krok krokem k cíli, to platí také pro kroky zpět.“ Lze říct, že každý krok je po-krok?

Autor Ernst Jünger (1895–1998) byl německý spisovatel, publicista, filozof a entomolog.

https://citaty­.net/citaty/15973-ernst-junger-pro-mne-je-kazdy-krok-krokem-k-cili-to-. Tento citát bxl uvedený jako tajenka křížovky přílohy MF Dnes z 2/4 2022.

Obrázek https://pixaba­y.com/cs/illus­trations/scho­dy-etapy-%c3%basp%c4%9bch-postupn%c4%9b-5237432/

Odpovědi
Rančer

A má pravdu. Ne každý krok dopředu je roven pokroku vedoucí ke zářným zítřkům, i když se nám to snaží kdokoliv namluvit. Krok zpět může přinést často více užitku, případně může dokonce zachránit situaci. Ne nadarmo se říká, že člověk by se měl vrátit k tomu, co funguje, i když to může trvat o něco déle.

hapiky

Musím připomenout slova Prvního člověka na Měsíci: Malý krok pro člověka, velký skok pro lidstvo.
V dávnější minulosti byl takový krok vpřed vzácný či pomalý. Dnes jsou tyto kroky skoro na denním pořádku, tedy hlavně ty vědecké vynálezy a objevy.
Krok zpět může být krokem kupředu. Stačí vzpomenout na náš někdejší socialismus a krok zpět k demokracii či kapitalismu.

Drap

Ane jde to tak také říct. I ty kroky zpět bývají velmi důležité a přínosné. Jediný krok, který nepřináší vůbec nic, když dlouhou dobu přešlapujeme jen zbůhdarma na místě.